ایران چهارمین تولید کننده گوجه فرنگی در جهان

ایران چهارمین تولید کننده گوجه فرنگی در جهان

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهادکشاورزی گفت:ایران، اکنون در تولید محصول" گوجه فرنگی " مقام چهارم جهان را به خود اختصاص داده است.

" محمد مهدی بحرینی " روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا در بروجن افزود:
گیاه گوجه فرنگی اگر چه بومی ایران نیست، اما در زمان حاضر بیش از پنج میلیون و ‪ ۲۵۰‬هزار تن گوجه فرنگی در ایران تولید می‌شود، که بخشی از آن صادر و مقداری نیز به رب گوجه فرنگی تبدیل می‌شود.

به گفته وی، سطح زیر کشت این محصول در ایران به ‪ ۱۵۰‬هزار هکتار رسیده و بیش از ‪ ۱۵۰‬میلیون دلار ارزآوری از محل صادرات گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی سالانه عاید جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

وی گفت:ایران از اقلیم مختلفی برای کشت گوجه فرنگی برخوردار است و در تمام فصول، محصول گوجه فرنگی به صورت تازه در بازار عرضه می‌شود.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهادکشاورزی یادآور شد:امسال با توجه به برنامه‌های بهزراعی و آبیاری و و رعایت مسائل علمی، توفیق خوبی حاصل شد و علی‌رغم سرمای شدید، ضایعات چندانی نسبت به کل تولید بوجود نیامد.

بحرینی گفت: با توجه به تولید مناسب، گوجه فرنگی مورد نیاز مردم برای ایام نوروز در بازار عرضه خواهد شد و در این زمینه مشکلی در کشور نخواهد بود.

وی،با اشاره به نامگذاری سال ‪ ۲۰۰۸‬به عنوان سال مصرف سیب زمینی در جهان از سوی سازمان جهانی غذا (فائو) یادآور شد: در زمان حاضر در بسیاری از کشورهای صنعتی و در حال توسعه، سیب زمینی غذای اول مردم محسوب می‌شود و در ایران نیز پس از نان و گندم دومین غذای مصرفی " سیب زمینی " است و از اهمیت بالایی در سبد غذایی مردم برخوردار است.

بحرینی،اظهار داشت: استفاده از روش کشت " مینی تیوپ " یا ریز غده محصول سیب زمینی برای افزایش میزان کشت در واحد سطح در ایران در حال اجراست.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری برنامه کشت پاییزه سیب زمینی در مناطق جنوبی کشور با استقبال کشاورزان همراه شده و در استان گلستان و استانهای جنوبی کشت بهاره این محصول نیز با رشد ‪۵۰‬ درصدی سطح زیر کشت همراه شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.