اصفهان رتبه دوم سرطان در کشور را داراست

اصفهان رتبه دوم سرطان در کشور را داراست

سالیانه در جهان 15 میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند که این آمار در دهه آینده به طور قطع افزایش خواهد یافت.

دکتر مریم طباطبائیان،مشاور طرح کنترل بیماری سرطان استان اصفهان در گفتگویی با سلامت نیوز اظهار داشت:در ایران سالیانه 70 هزار نفر میتلا به بیماری سرطان می شوند که هر سال 30 هزار نفر از آنان فوت می کنند.
وی با بیان اینکه طی 10 سال آینده در ایران آمار سرطانی ها 2 برابر خواهد شد در خصوص شایعترین سرطانها در میان زنان و مردان ایران گفت:شایعترین سرطان در میان زنان ایرانی به ترتیب شامل؛پستان،پوست،سیستم گوارشی(لکن رکتوم،معده،مری)،سرطانهای سیستم خون و لنفاوی است در میان مردان نیزشامل،پوست،معده،مثانه،پروستات،کلون و رکتوم،خون و سیستم لنفاوی است.
وی با توجه به اینکه امروز سرطان در شهر اصفهان  تقریبا نسبت به بروز آن در سطح کشور از سطح بالائی بر خوردار است تصریح کرد:استان اصفهان در خصوص ابتلا به بیماری سرطان داری رتبه دوم در میان دیگر استان هاست و از استانهای همجوار نظیر،مرکزی،تهران ،یزد و فارس نیز بیشتر است و اما شایعترین سرطانها در میان زنان اصفهانی شامل پستان،پوست و گوارشی است که البته سرطان تخمدان نیز در اصفهان شایع است درمیان مردان نیز سرطان پوست ،مثانه،معده،کلون و رکتوم و پروستات شایع است اما تفاوت بروز سرطان ها در اصفهان نسبت به دیگر استانها این است که سرطان مری در این استان علی رغم شایع بودن آن در شهرهای شمالی کشور ،زیاد شایع نیست.
دکتر طباطبائیان شایعترین مرگ ناشی از سرطان را در کشور سرطان معده و سپس ریه عنوان کرد و گفت:با وجود آنکه سرطان پوست یکی از شایعترین سرطانها در کشورمان است اما بسیار کم منجر به مرگ می شود.
وی در خصوص تعریف سرطان و علائم این نوع بیماری اظهار داشت:سرطان شامل رشد و تکثیر غیرقابل کنترل سلولهای بدن است که معمولا شامل رشد سلولهایی از عضوی است که مبتلا به سرطان می شود به طوری که پس از مدتی این سلولها به طور غیرقابل  کنترلی در طی رشد و به سلولهای سالم اطراف فشار می آورند و باعث خوردگی آنها شده و پس از مدتی از طریق سیستم لنفاوی و یا خون به ارگانهای دیگر بدن دست اندازی می کنند که معمولا شامل مغز استخوان ،مغز کبد و ریه می باشد،لذا در این مرحله بیماری پیشرفت کرده و مراحل درمانی بالینی آغاز می شود.
وی افزود کلیات درمان سرطان معمولا از مرحله اول تشخیص سرطان با نمونه برداری و به محض مشاهده علائم هشدار دهنده آغاز میشود.
ترس مدام از این مرحله اسن که معتقدند با نمونه برداری بیماری رشد پیدا میکند در صورتی که اینگونه نیست و نمونه برداری به منزله تشخیص سرطان است. پس از  نمونه برداری مرحله درمان یا جراحی بایستی آغاز گردد و معمولا نیز بعد از جراحی جهت انجام درمانهای تکمیلی شیمی درمانی و رادیولوژی بایستی مورد توجه قرار گیرد.
عضو مرکز تحقیقات سرطان پستان بیمارستان سید الشهدا در مورد علائم هشدار دهنده سرطان گفت : این علائم شامل مشاهده هرگونه توده زخم و بزرگ شدن غدد لنفاوی تغییر در اندازه و رنگ خالهایی که قبلا در بدن وجود داشته است و مشاهده خون در ترشحات بینی دهانه رحم و ادرار و مدفوع یا سینه و تغییر در عادات غذائی سوئ هاضمه اختلال در دفع مدفوع که هر کدام به مدت سه هفته با درمانهای معمول بهبود نیابد .
تغییر رنگ و ایجاد لکه های جدید در بدن ، تغییر در سایز و اندازه سینه ها کشیده شدن پوست و یا نوک سینه ، خارش و پوسته ریزی در نوک سینه به مدت سه هفته ادامه پیدا کند ، عفونت های مکرر که بدون دلیل خاصی تکرار شوند .
وی سنین ابتلا به سرطان سینه در کشور و همچنین اصفهان را 10 سال جوانتر عنوان کرد و گفت : معمولا سرطان سینه در کشورها در سنین 45 تا 60 سال است و البته تا کنون هیچ علتی برای مشخص شدن جوانتر بودن سنین ابتلا به سرطان سینه در کشور ما یافته نشده است هر چند شیوع این بیماری در کشور نسبت به دیگر کشورها کمتر است.
دکتر طباطبائیان طرح غربالگری را انجام یکسری آزمایشات در سطح جامعه برای افراد بی علامت به منظور پیدا کردن توده های سرطانی در مراحل اولیه و قابل درمان عنوان کرد و تصریح نمود : طرح غربالگری در سرطان سینه مورد توجه قرار گرفته که شامل معاینه توسط خود فرد به طور ماهیانه  از 25 سالگی است که فرد نیز بایستی نحوه معاینه را آموزش دیده باشد و از سن 35 سالگی نیز معاینه توسط پزشک انجام میگیرد.
وی در مورد اجرای طرح غربالگری در اصفهان اظهار داشت این طرح که به طور مشخص و همه افراد در آن دعوت شده اند تا کنون در اصفهان انجام نشده است اما احتمالا در آینده این طرح اجرا خواهد شد.
وی در خصوص عوامل خطر در مورد بروز سرطان در میان افراد اظهار داشت بر اساس امار کلی در کشور مصرف میوه به طور منظم در 43 درصد افراد جامعه بوده است و 32 درصد فقط سبزی و 50 درصد اصلا ماهی مصرف نمی کنند، مصرف شیر و لبنیات 65% ، حدود 30 درصد اضافه وزن و چاقی دارند ، 21 درصد مردان در کشورمان نیز سیگاری هستند که طی 10 سال این رقم 2 برابر شده است .
مشاور طرح کنترول سرطان استان اصفهان عامل اصلی سرطان را سیگار دانست و تصریح کرد : 43 درصد مرگ های ناشی از سرطان به علت سیگار ، تغذیه غیر صحیح و عفونت های مزمن ( هپاتیت ، ایدز و ...) است همچنین 80 درصد سرطان های ریه در مردان نیز در اثر سیگار کشیدن ایجاد می شود .
وی افزود : 30 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است که در این میان سیگار باعث بروز سرطان هایی مانند ریه ، لب ، حفره دهان ، لوزالمعده ،معده ، مثانه،کبد و کلیه می شود چاقی نیز باعث سرطان های کلون ، پستان ، رحم ، مری و کلیه است . عفونت های مزمن هم موجب سرطان هایی از جمله هپاتیت ، تبخال های ناحیه دهانه رحم ، ایدز می باشد
دکتر طباطبائیان برنامه کنترول سرطان در کشور را در حال اجرا عنوان کرد و گفت : این برنامه شامل پیشگیری از سرطان های قابل پیشگیری که برای این کار بالا بردن سطح آگاهی افراد و دیگر اینکه اصلاح رفتار های مخاطره آمیز شامل عمومی کردن قانون منع دخانیات در فضای باز و کاهش  آلودگی های محیط است .
درمان به موقع سرطانهای درمان پذیر و درمان نگهدارنده و حمایتی و کنترل درد در بیماریهای پیشرفته و علاج ناپذیر نیز از جمله برنامه های کنترل سرطان در کشور میباشد.
وی در خصوص تهیه داروهای بیماران سرطان در کشور اظهار داشت درصد کمی از داروهای بیماران سرطانی در ایران تولید میشود اما اکثرا نیز بیمه انها را تحت پوشش قرار میدهد.یکی از مجهز ترین رادیوتراپ ها نیز در اصفهان وجود دارد .
وی با بیان اینکه مشکل اصفهان در خصوص بیماری سرطان  دیر مراجعه کردن و دیر تشخیص دادن این نوع بیماریست تصریح کرد اکثر افرادی که برای تشخیص بیماری سرطان به مراکز درمانی اصفهان مراجعه میکنند 50 درصد در مرحله پیشرفتگی است
دکتر طباطبائیان علت بروز سرطان در اصفهان در مقایسه با دیگر استانها را نامشخص دانست و گفت اصفهان از نظر ثبت سرطان بسیار قوی است ولی اینکه چرا این بیماری در این استان شایع است به درستی مشخص نیست که بایستی مورد ریشه یابی قرار گیرد.NoBoDy! - ایران - تهران
منم اگه خصیص بودم پول خرج سرطانم نمی کردم چه برسه به اصفهانیا!!! لوووووووول !!! (اشکان)
پنج‌شنبه 11 بهمن 1386

melodi - انگلستان - نیوکاسل
علت این سرطان ها تششع های هسته ای نیروگاه اتمی ست که در نزدیکی اصفهان واقع شده. خدا به داد ملت برسد. به زودی مردم بقیه شهر ها هم الوده می شوند
جمعه 12 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.