مصرف کافئین در دوران بارداری ممنوع

مصرف کافئین در دوران بارداری ممنوع

به گفته محققان امریکایی ، زنان بارداری که روزانه بیش از 2 فنجان قهوه می نوشند، دو برابر افرادی که از خوردن مواد غذایی حاوی کافئین خودداری می کنند، در معرض احتمال خطر سقط جنین قرار دارند.

مصرف بیش از حد کافئین در دوران بارداری بیش از 200 میلی گرم یا دو فنجان قهوه ، به میزان قابل توجهی خطر سقط جنین را افزایش می دهد.
بنابراین ، به زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند، توصیه می شود مصرف قهوه را حداقل در 3 ماه اول بارداری کنار بگذارند. با توجه به این که در صورت مصرف چای و شکلات نیز احتمال سقط جنین افزایش خواهد یافت ، بنابراین به نظر می رسد کافئین بیش از هر ماده شیمیایی دیگری که در قهوه وجود دارد، در سقط جنین تاثیرگذار باشد. علاوه بر این کافئین بر متابولیسم ناقص جنین تاثیر می گذارد و با کاهش جریان در جفت به جنین آسیب می رساند.
بر اساس مطالعات انجام شده در دانشکده پزشکی پنسیلوانیا، غذا خوردن در رستوران ها و کاهش مصرف غذاهای خانگی سبب اضافه وزن نخواهد شد، بلکه نوع غذای انتخاب شده است که افزایش وزن را تحت تاثیر قرار می دهد. بررسی ها نشان می دهد خوردن غذاهایی که سریع آماده می شوند و اصطلاحا fast food نامیده می شوند، در مقایسه با غذاهای سنتی ، تاثیر بیشتری بر افزایش وزن بدن دارند. این در حالی است که بسیاری از مردم کاهش مصرف غذاهای خانگی را یکی از مهمترین علل درگیر شدن پدیده چاقی در سطح جهان می دانند. مقایسه غذاهای آماده با غذاهایی که به روش سنتی تهیه می شوند، نشان می هد که این نوع غذاها از نظر مقدار چربی با هم تفاوتی ندارند، اما در غذاهای سنتی مقدار چربی اشباع شده کمتر و در مقابل مقدار کلسترول و سدیم به مراتب بیشتر است.
پیش از این تصور می شد مصرف داروهای ضد افسردگی در درمان بیماران بسیار موثر است ، اما در بررسی های انجام شده ، محققان امریکایی به شواهدی برخلاف گفته پزشکان دست یافته اند. اگرچه از سال 1987 تا سال 2004 ، 12 داروی ضد افسردگی توسط سازمان غذا و داروی امریکا مورد تایید قرار گرفته است ، اما به نظر می رسد موثر بودن این داروها در درمان افسردگی تا حدودی اغراق آمیز عنوان شده است و نتایج اعلام شده از سوی پزشکان نیازمند انجام آزمایش ها و بررسی های مجدد است.
علاوه بر این که عقاید فرهنگی والگوهای رفتاری هر فرد در انتخاب نوع غذا و موسیقی مورد علاقه او تاثیرگذار است ، اختلاف میان افراد و گروه های مختلف از نظر سطح فرهنگی می تواند ارتباط مغزی آنها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. براساس تحقیقات انجام شده ، افراد براساس عقاید و رسوم و الگوهای رفتاری خود به روش های متفاوتی از توانایی های مغزی خود برای یادگیری و شناخت و درک مفاهیم استفاده می کنند. براساس عقاید فرهنگی ، امریکایی ها به آزادی مرزی و آزادی ارزش ها توجه دارد، در حالی که فرهنگ آسیایی در مقایسه مبتنی بر ارزش های اجتماعی است که جوامع انسانی و اهداف آنها را مورد توجه قرار می دهد.
محققان در رسیدن به هدف خود برای دسترسی به توانایی برنامه ریزی دقیق و آسان واکنش های شیمیایی در بدن براساس اصولی مشابه پردازش اعداد و واژه ها دررایانه ها یک قدم نزدیک تر شده اند. این گروه از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا، سیستمی را طراحی کرده اند که ایجاد قطعه ای از DNA بر اساس نوع ساختار و عملکرد را امکان پذیر کرده است و با توجه به این سیستم می توان برنامه ای را در سطح مولکولی اجرا کرد که قوای مورد نظر از بخشی از DNA را در لوله آزمایش ایجاد می کند.از این روش می توان برای ساخت بخشی از DNA که در مقابل رشته دیگر قرار گرفته است ، استفاده کرد و نقص به وجود آمده در این بخش را از بین برد.
محققان مرکز تحقیقات ژنومیکس کارولینا، موفق به شناسایی مجموعه ای از عوامل ژنتیکی موثر در ابتلا به بیماری لوپوس شده اند. این بیماری که اصطلاحا سل پوستی نامیده شده است ، می تواند همزمان بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. در این بیماری چنان که پیش از این نیز تصور می شد، سیستم ایمنی بدن از کنترل خارج می شود. نتایج به دست آمده از این تحقیقات نه تنها به محققان کمک می کند به روش درمانی موثری برای این بیماری دست یابند، بلکه به شناخت روش های جدید تشخیص بیماری در مراحل اولیه نیز کمک خواهد کرد. باکتری های مفیدی که به ماست و دیگر مواد غذایی افزوده می شوند، به بدن کمک می کنند چربی کمتری را از مواد غذایی مصرفی روزانه جذب کند. این نوع باکتری ها جایگزین باکتری های روده می شوند.
در این صورت نوع اسیدهای ترشح شده در بدن در مقایسه با وضعیت طبیعی بدن تغییر می یابد و آنزیم هایی در بدن ترشح می شود که مقدار چربی هضم شده در بدن راکاهش می دهد، بنابراین میکروب های موجود در سیستم گوارشی می توانند مقدار چربی بیشتری را از بدن خارج کنند. اگر چه تغییرات ایجاد شده در سطح چربی جذب شده در بدن اندک خواهد بود، اما این تغییرات می تواند در بلندمدت در کاهش وزن بدن موثر باشد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.