اذعان وزیرنفت ایران به اشکالاتی در قرارداد ترکمنستان

اذعان وزیرنفت ایران به اشکالاتی در قرارداد ترکمنستان

غلامحسین نوذری، وزیر نفت ایران در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت به خبرنگاران گفته که قرارداد واردات گاز از ترکمنستان دارای اشکالهایی است که اکنون با مشکلاتی که ایران با آنها مواجه شده، بروزکرده است.
نوذری: باید گاز را وصل کنند تا مذاکره کنیم

عبادالله قنبری، مدیر روابط عمومی وزارت نفت نیز در گفتگو با خبرگزاری رویتر گفته که ترکمنستان با قطع صادرات گاز به ایران نشان داد که دیگر نمی توان به این کشور اعتماد کرد و مطمئناً ایران از این پس در روابط تجاری خود با این کشور، دست کم در زمینه انرژی تجدیدنظر خواهد کرد.

در اواخر سال گذشته و در حالی که ایران با موجی از سرما و بارش برف مواجه شده بود که به گفته وزیرنفت این کشور، در هفتاد سال اخیر بی سابقه بوده، ترکمنستان صادرات گاز خود به این کشور را که بالغ بر 23 میلیون متر مکعب در روز می شد قطع کرد.

قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران باعث شد که در سرمای کم سابقه زمستان، شهرهای شمالی و غربی ایران با کمبود سوخت مواجه شوند و مشکلات عمده ای برای مردم این کشور پیش آمد.

ترکمنستان اعلام کرد که قطع گاز به دلیل لزوم تعمیرات در خطوط لوله انتقال گاز بوده و از آنجا که ایران به پرداخت بدهیهایش به این کشور اقدام نکرده، در روند تعمیرات مشکل پیش آمده و صدور گاز قطع شده است.

ایران در مقابل اعلام کرد که پرداخت بدهی دلیلی برای قطع گاز نبوده و ترکمنستان به دنبال افزایش نرخ گاز صادراتی خود به ایران است.

صف دریافت کپسول گاز در استان گلستان
مشکل کمبود گاز در شهرهای شمالی ایران همچنان ادامه دارد

با اینکه مشکل کمبود گاز همچنان در ایران ادامه دارد، وزارت نفت ایران اعلام کرده که اقدام ترکمنستان در قطع گاز در سرمای زمستان غیراخلاقی بوده و تا زمانی که صدور گاز از سر گرفته نشود، ایران حاضر به مذاکره در مورد بهای گاز نیست.

قطع واردات گاز از ترکمنستان و کمبود گاز در ایران باعث شده است که صادرات گاز این کشور به خارج متوقف شود و مقامات ایرانی از احتمال جیره بندی گاز در آینده سخن می گویند.

اذعان وزیرنفت ایران به اشکالاتی در قرارداد خرید گاز ار ترکمنستان در حالی صورت می گیرد که رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران گفته بود وزارتخانه های نفت و امورخارجه در صددند از ترکمنستان به محاکم بین المللی شکایت کنند.

قرارداد ایران با ترکمنستان برای واردات گاز در سال 1997 به مدت 25 سال بسته شد و بر اساس آن، خط لوله ای به طول دویست کیلومتر برای انتقال گاز ترکمنستان به ایران احداث گردید.

ایران و روسیه تنها خریداران گاز ترکمنستانند.

بهای گاز صادراتی ترکمنستان به ایران در خلال دو سال گذشته از 42 دلار برای هر یکهزار متر مکعب به 75 دلار افزایش یافت در حالی که اخیراً روسیه بر سر قیمت 130 دلار با ترکمنستان برای سال 2008 به توافق رسید که حاکی از افزایش سی درصدی نسبت به بهای قبلی بود.

بنابر گزارشی که از شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان ایران (پرس تی وی) پخش شد، ایران هنگام موافقت با بهای 75 دلار برای گاز ترکمنستان خواسته بود که صادرات گاز ترکمنستان از هشت میلیارد متر مکعب در سال به چهارده میلیارد متر مکعب افزایش یابد اما این درخواست عملی نشد.

ایران و ترکمنستان در سال های اخیر دارای روابط سیاسی نزدیکی بوده و همکاریهای نزدیکی از جمله در زمینه گسترش شبکه حمل و نقل بین دو کشور داشته اند، گاز صادراتی ترکمنستان حدود پنج درصد از نیاز ایران به گاز طبیعی را تأمین می کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.