چرا سزارین؟

چرا سزارین؟

در حالی که درکشورهای اروپایی زایمان با روش سزارین 10 تا 30 درصد زایما‌ن‌ها را شامل می‌شود، در کشور ما این عمل افزایش و رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به زایمان طبیعی داشته است و در واقع 40 تا 60 درصد زایمان‌های ما امروزه با روش سزارین صورت می‌گیرد که از آمار استاندارد جهانی خیلی بیشتر است و این در حالی است که امروزه ثابت شده. زایمان طبیعی در صورت عدم بروز خطر جدی، بر سزارین ارجحیت دارد و عوارض کمتری را پس از زایمان بر مادر تحمیل می‌کند. با این وجود همچنان این آمار رو به افزایش است و عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و روحی مادران امروز در آن دخیل است.
    
    سزارین مانند هر عمل دیگر، جراحی محسوب می‌شود با ریسک‌های مخصوص به خود. «دکتر صدیقه خنطوش زاده» متخصص زنان و زایمان، عوارض سزارین را نسبت به زایمان طبیعی بیشتر دانسته و می‌افزاید: روزهای بستری در سزارین برای بیمار بیشتر است، احتمال خونریزی بعد از زایمان، دردهای لگنی و چسبندگی بیشتر است. مدت زمانی که فرد بتواند به روال عادی زندگی برگردد بیشتر است و احتمال نازایی بعد از آن هم وجود دارد.
    
    وی زایمان طبیعی را در صورت نبود مشکل و ضروری بودن سزارین پیشنهاد پزشکان دانست ول تاکید کرد بهتر است زایمان طبیعی به دست ماماها سپرده شود و آنها را طوری آموزش دهیم که از عهده این کار به درستی برآیند و فقط در موارد حاد و اضطراری از پزشکان کمک بگیرند.
    
    افزایش سزارین هم به علت طرفداری پزشکان و هم طرفداری زنان باردار است. علت اصلی طرفداری اکثر بیماران، ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن است و عامل اصلی که موجبات این ترس را فراهم می‌کند، کمبود امکانات و روش نادرست زایمان است و ما هم باید مانند کشورهای دیگر این امکانات را فراهم کنیم تا خاطره خوبی که از زایمان طبیعی برای بیمار می‌ماند عاملی باشد برای تبلیغ آن و البته فراهم کردن این امکانات سخت نیست و فقط باید محیط را طوری برای بیمار فراهم کنیم که بیمار، پرستاران و کل کادر زایمان را غمخوار خود بداند و اتاق زایمان فضای خوبی داشته باشد.
    
    به هر حال انتخاب چگونگی زایمان حق هر مادری است ولی آنچه این انتخاب را آگاهانه‌تر می‌کند، این است که مادر مطمئن باشد که هر روشی را انتخاب کند به بهترین نحو ممکن آن عمل صورت می‌گیرد و این اطمینان وقتی حاصل می‌شود که شرایط زایمان طبیعی به روز و مطابق با استانداردهای دنیا پیشرفت کند و تسهیلاتی که برای آن در نظر گرفته می‌شود، منصفانه باشد و از طرف دیگر آگاه کردن مادران و اطلاعات درست به آنها چه از جانب رسانه‌ها و چه پزشکان می‌تواند در تصمیم‌گیری درست مادران سهم بسزایی داشته باشد. 
    

sedigheh - ایران - شیراز
علل دیگر تمایل به سزارین: 1-ترس از افتادگی رحم ومثانه ونیاز به عمل درسالهای اینده 2-تمایل متخصیصین به انجام سزارین بعلت مشخص بودن زمان عمل و دستمزد بیشتر جهت سزارین به نسبت زایمان طبیعی است.
پنج‌شنبه 4 بهمن 1386

bahram1 - ایران - تبریز
کجان آونا که میگن نباید به زنا رو داد؟ میتونی یه سنگ سه کیلویی رو یک روز با خودت حمل کنی؟ یا اون درد رو بکشی؟
شنبه 6 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.