انتشار اطلاعات دروغین موجب جنگ می شود

انتشار اطلاعات دروغین موجب جنگ می شود

 تحقیقات دو موسسۀ ژورنالیستی مستقل  نشان داده است که جرج بوش،رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا و کابینۀ وی، متعاقب حملات تروریستی 2001،  به منظور اثبات مدعای خود دائر بر اینکه عراق ،تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا به شمار می آید،صدها گزارش و اطلاعات نادرست[دروغین] ،ارائه داده اند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نقل از اسوشیتد پرس؛این تحقیقات نشان داده است که گزارشات غلط ،بخشی از تبلیغات سازماندهی شده ای بود که بطور موثری برای  آماده سازی افکار عمومی در پذیرش جنگ بر پایۀ اطلاعات نادرست ،تهیه شده بود.

این گزارش،روز سه شنبه در وب سایت "Center for Public Integrity" منتشر شد.
 
سخنگوی کاخ سفید،اسکات استنزل،بدون اظهار نظر در رابطه با محتوای کیفی این گزارش ،سه شنبه شب با تاکید بر موضع کابینۀ دولت ایالات متحدۀ امریکا ،اعلام کرد که جامعۀ جهانی ،صدام حسین،رهبر دیکتاتور سابق عراق را تهدیدی برای امنیت جهان ،می دانست.

استانزل گفت:حملۀ نظامی به عراق برپایۀ  اطلاعات بدست آمده از سوی جمعی از سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی  از سرتا سر جهان ،انجام شد.

تحقیقات مذکور به 935 گزارش غلط در طول دو سال از 2001تا 2003اشاره کرده است.در این تحقیقات آمده است که  بوش و مقامات کابینۀ وی در تمام سخنرانی ها و مصاحبه های خود صریحاً به 532 مورد دائر بر اینکه عراق دارای سلاح های کشتار جمعی بوده و یا خواهان دست یابی به این نوع جنگ افزارها است و احتمالاً توانسته به آنها دست یابد و همچنین به ارتباط عراق با القاعده اشاره شده است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نقل از اسوشیتدپرس؛چارلز لوئیس و مارک ریدینگ اسمیت در موسسۀ گزارشگران مستقل که سرپرستی تحقیقات را برعهده داشتند، می گویند؛ اکنون به اثبات رسیده است که هیچگونه سلاح کشتار جمعی در عراق یافت نشده  و ارتباط معناداری میان عراق و القاعده دیده نشده است.

آنها اظهار داشته اند که کابینۀ بوش برپایۀ اطلاعات غلط و نادرست مردم را به سوی جنگی سوق داد که بطور روشمندی اوج گرفته و به حملۀ نظامی عراق در 19 مارس 2003منجر شد.

معاون ریاست جمهوری ،دیک چنی،مشاور سابق  امنیت ملی ،کوندولیزا رایس، وزیر دفاع سابق،دونالد رامسفلد،وزیر سابق امور خارجه،کالین پاول،معاون وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا،پل ولفوویتز،و همچنین مشاورین مطبوعاتی کاخ سفید،آری فلشر و اسکات مک کلن،از جمله مقامات ارشدی  هستند که در کنار بوش در این تحقیقات، از آنها نام برده شده است.

بوش با ارائۀ 259 گزارش نادرست که 231 مورد آن دربارۀ سلاح های کشتار جمعی در عراق و 28 مورد در رابطه با ارتباط میان عراق و القاعده بوده است،در صدر این لیست قرار داشته و کالین پاول با 244 گزارش نادرست در رابطه با سلاح های کشتار جمعی در عراق  و 10 مورد گزارش در خصوص با ارتباط میان القاعده و عراق در ردیف دوم قرار دارد.

این مرکز تحقیقاتی اعلام کرده است که این گزارش، حاصل مطالعه و تحقیق در بیش از 25 گزارش دولتی ،سخنرانی ها،کتابها،مقالات و مصاحبه است که مقامات امریکایی در طول  سالهای 2001 تا 2003، برای آماده سازی افکار عمومی به آنها استناد کرده اند

تاثیر مجموع  اطلاعات نادرست [دروغین] که بوسیلۀ هزاران گزارش و مطالب  خبری  و رسانه ای تقویت می شدند،بسیار گسترده بوده  و پوشش و غوغای رسانه ای ،سد غیر قابل نفوذی در برابر انتقادات در ماههای اخر [پیش از حملۀ نظامی به عراق]ایجاد کرده بود.

برخی روزنامه نگاران و در واقع بیشتر سازمانهای خبری بخوبی می دانستند که پوشش خبری آنها در ماههای پیش از جنگ،نادرست و قابل انتقاد است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نقل از اسوشیتدپرس؛ نهایتاً بنا به اظهارات مدیران این مرکز تحقیقاتی ،با وجود این اشتباهات،بسیاری از رسانه های خبری بطور مستند و مستقل ،گزارشاتی از نادرستی اظهارات بوش ادائه کرده بودند.

iraneman - ایران - تهران
این موضوع برای همه ایرانی ها مسجل شده که آمریکا تنها برای منافع خودش در خاورمیانه جولان میده ، چون اگر غیر از این بود سلطنت موروثی خیلی از کشورهای عربی و سلاحهای اتمی اسرائیل و تجاوزش به فلسطینی ها فرصتی برای آمریکا نمی گذاشت که به میخ توی پای رفتن یه زندانی توی ایران گیر بده .
چهار‌شنبه 3 بهمن 1386

I was born to be free - کانادا - تورنتو
اقای ایران من( تو که عربی)
این جور که تو میگی تو زندان ایزان از زندانی پزیرایی میشه.امیدوارم که یکی از این زندانها نصیب تو و پدرت شه که حالشو ببری.
چهار‌شنبه 3 بهمن 1386

omidezendegy - ایران - مشهد
آواز دهل شنیدن از دور خوش است!
پنج‌شنبه 4 بهمن 1386

masih - ایران سرفراز - تهران
کدوم زندانی سیاسی قبل از پا گذاشتن به عرصهء مخالف خوانی فکر عواقبش رو نمی کنه؟ انتظار داری تو مملکت هرکی هر کاری دلش خواست بکنه بعد همه برای شکوفایی استعدادش تشویقش کنن.فیلمهای گوانتانامو در امده نگاه کن. (راستی بابی پذیرایی) ببین مزش چطوره . .
ب
پنج‌شنبه 4 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.