انگیزه ی کاهش وزن

انگیزه ی کاهش وزن

غالباً برای انجام هر کاری همیشه عوامل موفقیت را در نظر می‌گیریم: انگیزه، عمل و هدف که جزء اول یعنی انگیزه، بحث این مقاله است. در واقع یکی از علل چاقی، تغذیه نادرست و کاهش فعالیت بدنی است. گاهی وقتی با کسی درباره اضافه وزن و چاقی او صحبت می‌ کنیم، فوراً جمله ”من که چیزی نمی‌خورم“ را مطرح می‌کند، ولی گاهی هم شخصی که دچار عارضه چاقی یا اضافه وزن است حتماً پُرخور نیست، بلکه می‌توان به کم تحرک بودن وی اشاره داشت، یا به عبارتی به اندازه‌ای که از غذاها انرژی می‌گیرد، انرژی را مصرف نمی‌کند، بنابراین چاق می‌شود.

مسئله مهم‌تر این است که با افزایش سن، به طور طبیعی فعالیت بدنی کاهش می‌یابد و بیشتر مواقع شخص بدون توجه به این قضیه، به دلیل تغییر ندادن عادت‌های غذایی خود دچار چاقی یا اضافه وزن می‌شود، چرا که وقتی به سن 50 سالگی هم می‌رسد، درست مثل 20 سالگی خود غذا می‌خورد و این مسئله باعث ایجاد عوارضی مثل چاقی می‌شود.

خود چاقی هم باعث عوارض متعددی از جمله: فشار خون بالا، دیابت، نقرس، اختلالات مفصلی و بیماری‌های قلبی – عروقی می‌شود.

دلایل پرخوری چیست؟

فشارهای متعدد عصبی و پناه بردن به غذا:

بعضی‌ها تحت تأثیر فشارهای روحی- روانی مدام و بدون توجه به این که آیا گرسنه هستند یا خیر، به خوردن خوراکی‌های مختلف روی می‌آورند و اینکه قبلا چه خورده، یا بعد چه خواهند خورد را در نظر نمی‌گیرند. شما فکر کنید با توجه به فشارهای گوناگون فعلی در این زندگی‌های امروزی، فردی که چنین حالتی پیدا کند کم‌کم حکم یک جارو برقی را پیدا می‌کند و بدون توجه به نیاز بدن، مُدام هر چه جلو دستش باشد را می‌بلعد.

غذاهای خوشمزه و اراده‌ای نه چندان قوی:

با توجه به تنوع غذایی که امروزه وجود دارد و با توجه به خوشمزگی غذاها و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها مثل انواع تنقلات، شکلات‌ها و آبمیوه‌ها و دیگر خوراکی‌های پر کالری، باید برای نه گفتن به آن‌ها تمرین کنیم. در واقع یکی از راه‌های تقویت اعتماد به نفس، تقویت انگیزه است. نه گفتن به کاری که دوست داریم، ولی می‌دانیم برایمان مضر است، یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت اراده است.

عادت‌های غلط:

بعضی از خانواده‌ها خوردن غذاهای پر چرب را یک عادت‌ عادی و روزمره تلقی می‌کنند. این قبیل افراد اغلب خانوادگی چاق‌اند و گاهی ابراز می‌کنند ما خانوادگی استعداد چاقی داریم. جواب یک چنین تصوراتی این است که شما خانوادگی عادت‌های بد غذایی دارید!

یکی دیگر از عادت‌های بد غذایی تند تند غذا خوردن است. از زمانی که ما غذا را می‌بینیم یا به قول خودمان اشتهایمان باز می‌شود، به طور طبیعی 20 دقیقه ی بعد، مغز به معده دستور سیری را می‌رساند. بارها پیش آمده که با وجود گرسنگی شدید در حین غذا خوردن مجبور می‌شوید برای چند دقیقه از غذا دست بکشید، وقتی مجدداً غذا را شروع می‌کنید اغلب می‌گویید اگر از سر غذا بلند شوم، اشتهایم کور می‌شود. این بدان معنی است که 20 دقیقه شما تمام شده است. افرادی که تند تند غذا می‌خورند، اغلب افراد چاق یا دارای اضافه وزن هستند. بنابراین عادت صحیح، آهسته غذا خوردن است.

چند دقیقه تفکر راجع به نحوه غذا خوردن به شما می‌گوید شما جزء کدام گروه هستید؛ صحیح غذا می‌خورید یا سهل انگارانه و بدون احساس گرسنگی و از روی عادت و بدون توجه به نیاز بدنتان؟!

چرا باید تغذیه صحیح داشته باشیم؟

هر چه در مورد دلایل ضرورت تغذیه صحیح بیشتر بدانیم، در تقویت انگیزه مؤثرتر است.

بر آوردن نیازهای غذایی:

همان‌ طور که می‌دانید برای رشد، فعالیت و تفکر نیاز به کسب انرژی از غذاها داریم که خوردن می‌تواند یکی از دلایل تغذیه باشد.

کاهش عوامل خطر بیماری‌ها:

با داشتن تغذیه صحیح از ابتلا به بیماری‌های مزمن مثل دیابت، فشار خون بالا و ... می‌توان جلوگیری کرد.

کنترل بیماری‌ها:

برای کنترل بسیاری از بیماری‌ها نیاز به تغذیه صحیح است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.