بادبانی برای حفاظت از محیط زیست

بادبانی برای حفاظت از محیط زیست

نخستین کشتی باری تجاری جهان که بخشی از نیروی محرکه آن از راه بادبان بزرگی که روی آن نصب شده تامین می شود، ساعت 4 بعد ظهر امروز به وقت گرینویچ، برمرهاون آلمان را به مقصد بندر گوانتا در ونزوئلا ترک کرد.
این نوع بادبانها بر روی کشتی های باری متوسط، قایق های ماهیگیری و کشتی های تفریحی قابل استفاده هستند

به گفته طراحان این کشتی باری بادبانی که ام اس بلوگا اسکای سیلز (MS Beluga Skysails ) نام دارد، بادبان 160 متر مربعی این کشتی، می تواند مصرف سوخت را تا 20 درصد کاهش دهد.

آنها همچنین امیدوارند که این بادبان موجب شود میزان انتشار دی اکسید کربن حاصل از احتراق سوخت کشتی هم به این وسیله کاهش یابد.

4 درصد از میزان کل انتشار دی اکسید کربن در جهان از احتراق سوخت کشتی ها ایجاد می شود که این میزان حدود دو برابر مقدار دی اکسید کربن حاصل از احتراق سوخت هواپیماهاست.

استفاده از حداکثر نیروی باد برای حرکت این کشتی با محاسبات کامپیوتری ممکن می شود.

استفان ریج، مدیریت کمپانی سازنده ام اس بلوگا، این سفر را آغاز آزمایش های مربوط به استفاده از سیستم تازه این کمپانی در کشتیرانی می داند و می گوید: ظرف چند ماه آینده، ما قادر خواهیم بود، ثابت کنیم که این تکنولوژی کاملا عملی است و موجب کاهش استفاده از سوخت و انتشار دی اکسید کربن می شود.

به گفته دست اندر کاران، در این کشتی از باد به عنوان یک منبع انرژی کمکی رایگان استفاده می شود، به گونه ای که هیچ دکلی روی کشتی وجود ندارد تا موجب ایجاد مزاحمت در بارگیری کشتی شود.

مزیت استفاده از این سیستم آن است که باد از هر طرف که بوزد بادبان را می توان با کامپیوتر طوری تنظیم کرد که در برابر آن قرار گرفته و انرژی لازم را بگیرد.

این نوع بادبانها بر روی کشتی های باری متوسط، قایق های ماهیگیری و کشتی های تفریحی قابل استفاده هستند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.