حرف‌های شنیدنی آزیتا حاجیان درباره مش دریای ساعت شنی

حرف‌های شنیدنی آزیتا حاجیان درباره مش دریای ساعت شنی

«آزیتا حاجیان» بازیگر نقش متفاوت «مش دریا» در سریال «ساعت شنی» می گوید باید یاد بگیریم که خوراک فرهنگی گروه سنی کودک، نوجوان، میانسال و سالخورده فرق می‌کند.
  
آزیتا حاجیان بازیگر نقش مش دریا در سریال «ساعت شنی» در گفت و گو با فارس درباره این نقش و دلیل پذیرفتن آن، گفت: این نقش را برای اینکه هم سریال سناریوی زیبایی داشت و هم نقش مش دریا بسیار خوب بود و من آن را دوست داشتم، پذیرفتم. در مرحله نگارش «مش دریا» کاملا شخصیت‌پردازی و ساختار آن مشخص شده بود، فقط باید کمی آرایش و پیرایش می‌شد که آن هم انجام شد و به این مرحله که در حال حاضر می‌بینید رسید.

لهجه‌ای که «مش دریا» با آن حرف می‌زند
----------------------------------------------------
وی درباره لهجه‌ای که «مش دریا» با آن حرف می‌زند به فارس گفت: این شخصیت به زبان لری حرف می‌زند و خودم آن را انتخاب کردم چون بر آن تسلط داشتم. البته در ابتدا کامل نبود. یک پس‌زمینه داشتم و بعد فکر کردم که وقتی قرار است یک نقش را با همین لهجه ارائه بکنیم باید خیلی رویش متمرکز شوم و الان که به آن نگاه می‌کنم، می‌بینم از لحاظ شنیداری کاملا طبیعی و واقعی شده است.شخصیت مش دریا هم یک بازی خیلی خاص و شخصیت خاص داشت و هم لهجه‌اش باید آن طور که شایسته بود درمی‌آمد چون من دوست داشتم لهجه این شخصیت به دل آدمهایی که آن لهجه را دارند، بنشیند.

آزیتا حاجیان در ادامه درباره علت مرد نمایی این شخصیت نیز گفت: وقتی مش دریا تظاهر به مردانگی را انتخاب می‌کند، از زنانگی‌اش حمایت می‌کند و به‌دنبال دور از دسترس و دور از تعرض نگه داشتن جنسیت خود است. مش دریا سعی می‌کند که با جنسیت مردانه در جامعه حضور پیدا کند، چون از نگاه او مرد در جامعه شرایط امن‌تری دارد، به خصوص این که مش دریا یک فالوده فروش و یک زن دوره‌گرد است و قطعا با مردهایی سر و کار دارد و همکار است که اگر بفهمند او زن است، به هر حال دردسرهایی برایش ایجاد می‌کنند. در کل نوعی عدم امنیت در شکل زن بودن مش دریا وجود دارد که در شکل مردانه‌اش آن عدم امنیت را دیگر ندارد یا حداقل برایش کمتر اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اگر سکانس‌های مش دریا حذف نشود، مشخص می‌‌شود که چه روزگاری داشته و از کجا به کجا رسیده است. او حرفه فالوده‌فروشی را از اوایل جوانی برای اینکه بتواند خودش بعد از مرگ پدرش خرج خود را در بیاورد انتخاب و یاد گرفته و بعد همین شغل را ادامه داده و کارهای دیگری را که بلد بوده، بنا به دلایلی کنار گذاشته است.

شیر بی یال و دم و اشکم
-----------------------------------
وی در ادامه درباره علت حساسیت‌ها روی سریال ساعت شنی و حذف بخش‌هایی از این مجموعه گفت: من تمام وحشتم از این است که این همه کار و زحمت با این ممیزی‌ها یکدفعه سریال را به شیر بی‌یال و دم و کوپال تبدیل کند، این سریال با یک انرژی زیاد شروع به زدن حرف‌هایش کرد و با مهارت‌های دراماتیکی که به کار گرفته بود، مخاطب خود را جذب کرد. حالا که به وسط ماجراها و به گره‌های اصلی رسیده‌ایم و قرار است گره‌گشایی‌ها صورت بگیرد، سریال بی سرو ته می‌‌شود و یکدفعه مردم می‌گویند ای بابا این سریال هم که مزخرف از آب درآمد. مثل اینکه وانی پر از آب کنیم و یکدفعه درش را بردایم و آب‌ها هدر برود.

حاجیان ادامه داد: «ساعت شنی» در حال رفتن به این سمت است، یعنی حتی در مضمون ممکن است یکسری مشکل به‌وجود بیاورد و در بخش گره‌گشایی بدون تشریح گره‌گشایی‌ها انجام شود و برای سریالی که پر از انرژی است، این یک خطر است که یک به یک انرژی‌هایش حذف شوند...

وی گفت: مثلا نقش مهشید که یک نقش محوری است تقریبا 2 الی 3 قسمت از کارش حذف شده. بخش‌های مربوط به تنهایی‌هایش، رنج‌هایش، حرف‌هایی که به بچه‌اش می‌زند و اینکه چرا تصمیم می‌گیرد که بچه را نگه دارد و بعد تصمیمش عوض می‌شود که باید آن را پس بدهد. شخصیت مهشید پرداخت‌های بسیار زیبای روحی، روانی بعنوان یک آدم سالم دارد که به موازات آن بخش‌هایی به‌عنوان یک فرد ناسالم هم داشت که اصلا بخش سالم حذف شد و آنچه از شخصیت مهشید باقی مانده، بخش ناسالم آن است! اینها مردم و مخاطبان تلویزیون را گیج می‌کند.

حاجیان تصریح کرد: حذفیات مجموعه، بازیگر را وادار می‌کند تا برای مخاطبش ناراحت شود. مخاطب هشیار گیج می‌شود و اعصابش به هم می‌ریزد. ما عادت کرده‌ایم که برای حل مسئله صورت مسئله را کلا پاک کنیم.

به گفته وی بحث کانالیزه کردن مسائل اجتماعی در این مجموعه به‌طور شفاف عنوان می‌شود و ما عادت داریم عنوان کنیم که چنین شخصیت‌هایی مانند مینا راضی وجود ندارد، دختری مانند مهشید در این سن و سال با این شرایط بدبخت نیست، دختران و پسران کم سن و سال که گل و چسب زخم می‌فروشند وجود ندارند، اعتیاد، نازایی، روان پریشی و ... وجود ندارد.

بازیگر نقش مش دریا با رد تفسیرهای شبه سیاسی در تحلیل این مجموعه و مجموعه‌های مشابه اجتماعی در ادامه گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: این سریال قصد ایجاد تزلزل در جایی را ندارد. در نهایت حسن نیت ساخته شده و مرحله به مرحله توسط ناظر کیفی ارزیابی شده است و حالا پس از این همه هزینه، زحمت و انرژی نگران چه هستیم؟

گمانه‌زنی‌های هندی درباره پایان ماجرا
-------------------------------------------------
وی درباره حضور خود و دخترش در یک سریال و گمانه‌زنی‌های برخی از مخاطبان مبنی بر اینکه در انتهای داستان مشخص می‌شود مهشید دختر مش دریا است، گفت: اصلا چنین چیزی وجود ندارد و جذابیت ماجرا برای انتخاب مهرآوه در نقش مهشید از طرف من و بقیه این است که این سریال به هیچ وجه شبیه فیلم‌های هندی نیست که در پایان ماجرا او دختر من از آب درآید. من و مهراوه دو فرد غریبه هستیم که من در سریال به او پناه داده‌ام، همانطور که به افراد زیاد دیگری پیش از این پناه داده‌ام. مش دریا سجایای اخلاقی پسندیده‌ای دارد و در یک مقطع کوتاه دختری را از اینکه زیر پل بخوابد و یا با فواحش در توالتهای پارک بخوابد نجات می‌دهد. مهشید در این مقطع حساس از زندگی‌اش به فردی پناه می‌برد که علی‌رغم نداری‌اش آدم درستی است بعد هم تمام می‌شود.


تحلیل شخصیت «مش دریا»
---------------------------------
وی در ادامه در توضیح بیشتر شخصیت مش دریا و اینکه چرا او با توجه به عوام بودنش زبان همه مخاطبانش را درک می‌کند گفت: شخصیت مش دریا می‌تواند خود را با همه وفق بدهد و دید بسیار بازی دارد.علت آن هم این بوده که پدر این شخصیت شاهنامه خوان و پرده خوان بوده و مش دریا مرتب با شاهنامه و شخصیت‌های اسطوره‌ای در ارتباط بوده است.در حقیقت از طریق یک جریان فرهنگی، او آدمها، رفتارها و ارتباطات را در سطح عالی و اسطوره‌ای شناخته است.
حاجیان ادامه داد: مش دریا بی‌سواد است ولی یک دانش لدنی دارد که کاملا مرتبط با جایگاه فرهنگی است که در آن رشد کرده. این شخصیت بی‌پول و بدبخت است اما از لحاظ فرهنگی پدری داشته که به او غنا بخشیده و او کاملا غنی است و جای پای این جریانات حالا در زندگی اوست. البته اگر بخش‌های مربوط به مش دریا حذف نشود مخاطب بیشتر با شخصیت او آشنا خواهد شد.

وی در ادامه درپاسخ به این سوال که در حال حاضر چقدر با مش دریایی که از تلویزیون پخش می‌شود ارتباط برقرار کرده گفت: تمام کارها و نقش‌هایم را مانند فرزندم دوست دارم. چون برایشان زحمت کشیده‌ام، غذایشان را داده‌ام، مراقب روح و روانشان بوده‌ام، مواظب ظاهر و باطنشان بوده‌ام، حال در جامعه چگونه رفتار می‌کنند؟نقش‌هایم را همیشه با این دید دیده‌ام و الان هم دلم برای مش دریا تنگ می‌شود. شاید شخصا ایرادهایی به بازی‌ام بگیرم، ولی مردم دوستش داشته‌اند.

باید رده بندی سنی را در تلویزیون جا بیندازیم
---------------------------------------------------------
وی در پایان درباره اینکه چقدر با تقسیم بندی سریال‌ها برای قشرهای مختلف سنی موافق است، گفت:در دنیا این اتفاق افتاده است و فکر می‌کنم کم‌کم ما هم باید یاد بگیریم که خوراک فرهنگی گروه سنی بچه، نوجوان، میانسال و سالخورده فرق می‌کند. اما از آنجائیکه بچه‌های ما یاغی و کنجکاو هستند ممکن است این سریال کاملا جذبشان کند اما بالاخره ما باید یک روزی شروع کنیم و به فرزندانمان بگویم که فلان برنامه را فلان گروه برای شما تهیه می‌کند که آنقدر جذاب است که دیگر احتیاجی نیست شما این برنامه را تماشا کنید. اما همه این قضایا منوط به این است که تغذیه فرهنگی بچه‌های زیر 16 سال را واقعا قوی کنیم که آنها خوراک خودشان را بخورند. اما وقتی خوارکی برای بچه‌ها نباشد، آنها به خوراک بزر‌گ‌ترها رجوع می‌کنند و این دلیل نمی‌شود که ما برای پدر و مادرها خوراک نسازیم. این یک جریان فرهنگی است که باید راه بیفتد و قطعا اول هر جریان فرهنگی کمی چون و چرا وجود دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.