توافق بر سر تدوین قطعنامه تازه ای علیه ایران

توافق بر سر تدوین قطعنامه تازه ای علیه ایران

وزیران خارجه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آلمان تواقق کردند که قطعنامه تازه ای برای اعمال تحریمهای بیشتر بر ایران به شورای امنیت پیشنهاد کنند.

این توافق طی نشستی در برلین، پایتخت آلمان و در شرایطی حاصل شد که وزیرخارجه آمریکا گفته بود این دولتها با رسیدن به توافق فاصله زیادی دارند.

فرانک والتر اشتاینمایر که میزبانی نشست را به عهده داشت به خبرنگاران گفت که در این نشست بر سر محتوای کلی قطعنامه توافق حاصل شده و قرار است پیش نویس قطعنامه را بریتانیا، فرانسه و آلمان تهیه و طی هفته های آینده به شورای امنیت عرضه کنند.

وی از محتوای این پیش نویس سخنی نگفت اما آن گونه که از دیپلماتهای اروپایی نقل شده، در قطعنامه تازه، تحریمهای که در حال حاضر بر ایران اعمال شده به شکلی نه چندان سختگیرانه گسترده تر و شدیدتر خواهند شد و به احتمال زیاد موارد تازه ای بر تحریمها افزوده نمی شود.

همزمان با نشست برلین، هواداران سازمان مجاهدین خلق در این شهر دست به تظاهرات علیه فعالیت اتمی ایران زدند

توافق میان اعضای دائم شورای امنیت و آلمان، معروف به گروه 1 + 5 پس از چندین نشست در سطوح مختلف و در حالی صورت می گیرد که ماهها از پایان مهلتی که برای ایران در نظرگرفته شده بود تا به قطعنامه های پیشین شورای امنیت عمل کند می گذرد.

علت عدم حصول توافق میان این دولتها برای شدت بخشیدن به تحریم ایران، مخالفتهای روسیه و چین بود که دادوستد گسترده تجاری و نظامی با ایران دارند و اکنون به نظر می رسد که مخالفتهای این دو کشور سبب شده است قطعنامه ای که قرار است این بار علیه ایران در شورای امنیت به رأی گذاشته شود، متعادلتر از آن چیزی باشد که آمریکا و متحدانش در نظر داشتند.

روند تدوین این قطعنامه و به بحث گذاشتن آن در شورای امنیت نیز احتمالاً چند هفته ای به طول خواهد انجامید که به نظر می رسد این مدت زمان مطابق با مهلتی باشد که ایران برای پاسخ گفتن به ابهامات مربوط به فعالیت اتمی اش در نظر گرفته است.

مقامات ایرانی پس از پایان سفر اخیر محمد برادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران اعلام کردند که ظرف چهل روز به پرسشهایی که برای آژانس در مورد فعالیت اتمی ایران باقی مانده پاسخ خواهند گفت.

masih - ایران سرفراز - تهران
بر پد............ رجوی
پنج‌شنبه 4 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.