نظم نوین جهانی در عرصه فوتبال

نظم نوین جهانی در عرصه فوتبال

هفته نامه آبزرور به مناسبت برگزاری مسابقات فوتبال جام ملتهای آفریقا در غنا، در مطلبی به بررسی وضعیت فوتبال آفریقا پرداخته و نوشته است برگزاری این مسابقات دریچه ای دیگر را رو به جهانیان می گشاید تا پیشرفت فوتبال آفریقا در راه جام جهانی 2010 را ببینند.
دروگبا که در فرانسه بزرگ شده است معتقد است ضعف تیمهای آفریقایی در درک فلسفه کار گروهی است

برایان اولیور در گزارش مفصل خود، یادآور شده است که در مسابقات این دوره جام ملتهای آفریقا، تنها 40 بازیکن ساکن انگلستان حاضر هستند که 35 نفر آنها در تیمهای لیگ باشگاه های برتر انگلستان مشغولند.

او می نویسد: "برخلاف دهه های گذشته این بار مسابقات بطور زنده در سراسر جهان پخش می شود و میلیونها تماشاچی دارد."

آبزرور معتقد است فوتبال آفریقا از روزهایی که اولین بازیکنان اهل این قاره در لیگهای اروپایی کارشان را آغاز کردند، تغییر زیادی کرده است و از قول لوتر ماتئوس، کاپیتان پیشین تیم ملی آلمان و قهرمان جام جهانی، می نویسد: "جام جهانی جوانان سال 2007 را ببینید. نیجریه و غنا مقابل کشورهایی مثل برزیل و آرژانتین پیروز شدند."

با این حال برایان اولیور یادآوری می کند که هنوز هیچ تیمی از آفریقا در جام جهانی از یک چهارم نهایی بالاتر نرفته است.

پیشرفت فرزندان آفریقا در اروپا

آبزرور بعنوان نمونه به دیده دروگبا، مهاجم احل عاج و باشگاه چلسی انگلستان اشاره می کند و می نویسد یکی از عوامل پیشرفت فوتبال آفریقا، تجربه بازی در لیگ های عمده اروپایی برای آن دسته از بازیکنانی است که از والدینی آفریقایی در اروپا به دنیا آمده اند.

این هفته نامه می نویسد در برخی موارد شمار بازیکنان بالقوه یک کشور آفریقایی در کشورهای اروپایی به اندازه ای است که پیشنهاد استقرار نماینده ای اروپایی برای کشور آفریقایی مطرح شده است.

آبزرور بعنوان نمونه به حضور نمایندگان فدراسیون فوتبال نیجریه در انگلستان برای دیدار با بازیکنان مطرح دارای تابعیت نیجریه اشاره کرده است و می نویسد در رسانه های نیجریه "با توجه به گستردگی مهاجرت شهروندان نیجریه و مشکلات ارزیابی بازیکنانی نیجریه ای از راه دور" تقاضاهایی برای برقراری دفتری در لندن مطرح شده است.

این هفته نامه بعنوان شاهدی دیگر یادآور شده است نیجریه مسابقات آمادگی خود را در انگلستان و در استادیومهای فولهام، کوینزپارک رنجرز، برنتفورد و ساوت همپتون برگزار کرد و مسابقات دوستانه سنگال، ساحل عاج، کامرون، توگو، مراکش و مالی عمدتا در فرانسه برگزار می شود.

هویت، ملیت، و نقش فیفا

 
 فوتبال آفریقا فرق کرده است. خلاقیت و اصالت کم شده، اما در برابر آفریقا منافعی هم به دست آورده است و فوتبال این قاره از نظر نحوه اجرا و تاکتیک بهتر شده است
 
مارسل دسایی

برایان اولیور از زبان افان اکوکو، یکی دیگر از اعضاء تیم ملی نیجریه که در انگلستان بازی می کند می نویسد اینکه کسی در اروپا به دنیا بیاید اما خود را آفریقایی بداند، به خانواده او ارتباط دارد.

او می گوید: "من در انگلستان بدنیا آمدم و مانند یک آفریقایی بزرگ شدم. وقتی شما به سن بزرگسالی می رسید، یا خودتان را آفریقایی می دانید یا نمی دانید و اگر احساس آفریقایی بودن نمی کنید، بازی کردن برای یک تیم آفریقایی هم ارزش ندارد."

آبزرور با اشاره به اینکه نیمی از 16 تیم حاضر در جام ملتهای آفریقا از بازیکنانی به دنیا آمده در فرانسه استفاده می کنند، معتقد است وجود بازیکنانی با تابعیت دوگانه در آینده اجتناب ناپذیر است و بعنوان استدلال به پرونده بازیکنی بنام کوینسی اشاره می کند که در هلند و از والدینی غنایی به دنیا آمد، و حتی در رده جوانان و امید برای تیم هلند بازی کرد، اما فیفا با صدور حکمی، اخیرا از درخواست غنا برای حضور کوینسی در تیم غنا حمایت کرد.

فیفا در حکم خود به بازیکنان اجازه داده است که تا سن 21 سالگی، تصمیم خود در باره ملیت و تابعیتشان را تغییر دهند.

این هفته نامه که شمار پرونده های اینچنینی را 5 تا 10 مورد در سال ذکر می کند، همچنین به دو بازیکن اشاره می کند که در جام جهانی زیر 17 سال در سال 2001، با تیم فرانسه قهرمان شدند اما اکنون برای تیمهای ساحل عاج و تونس بازی می کنند.

جروم شمپین، یکی از مشاوران نزدیک سپ بلاتر، رئیس فیفا، به آبزرور می گوید: "موضوع برقراری عدالت به سود آفریقاست."

تاثیر فرهنگ اروپایی فوتبال

با این حال افان اکوکو به آبزرور می گوید بزرگ شدن این بازیکنان تحت فرهنگ اروپایی فوتبال به این معنی است که "آنها به اندازه بازیکنان بزرگ شده در آفریقا ماجراجو نیستند، تمام تیمها به یک شیوه بازی خواهند کرد و اکثر بازی ها کم هیجان خواهند بود."

کلاود له روی، مربی غنا هم با این گفته موافق است. او می گوید: "هرچه بازیکن بیشتر در آفریقا بازی کند و دیرتر به اروپا برود بهتر است."

مارسل دسایی، بازیکن غنایی تبار هم، که بخاطر خدماتش به تیم ملی فرانسه، نشان افتخار نیز دریافت کرده است، تایید می کند که روند بازگشت فوتبالیست های آفریقایی به قاره خودشان تا اندازه ای آثار تکنیکی منفی داشته است.

او می گوید: "فوتبال آفریقا فرق کرده است. خلاقیت و اصالت کم شده، اما در برابر آفریقا منافعی هم به دست آورده است و فوتبال این قاره از نظر نحوه اجرا و تاکتیک بهتر شده است."

قهرمانی در جام جهانی؟

 
 هرچه بازیکن بیشتر در آفریقا بازی کند و دیرتر به اروپا برود بهتر است
 
کلاود له روی، مربی غنا

آبزرور در نهایت به امید بازیکنان و تیمهای آفریقایی برای قهرمانی در جام جهانی اشاره می کند.

اما این هفته نامه از زبان دیده دروگبا می نویسد: "ما (ساحل عاج) توان کافی برای شکست دادن چلسی را هم در اختیار داریم."

آبزرور در تایید یادآور می شود که ساحل عاج در هفت تیم آرسنال، چلسی، بارسلونا، سه‌ویا، لیون، بنفیکا و اشتوتگارت که همگی در جام قهرمانان باشگاه های اروپا حاضر هستند، بازیکن دارند.

اما دروگبا معتقد است بازیکنان آفریقایی بصورت انفرادی جالب توجه هستند و تیمهایشان به اندازه مجموع توان بازیکنان آنها قدرت و کارایی ندارند.

او می گوید: "آن چیزی است که ما باید یاد بگیریم، شاید از تیمهایی مثل ایتالیا و آلمان."

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.