مردم مرکبات نخورند

مردم مرکبات نخورند
چنانچه مردم در این دوران مرکبات مصرف نکنند امکان تامین نیاز بازار با تولید داخلی وجود دارد. حسین مهاجران رئیس اتحادیه تعاونی های میوه و سبزی تهران پیشنهاد عجیبی در راستای از سر گذراندن بحران میوه در شب عید ارائه کرده است.

رئیس اتحادیه تعاونی های میوه و سبزی تهران با اشاره به از بین رفتن بیش از 60 درصد مرکبات شب عید بر اثر سرما و یخ زدگی گفته است؛ «چنانچه مردم در این دوران مرکبات مصرف نکنند، احتمال تامین بازار با تولید داخل وجود دارد.»

مهاجران در گفت وگو با یکی از خبرگزاری های کشور عنوان کرده است؛ «در حال حاضر به دلیل یخ زدگی برخی از مرکبات از جمله پرتقال، طعم آن هنگام مصرف تلخ است؛ این در حالی است که برخی فروشندگان و مصرف کنندگان از نحوه تشخیص محصولات یخ زده آگاهی ندارند.»

وی در مورد تلفات و یخ دگی فرنگی جات و سبزیجات نیز گفته که سرما موجب از بین رفتن 25 درصد سبزیجات حاشیه تهران و شهرستان ها شده است، به طوری که قیمت سبزیجات از کیلویی 450 تومان به 800 تومان افزایش یافته است. وی در خصوص تامین میوه شب عید با وجود از بین رفتن 60 درصد مرکبات گفته است؛ «در حال حاضر دولت ذخیره مناسبی برای تامین سیب شب عید انجام داده است اما برای تامین پرتقال و نارنگی شب عید باید اقدام به واردات کند.» در حالی که مهاجران درمان مشکلات بازار میوه شب عید را در گرو کاهش مصرف می داند، برخی دیگر از متولیان بازار میوه، راهکار افزایش واردات را پیشنهاد می کنند.

قاسم طاهری نماینده صنف بارفروشان شهرستان ری روز گذشته در گفت وگو با اعتماد در این باره گفت؛«دولت باید با درایت و دوراندیشی قبل از اینکه بازار به وضعیت بحران برسد میوه وارد کند.»

طاهری ادامه داد؛ «همه ساله با رسیدن شب عید و افزایش خریداران قیمت ها در بازار افزایش می یابد، اما امسال با توجه به برودت بی سابقه هوا و از بین رفتن میوه ها، سبزیجات و فرنگی جات، کنترل قیمت ها و تامین نیاز بازار بسیار سخت بوده و تنها راه حل آن واردات است.» نماینده صنف بارفروشان شهرستان ری ادامه داد؛ «در حال حاضر تمام درختان مرکبات شمال و بیشتر از همه درختان پرتقال دچار یخ زدگی شدید شده اند و میوه های آنها کاملاً از بین رفته است و عملاً قابل استفاده نیست.»

به گفته طاهری میوه های درختان شمال یخ زده و تلخ شده و کاملاً از گردونه مصرف خارج شده اند، اما با این وجود به دلیل اینکه برخی سلف خران آنها را قبل از موعد برداشت خریده اند برخی از آنها جهت جلوگیری از ضرر و زیان خود با اذعان به این مطلب که این محصولات تلخ اند آنها را وارد بازار می کنند.

به گفته وی در حال حاضر در معاملات عمده بارفروشان کسی طالب خرید پرتقال نیست و به همین دلیل قیمت هر کیلو پرتقال در معاملات بازار بزرگ میوه کاهش یافته است.

طاهری در این باره گفت؛ «در حال حاضر قیمت هر کیلو پرتقال در معاملات عمده بین 400 تا 500 تومان است که با احتساب هزینه های توزیع قیمت آن در میوه فروشی ها به 700 تا 800 تومان می رسد، اما با توجه به تلفیق پرتقال های سالم و یخ زده و عدم امکان شناخت آنها، میزان مصرف این میوه کاهش پیدا کرده و این موضوع باعث کاهش اثر معاملات آن در بازار عمده فروشی شده است.»

در این میان عباس قلی زاده مدیرکل تامین و توزیع وزارت بازرگانی در گفت وگو با ایسنا در مورد تدابیر جدید وزارت بازرگانی جهت تشویق به واردات و تامین نیاز بازار گفت؛ «تعرفه واردات مرکبات برای تامین نیاز بازار از بهمن کاهش می یابد.»

عباس قلی زاده وضعیت ذخیره سازی مرکبات بازار شب عید از سوی وزارت بازرگانی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت؛ «پیش از آغاز فصل سرما بخشی از محصولات باغداران مازندران چیده شده و ذخیره سازی نیز انجام گرفته است اما باغداران این استان پس از تغییرات آب و هوایی اعلام کرده اند که 60 تا 70 درصد مرکبات آنها آسیب دیده اند.»

وی افزود؛ «پیش بینی می شود مابقی نیاز بازار شب عید به مرکبات از طریق واردات تامین شود.»

قلی زاده اظهار کرد؛ «طبق قانون تعرفه واردات مرکبات به صورت فصلی تغییر می کند بنابراین برای تامین نیاز بازار به مرکبات تعرفه واردات آن از بهمن ماه کاهش می یابد.»
babaktoronto - کانادا - تورنتو
میگم چطوره مردم هم برای اینکه سرما را از سر بگذرانند زمستانها را به صحرای کالاهاری و تابستانها هم جهت جلوگیری از مصرف انرژی به قطب شمال یا جنوب کوچ کنند. اینجوری مشکلات نظام هم به حول قوه الهی حل خواهد شد. انشاالله
سه‌شنبه 2 بهمن 1386

reza-b - ایران - قم
اولا : مردم مرکبات نخورند .... نترس اگر بخورند چیزی از سفره شماها کم نمیشه.
دوما : اگر مسئولان وقاصبان پست ها که توانایی انجام کار را ندارند کنار گذاشته می شدند اینطور در برابر مشکلات صورت مسئله را پاک نمی کردند .
سوما :واردات نیازمندیهای مردم چه اشکالی دارد حد اقل به جای لوازم ساخت منازل بعضی ها از جمله سنگ وکاشی و....
سه‌شنبه 2 بهمن 1386

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
ای بابا!!! همه آقایان مخ را دربست اجاره دادند! یعنی یک عاقل تو اینها پیدا نمی شه؟ خوب اگر حرف زدن بلد نیستید؛ حرف نزدن هم بلد نیستید؟!!!
سه‌شنبه 2 بهمن 1386

mah1 - ایران - تهران
بابک بازم گل گفتی :) پرروپررو مرکبات میخورن تخم مرغ خور شدن روز روشن میخوان حتما گوشت ومرغ هم سر سفرهاشون باشه!! رو رو برم اینهمه نعمت این انقلاب براتون داشته اونها رو که نمیبینین هی فکر خوردن و بنزین وچه میدونم زندگی نرمال هستین.دهه....
سه‌شنبه 2 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.