محرم در بوشهر

محرم در بوشهر

ایام محرم و سوگواری برای سید و سالار شهیدان در بوشهر دارای مراسم خاصی می باشد.

در بوشهر عزاداران دور یکدیگر حلقه می زنند و مراسم سینه زنی را در مساجد و حسینیه ها برگزار می کنند. مساجد و حسینیه ها ی بوشهر، در دهه محرم عزاداران زیادی را در خود جای می دهند. سینه زنی بوشهری به این صورت است که نوحه خوان در وسط می ایستد و بین 5 تا 20 حلقه انسانی دور او تشکیل می شود. سینه زن ها به صورت دایره ای می چرخند و حرکت پای آنان با نوای نوحه خوان هماهنگی دارد.

نوحه خوانی ابتدا با ریتم ملایم آغاز می شود و سپس تند شده تا وقتی که نوحه خوانی به مقطعی با عنوان «واحد» می رسد. در این قسمت نوحه های حماسی خوانده ، سینه زدن ها تند شده و پاها به زمین کوبیده می شود. این مقطع با یک آهنگ قطع می شود و سپس با نوحه ای دیگر تکرار می شود. پس از اتمام این نوحه مراسم سینه زنی به پایان می رسد.

آلات موسیقی در دسته های عزاداری بوشهر نیز متفاوت است. طبل بسیار بزرگی به نام«دمام»، سنج و بوق مخصوصی با صدایی بلند، در دسته ها نواخته می شوند.

«دمام» را هر کسی نمی نوازد، تنها افراد با تجربه می توانند دمام بزنند. سر دسته دمام زن ها که «اشکون زن» خوانده می شود، راهنمایی دمام زن ها را برعهده می گیرد و با ریتمی متفاوت از دیگران دمام می زند.

تعزیه خوانی نیز در بوشهر رواج دارد. تعزیه خوان ها در چند میدان بزرگ شهر جمع می شوند و صحنه های تاسوعا، عاشورا،‌ شام غریبان و 13 محرم را به تصویر می کشند.

غذاهای که در محرم به صورت نذری تهیه می شوند، غالبا محلی هستند. در صبحانه، نان و آش بوشهری (آش سبزی و گوشت) داده می شود، ناهار و شام نیز اکثراً شکر پلو و قیمه بوشهری (که چلو قیمه خوانده می شود)است. شکرپلو را با شکر و زعفران درست می کنند و قیمه را هم با گوشت و نخود له شده می پزند.

حلوای برنجی، حلوای آردی، شله زرد و حلیم هم در مناطق مختلف بوشهر به صورت نذری به مردم عزادار داده می شود.

8735 - ایران - شیراز
چقدر خوب بید جیگر
دوشنبه 1 بهمن 1386

payamak - انگلستان - منچستر
دمه تمام به چه های بوشر خومون گرم شیرن والا
دوشنبه 1 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.