حقوق بشر فله ای؛کانادا اسرائیل و آمریکا را از لیست کشورهای بدرفتار با زندانیان حذف کرد

حقوق بشر فله ای؛کانادا اسرائیل و آمریکا را از لیست کشورهای بدرفتار با زندانیان حذف کرد

کانادا:اسرائیل و امریکا را از لیست کشورهایی که با زندانیان بدرفتاری می کنند،خارج می شوند.وزیر امور خارجۀ کانادا به دلیل  فشارهای متحدین نزدیک خود،روز شنبه اعلام کرد که ایالات متحدۀ امریکا و اسرائیل را از لیست کشورهایی که با زندانیان بدرفتاری کرده و آنها را شکنجه می کنند، خارج خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نقل از رویترز؛اسرائیل و امریکا به دنبال قرار گرفتن نام این دو کشور در لیست اسنادی از دوره های آموزشی شکنجه که در اختیار دیپلماتهای کانادایی قرار گرفته است،ابراز ناخرسندی کرده اند.

برپایۀ این گزارش،ماکسیم برنیر،وزیر امور خارجۀ کانادا گفت:وی از شرمساری ناشی از افشای اسنادی که در آن ازبدرفتاری و شکنجۀ ایالات متحدۀ امریکا در  بازجویی از  افراد، نام برده شده ،متاسف است.

وی گفت:کشورهای دوست و متحد ما،اشتباهاً در این لیست قرار گرفته اند.وی در ادامه گفت: خود شخصاً،نظارت مستقیم در بازخوانی و بازنویسی لیست را برعهده گرفته ام.

برنیر اظهار داشت که این گزارش ،همانطور که یک سند و یا بیانیۀ سیاسی نبوده، بیانگر موضع و دیدگاه های دولت کانادا نیز نمی باشد.

این اسناد که در اختیار رویترز و سایر رسانه های خبری قرار گرفته ،دولت اقلیت محافظه کار را که  از متحدین وفادار اسرائیل و ایالات متحدۀ امریکا است را  با مشکل مواجه کرده  است.

بر پایۀ این گزارش،سفیر ایالات متحدۀ امریکا در کانادا،دیوید ویلکینز،لیست مذکور را دروغ خوانده و سفیر اسرائیل نیز خواهان پاک کردن نام این کشور از لیست کشورهایی شد که رفتار ناشایستی با زندانیان دارند.

دولت کانا اشتباهاً این اسناد را بعنوان مدارک دادگاهی در اختیار سازمان عفو بین الملل قرار داده است. اتاوا مورد انتقاد سازمانهای حقوقی به دلیل بدرفتاری با زندانیان در افغانستان،قرار گرفته است.
 
 اظهارات وزیر امور خارجۀ کانادا موجب تعجب سازمان عفو بین الملل در کانادا  شده که اعلام کرده بود ،اسناد و مدارکی در دست دارد که بدرفتاری اسرائیل و ایالات متحدۀ امریکا را با زندانیان و شکنجۀ آنها را به اثبات می رساند.

آلکس نو،دبیر کل سازمان عفو بین الملل  در مصاحبه با رویترز گفت:زمانی که سخن از شکنجه به میان می آید،دولت نباید نگران شرمندگی در برابر متحدین خود باشد.

گفتنی است  تاکنون هیچگونه اظهار نظری از سوی سفیر ایالات متحدۀ امریکا در این رابطه ابراز نشده است.

موارد شکنجه در لیست بدست آمده از اسناد تکنیکهای بازجویی ایالات متحدۀ امریکا از افراد ،به مواردی از قبیل،اجبار به برهنه شدن زندانیان،زندانهای انفرادی،محرومیت از خواب و بستن چشمان زندانیان ،اشاره شده است.

در این لیست همچنین به زندان گوانتانامو در کوبا که از زندانهای امریکا به شمار می رود ،اشاره شده است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نقل از رویترز؛عمر خدر، از 15 سالگی به دلیل کشتن یک سرباز امریکایی محکوم به  5 سال حبس  در زندان گوانتانامو شد.

ایران،سوریه،چین،افغانستان،عربستان سعودی و مکزیک در لیست دیده بان این سازمان قرار دارند.

زمانی که اتاوا به دلیل شبهاتی در رسیدگی به پروندۀ ماهر آرار،مهندس کانادایی،که  در سال 2002از ایالات متحدۀ امریکا به سوریه ،تبعید شده بود پی برد، وزارت امور خارجه دوره های آموزشی آشنایی شکنجه را برگزار کرد.

آرار اظهار داشت که در زندانهای دمشق بارها تحت شکنجه قرار گرفته است.تحقیقات مقامات،نشان داده که دیپلماتهای کانادایی،تحت آموزشهای لازم برای یافتن آثاری در رابطه با اینکه آیا زندانی مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته است  یا نه،قرار نگرفته اند.

vira - ایران - تهران
برام جالبه بدونم اگه خانم کاظمی در امریکا یا اسراییل در اثر اصابت ضربه باتوم به قتل رسیده بود ( مثل بعضی از زندونی های خودشون که حتی شبکه های خبری خودشونم به خشونت در زندانهاشون معترفن ) کانادا چه کار میکرد . احتمالا میگفت دستتون درد نکنه ٬ حقش بود بابا اصلیتش ایرونی بود ٬ کانادایی راست راستی نبود که .
یکشنبه 30 دی 1386

iranppp - آآلمان - دوسلدورف
عربستان سعودی رو یادشون رفت حذف کنن.عربستان هم کشوری دوست ومتحد و صد البته دموکرات.
یکشنبه 30 دی 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
ای استکبار جهان خوار ایران کی شکنجه کرده؟ چه کسی را شکنجه کرده؟ اگر منظورتان دانشجو بوده که اونها شکنجه نشده اند فقط از بالای بلندی پرتاب شده اند تو زندانها هم فقط روزی چند ساعت بیشتر شکنجه نشده اند و بیشتر از چند بار کله انها را داخل توالت فرنگی فشار نمیدادند که ازشان اعتراف تلویزیونی بگیرند(این جمله چند تن از دانشجویان در بند بوده است) . شما چی که در زندانهای گوانتانامو مردم بیچاره را که جرمشان تنها!!! شرکت مستقیم و یا غیر مستقیم در حملات انتحاری به مردم و کشتن انها در سراسر جهان بوده شکنجه کرده اید تا از انها اطلاعات بگیرید ای خدا از سر تقصیراتتان نگذرد که با این جهادی ها این کارهای ناشایست!! را میکنید پس بیخود نیست که باید یکصدا فریاد زد مرگ بر امریکا و استکبار مرگ بر ..
یکشنبه 30 دی 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
ویرا خانم مکان مهم نیست ابجی نوع جرم مهمه که اون هم اتفاق افتاده. ضمنا کانادا بر خلاف دولتمردان ما اینقدر مرد هست که در قضیه اقای ماهر ارار که متوجه اشتباهش شد رییس کل پلیسش اول عذرخواهی میکنه و بعد استعفا میده و به دنبالش اقای استفان هارپر نخست وزیر کانادا ضمن عذر خواهی رسمی از ارار به اون ده و نیم میلیون دلار غرامت میده. پس خیالت راهت اگر تو کانادا این اتفاقا بیافته برخورد درست و حسابی باهاش میکنند مثل دولت ایران نیست که وکیل متهم را هم به دلیل دفاع از موکله اش به زندان میاندازند. تو برو نگران محمود جونت باش که یک وقت مو از سرش کم نشه
یکشنبه 30 دی 1386

helia - ایران - تهران
سلام بابک بازم که داغ کردی این دانشجوهای دربند اول شکنجه شدند بعد اعتراف تلوزیونی کردند بعد که محکوم شدن از زندان یا مثلا چوبه دار فرار کردن امدن کانادا گفتن سر ما را توی توالت فرنگی کردن ! تازه سر تو توالت فرنگی بره که در مقابل شکنجه های امریکاییا چیزی نیست فکر کن شکنچه سخت تری پیدا کن . نظر من اینه که میخوان از نظر رسانه ای خودشان را تبریه کنن چون نفوذ رسانه ایشان بالاست و سپس به یه جایی گیر بدن قبلش افکار عمومی را به نفع خودشان عوض میکنن
یکشنبه 30 دی 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
بابای هلیا میدونم برای کسیکه یک عمر سر در استان این اخوندا گذاشته و بهشون اعتماد کرده خیلی سخته که این حرف هارو قبول کنه اما اقای عزیز گاهی اوقات حقیقت مثل ته خیار تلخ است و صرف دوست داشتن من و شما عوض نمیشود. بله کاشکی که این حرف ها دروغ بود کاشکی که احمد باطبی و باطبی ها به اون وضع نمیافتادند جوان مردم مثل دسته گل و به جرم هیچ چی فقط به خاطر بالا گرفتن یک پیراهن خونی اول به اعدام و بعد زندان و بعد در عرض تنها 4 سال انگار 20 سال پیر شد و با اون حالت لغمه ای که گرفته. اینها همه اش دروغ است؟ ایا دنیا فقط از دایره دید خودتان زیباست و همه حقیقت طبق معمول نزد شماست؟ خودتان را یک لحظه جای پدر اکبر محمدی و احمد باطبی بگذارید . کمی هم انصاف خوب چیزیست بخدا . اگر همین الان هم توبه کنید خدا ارحم الراحمین است فقط به سوی حق بیایید همین وبس. این نظامی دروغین است . بالای سر این قبر گریه نکنید که درون این قبر مرده نیست پدر جان
دوشنبه 1 بهمن 1386

Vira_2 - ایران - تهران
بابک خان چرا مغلطه میکنی. اصلا در نظام مقدس اسلام شکنجه نداریم.چیزهها همشون مال دوران نظام شاهنشاهی بود و بدست توانمند این اخوندها محو شد. اون بنده خدا (شاه رو میگم) فقط قبرستانها را اباد کرد. به شکر خدا همه چیز که توی این کشور روبراه مشکلی نیست.
دوشنبه 1 بهمن 1386

iraneman - ایران - تهران
بابک جون من نمودنم این سادیسم شما تو چه مرحله ای که حتی اگر هم خبر مربوطه درباره زایمان زنان هم باشه ربطش میدی به جمهوری اسلامی ایران و بعدش هم شروع می کنی به حرفهای بی اساس و بی مدرک زدن . میدونی در علوم نظری کسی که حرف بی دلیل و منطقی را اظهار میکنه ، یه یاوه گویه ، ما که تو ایرانیم نمی دونیم اونوقت تویی که ... . نمی دونم فیلم تجاوز سگ اشغالگرهای عراقی به یک زندانی زن مسلمان در عراق یا ادرار کردن سربار نظامی زن در دهن یه مرد مسلمان و یا عریان کردن زندانی ها و انباشته کردنشون در یک مکان و یا وصل کردنشون به برق را ندیدی که حالا میای در جایی که خبرش مربوط به آمریکا و اسرائیله نظرت را درباره ایران میدی و میگی سر دوتا آدمی که حرمت دانشگاه و دانشجو را حفظ نکردند را داخل توالت فرنگی بردند( تو که راست میگی ) . من نظراتو در چند جای دیگه هم دیدم باور کن از ته دل میگم الهم شفع کل مریض .
دوشنبه 1 بهمن 1386

vira - ایران - تهران
این ویرا 2 زبل اومده کاسبی ما رو کساد کنه ٬ فکر کرده منم احمدی نژادم ! ویرا جون خودتو خسته نکن ٬ اسمت داد میزنه من نیستی !
دوشنبه 1 بهمن 1386

helia - ایران - تهران
سلام بابک من نظر خودمو میگما اولا من با این ملاها کاری ندارم اونا هم با من کاری ندارن باور کن زمان شاه هم دیدم رفتار ساواک رو هم دیدم از پشت کوه هم نیومدیم بچه تهرونیم الان وضعیت برای خانواده ها بهتره بقیه هم نظر بدن البته اونایی که ایرانن . بابک اون موقع یه پاسبون تو یه کوچه خدایی میکرد . منو امثال منو اصلا تو محله امریکییا راه نمیدادن من با تو که دشمنی ندارم حرفت نقص داشت . ما تو ایران مگه چی میخوایم الان همه دنبال زندکی خودشونن کسی منظورم بیشتریا کاری ندارن این بابا رو چکارش کردن باور کن من نظر خودمو میگم تا اونجایی که من خبر دارم تو اطرافیان خودم کسی اخبارم گوش نمیده میدونی چرا اینا همه از راحتیه مردم مگه چی میخوان همین ارامش باشه برن کار کنن بیان تو خونه راحت استراحت کنن مهمونی برن هرهر کرکر کنن چیکار دارن به این حرفا والا باور کن بابا زمان شاه تو دهات بود الان 4 تا نیسان دارن با پسراش ییلاق قشلاق میکنن تو دهاتشون قصر درست کردن امکانات فلان تازه خدا را شکر میکنن انقلاب شد صاحب زندگی شدن ما خودمون مگه اون موقع به ما میرسیدن الانم همینطور ولی خب الان ارامش داریم راحتیم نمونش همین110زنگ بزنی میریزن میان این بابا را هم بیدلیل نگرفتن که یعنی میخام بگم حالا یه گروه سیاسی هم اگه دم میزن خوب دیگه همه جای دنیا همینه دیگه مثلا شما تو کانادا گروه تشکیل بدی برای مثلا حکومت اسلامی به صبح نکشیده دیپورتت میکنن کانادایی باشی شاید یه بلای دیکه سزت بیارن بابا اینا هرچین فعلا برای ما خوبن
دوشنبه 1 بهمن 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
بابای هلیا اولا بحث الان من شاه نیست اما حالا که خودت از شاه گفتی بهت میگم ایا در زمان شاه ساواک ریخت تو خونه یک پیر مرد و پیر زن سر و سینه اونها رو سلاخی کرد ؟ شاه را یک نفر ترور کرد شاه اورا در نهایت بخشید. امروز به حضرت اقا کسی جرات ندارد بگوید بالای چشمت ابروست. من از شما سوال میکنم ایا ایت الله طاهری امام جمعه مستعفی اصفهان را که به زعم همگان یار غار اقای خمینی بوده میشناسی؟ ایا ان نامه معروفش که در روزنامه بهار چاپ شد دیدی و خواندی؟ درست بعد از ان نامه ان روزنامه تنها به دلیل درج ان نامه(به گفته دادسنانی) توقیف شد. در حالی که ان نامه اعتراضی بود به شخص اول مملکت که چرا در برابر این مسایل( بندهایی که در ان نامه سرگشاده امده بود) اقدامی نمیکند و کلا ان نامه نامه اعتراضی بود که دیدیم بعد از ان نامه ایشان هم مورد بی مهری های فراوان قرار گرفت. به هر جهت این را گقتم تا به شما بگویم که وقتی در مملکت شرایط به گونه ایست که حتی بزرگان هم اجازه اعتراض ندارند خوب حساب بقیه مشخص است. دوست من بحث من شکم نیست که البته انهم مهم است بلکه یادت باشد مهمتر از ان بحث ازادی است والاترین عنصری که خداوند انرا به انسان اعطا کرد. حال چطور است که بنده خدا انرا از انسان دریغ میدارد.؟ چرا امروز نباید یک تریبون ازاد برای مخالفین رژیم وجود داشته باشد ؟ خدا راصد هزار بار شکر که شما وضعتان خوب است اما ایا همه سیر هستند؟ ایا در امریکا و اروپا هم اگر یک روزنامه از حکومت انتقاد کند با همین بستن های فله ای به قول خود اقایان مواجه میشوند؟ و در پایان اقای عزیز فکر نمیکنی که همان پاسبان زمان شاه که دارای اقتدار بود باعث شده بود که امنیتی که امروز نیست در ان روز وجود داشته باشد؟حرفهای من با شما ناتمام است....
سه‌شنبه 2 بهمن 1386

iranppp - آآلمان - دوسلدورف
شاه نکشت؟بابا ایو الله.پس گلسرخی قهرمان و دانشیان شیردل و شهید فاطمی و..... و لبافی نژادوجزنی رو فقط به دلیل داشتن افکار مخالف (نه فعالیت مسلحانه ) عمه بنده شهید کرد.رجوع شود به یوتیوب.دادگاه گلسرخی.
سه‌شنبه 2 بهمن 1386

masih - ایران سرفراز - تهران
چنین امری طبیعیست چون نوسنده منشور حقوق بشر اون رو نسبی نوشته. و اگر ناقض حقوق غربی باشه خیالی نیست اما........اگه ایرانی کره ای سوری یا یه چیز تو این مایه ها باشه شامل اشد مجازات میشه.ای بر پد...........شاه معدوم .که ساواک رو برای تحصیل در رشته شکنجه به کالج شکنجه در اسرائیل می فرستاد.
چهار‌شنبه 3 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.