انتقاد از زنجیرزنی در روز عاشورا در افغانستان

انتقاد از زنجیرزنی در روز عاشورا در افغانستان

شیخ آصف محسنی از رهبران شیعه افغانستان در سخنرانی خود در مراسم ویژه عاشورا از شعیان خواسته است تا در این روز به پیام اصلی قیام امام حسین توجه کنند و از زنجیر زنی بپرهیزند.
آیت الله محسنی گفت زنجیرزنی در عاشورا خرافات است

این رهبر شیعه افغانستان همچنین برخی مسئولان دولتی این کشور را نیز به تخلف از اصول اسلامی متهم کرد و افغانستان را کشوری خواند که باید بر اساس قوانین اسلامی اداره شود.

آیت الله محسنی، که عمدتا به میانه روی معروف است، در سخنرانی خود در یکی از این مراسم که در مدرسه خاتم النبیین برگزار شد، از زنجیر زنی در سوگ نواسه پیامبر اسلام انتقاد کرد و آن را خرافه خواند.

آقای محسنی ادامه راه امام حسین را در قدرتمند شدن مسلمانان از راه آموزش و پرورش توصیف کرد.

او گفت مشکل اصلی مسلمانان در جهان امروز این است که به پیام اصلی قیام امام حسین توجه نکرده اند و به همین دلیل نیز به نظر این رهبر شیعی از قافله تمدن عقب مانده اند.

خرافات

آقای محسنی گفت: "حسین از ما خواسته بود که سوگواری کنیم و یا با قمه و شمشیر پشت خود را سوراخ سوراخ کنیم؟ یا با شمشیر و با زنجیر سر خود را سوراخ کنیم که خون بریزد؟ کل این ها من درآوردیهای من و تو است. خرافات هستند این ها."

'سوراخ سوراخ'
 حسین از ما خواسته بود که سوگواری کنیم و یا با قمه و شمشیر پشت خود را سوراخ سوراخ کنیم؟ یا با شمشیر و با زنجیر سر خود را سوراخ کنیم که خون بریزد؟ کل این ها من درآوردیهای من و تو است. خرافات هستند این ها
 
آیت الله محسنی

او افزود:" پیام را بگیرید. ما باید در دنیا عزیز زندگی کنیم. "

این رهبر شیعه افغانستان گفت: "کشورهای ما مورد استثمار قرار می گیرند؛ سرزمین های اسلامی مورد استعمار قرار می گیرند؛ جنگهای تحمیلی برای گرم کردن بازار فروش اسلحه در میان ما و شما واقع می شود. این در شان مسلمان نیست. چرا ما امروز در صنعت ترقی نکنیم؟ چرا ما امروز زیر بار قرضهای خارجی برویم؟ چرا دانشگاه ما هنوز دانشگاه مرده است؟"

انتقاد آقای محسنی از زنجیر زنی در مراسم عاشورا در حالی مطرح می شود که در بیشتر تکیه خانه های افغانستان مراسم سوگواری روز دهم محرم با زنجیر زنی همراه است. این زنجیر ها که تیغ های کارد مانند کوچکی در قسمت پایانی آنها وصل است عمدتا سبب جراحت و خون ریزی می شود.

این رهبر شیعی افغان همچنین گفت افغانستان دارای نظام اسلامی است و از برخی مسئولان دولتی این کشور انتقاد کرد که در مراسم و محافلی که از سوی خارجی ها برگزار می شود به نوشیدن مشروبات الکلی مبادرت می ورزند.

سخنرانی آقای محسنی در مراسم عاشورا به گونه سخنرانی های دیگر این رهبر شیعی توام با نصایح به مردم به پایان رسید- نصایحی که از مردم می خواهد تا برای سلامت جامعه فعالیت های دولتمردان را عمیقا زیر نظر داشته باشند.

مراسم ویژه دهم محرم که مصادف به شهادت امام حسین نواسه پیامبر اسلام است همه ساله در افغانستان با سخنرانی ها و محافل نوحه خوانی و سوگواری برگزار می شود.

atig - آلمان - اسپلکمپ
با سلام
آقای محسنی مورد احترام تمام مردم افغانستان هم شیعه وهم اهل سنت هستند
همچنین یکی دیگر از سخنرانان مراسم عاشورا در یکی از حسینیه ها سخنرانی می کردند که از تلویزیون آریانا پخش شد آیت اله حجت بودند
وایشان انتقاد شدید از دولت ایران داشتند که مهاجرین افغان را به زور از ایران در این فصل سرما که در دهه های اخیر بی سابقه بوده خارج میکند ویکی از این مهاجرین به خاطر سرمای شدید خانمش مریض شده بوده در روز عاشورا ایشان برای درمان خانمش مجبور شده طفل کوچک خود را بفروشد به مبلغ دو هزار افغانی معادل 36 هزار تومان همچنین ایشان از دولت مردان افقانستان هم انتقاد داشتند
این خبر که از طریق رسانه های خبری هم پخش شد همه شنونده ها وبیننده ها را متعجب ساختپپپ
یکشنبه 30 دی 1386

arash_alr - ایران - تهران
متاسفم
دوشنبه 1 بهمن 1386

درفش - امارات - دبی
کاش ملاهای ما هم روزی به این درجه از بلوغ فکری برسند ودست از تعصبات خشک بردارند.
دوشنبه 1 بهمن 1386

arashk_fara - انگلیس - لندن
درفش جان قضیه ربطی به ملاها نداره .آدما باید بفهمن که چی راست و چی دروغ .برای مرد دعا کن که به بلوغ فکری برسن
چهار‌شنبه 3 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.