هاشمی رفسنجانی : صادرات گاز به ترکیه قطع شده ولی آنهابه وضعیت ما نیافتاده اند

هاشمی رفسنجانی : صادرات گاز به ترکیه قطع شده ولی آنهابه وضعیت ما نیافتاده اند

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای مردم در مورد قطع گاز گفت: به هر حال این دوره می گذرد وبا تمام شدن سرما اوضاع عادی می شود اما امیدوارم این مسئله درسی برای کشورمان باشد تا از این پس با منطق برنامه ریزی و مدیریت مناسب کارها را جلو ببریم که دشمنان سوء استفاده نکنند. 

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های امروز نماز جمعه تهران، با اشاره به قطعی و کمبود گاز در روزهای سرد زمستان در برخی شهرهای کشور اظهار داشت: این مسئله آثار منفی زیادی در جامعه بر جای گذاشت، البته ترکمنستان هم بی انصافی کرد و از یک همسایه و کشور مسلمان آن هم کشوری که پس از استقلال باید از ایران ممنون باشد و بنده مطلعم که چه مساعدت هایی به این کشور شد، گاز را در این روزها از مردم ما دریغ کرد.

وی افزود: آنها اگر مطالباتی هم داشتند باید صبر می کردند تا زمستان تمام شود و اکنون امیدوارم ترکمنستان بتواند این اقدام خود را جبران کند.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: با قطع 20 میلیون متر مکعب گاز، کشور نباید به این روز می افتاد و لذا ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام طرحی را تصویب کرده ایم تا بر طبق آن همیشه ذخیره انرژی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: قطع انرژی به معنای خاموش کردن یک کشور و قطع حرکت است و به همین دلیل باید همواره به فکر ذخیره باشیم تا به کشورمان در چنین روزهایی شوک وارد نشود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: اکنون صادرات گاز ما به ترکیه قطع شده اما آنها به این وضعیتی که اکنون ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم ، نیفتاده اند و لذا سیاست روشن ما باید تولید انرژی بیش از مصرف باشد .

وی قطع گاز را تا اندازه ای زیر سر خارجی ها خواند و گفت: در طرح های ما در جنوب کشور آنان کمی اخلال کردند و بهره برداری از بعضی پروژه ها مقداری به تعویق افتاده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: از این پس باید مراقب باشیم چرا که ما منابع لازم را داریم و علاوه بر آن باید همیشه انرژی اضافه داشته باشیم تا مردم اذیت نشوند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: این سیاست ها پیچیده نیست بلکه مقداری مواظبت و هوشیاری می خواهد .

وی افزود: به هر حال این دوره می گذرد وبا تمام شدن سرما اوضاع عادی می شود اما امیدوارم این مسئله درسی برای کشورمان باشد تا از این پس با منطق برنامه ریزی و مدیریت مناسب کارها را جلو ببریم که دشمنان سوء استفاده نکنند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر خاورمیانه ای رئیس جمهور آمریکا گفت: پس از کنفرانس صلح آناپولیس، یارگیری و هماهنگ کردن کشورهای مسلمان منطقه علیه ایران از اهداف مهم آمریکا بود که در این سفر با شکست مواجه شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سفر بوش به منطقه خاورمیانه گفت: ظاهرا سفر وی با شکست بزرگی مواجه شده و ناموفق بوده است زیرا پس از آناپولیس و صلح خاورمیانه، هماهنگ کردن کشورهای منطقه علیه ایران و یارگیری از کشورهای مسلمان منطقه، اهداف مهم آمریکا بود ولی در این اهداف شکست خورد.

خطیب جمعه تهران تصریح کرد: با حضور بوش در منطقه حملات اسرائیل به غزه آغاز شد و این اقدام برخلاف هدفی است که آنان با بیان صلح خاورمیانه مطرح می کردند و لذا با تسلیت به تمامی فلسطینی ها، باید از آنان حمایت کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره هماهنگی کشورهای منطقه علیه ایران که یکی از اهداف سفر بوش به خاورمیانه بود، نیز اظهار داشت: آنچه که از اخبار علنی به گوش می رسد کسی به درخواست بوش علیه ایران جواب مثبت نداده و اکثر کشورهای منطقه اعلام کرده اند با ایران مشکلی ندارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار امیدواری کرد: خبرهایی که در این خصوص می شنویم صحت داشته باشد و کار بوش نتیجه معکوس بگیرد.

وی همچنین گفت: مقالاتی که در آمریکا منتشر می شود نیز بیانگر ناموفق بودن سفر رئیس جمهور آمریکا به منطقه خاورمیانه است.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسئله هسته ای کشورمان تصریح کرد: این موضوع با آژانس در حال پیشرفت است و امیدواریم آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تاثیر کشورهای متجاوز غربی مسیر خود را عوض نکند تا واقعیت های میدان عمل ما در انرژی هسته ای برای آنان آشکار شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: سازمان بین المللی انرژی اتمی داور این میدان است و باید او بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشورمان صحه بگذارد و ما نیز باید او را در این مسیر یاری کنیم.

رئیس مجلس خبرگان ادامه داد: ما می دانیم که فعالیت های هسته ای کشورمان نظامی نیست و تنها علمی است و می توان به این مسئله بغرنج خاتمه داد.

وی به مقامات آمریکایی هم هشدار داد: در تحرکات جدید خود و جلسات 1+5 به دنبال شرارت نگردند بلکه در پی حل مسئله از طریق مذاکره، مفاهمه و جلب اعتماد دو طرف باشند.

خطیب جمعه تهران تصریح کرد: البته ما هم باید بتوانیم به حرفهای آنان اعتماد کنیم و آنان هم باید بتوانند به راه ما اعتماد کنند تا این جنگ روانی که علیه انقلاب اسلامی ما ادامه دارد نیز خاتمه یابد.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع انتخابات مجلس هشتم ، برگزاری این انتخابات را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: امیدواری بتوانیم انتخاباتی پروشور با حضور تمامی مردم برگزار کنیم و به همگان نشان دهیم که ملت ایران برای دست یافتن به حقوق خود بسیار جدی است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: ابتدا مردم باید تصمیم بگیرند که در این فریضه ملی شرکت کنند و پای صندوق های رای حاضر شوند و البته مجریان و دست اندرکاران انتخابات هم باید در محدوده قانون عمل کنند و اجازه تخطی از قانون را به هیچ کس ندهند.

خطیب جمعه تهران سپس از احزاب و گروههای سیاسی خواست مواظب باشند و به تذکرات رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات جامه عمل بپوشانند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر پرهیز از تخریب های انتخاباتی گفت: احزاب و گروههای سیاسی نباید در انتخابات هتاکی کنند و تهمت بزنند بلکه باید به حق خود راضی باشند و به بیان برنامه های مثبت خود بپردازند تا مردم بتوانند انتخابی درست داشته باشند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: اگر در چنین فضایی انتخابات برگزار کنیم، موقعیت ایران قوی تر می شود و مردم بیشتر در صحنه خواهند بود و رابطه مردم و نظام هم صمیمی تر می شود گرچه همیشه صمیمی بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد با برگزاری انتخابات مجلس هشتم در 24 اسفند، کشور یک گام به جلو برود.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش،با گرامیداشت قیام 19 دی مردم قم ، آن را در پیروزی انقلاب اسلامی مهم توصیف کرد و اظهار داشت : تظاهرات مردم قم یکی از عوامل فرار شاه و پیروزی انقلاب اسلامی بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با اشاره به فرا رسیدن سالروز شهادت فدائیان اسلام، گفت: این گروه نقش مهمی در پیروزی انقلاب داشتند و پس از شهریور 1320 و آزاد شدن فضای نسبی جامعه با رفتن رضاخان از ایران ، در طراحی حرکات انقلابی مردم موثر بودند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران نیز با تسلیت ایام عزاداری سیدالشهدا(ع)، به تشریح فلسفه و عوامل شکل‌گیری حادثه عاشوراعاشورا و قیام امام حسین (ع) پرداخت و خواستار تبیین علل قیام امام حسین (ع) در روز عاشورا شد .

امام جمعه موقت تهران با ذکر آیات و روایاتی، وظیفه تمامی ائمه را حفاظت از کیان اسلام عنوان کرد و گفت: کار بزرگ آنها این بود که نگذارند اسلام از بین برود و آنجایی که لازم به سکوت بود آن جا سکوت کردند، اباعبدالله (ع) همان امامی است که بسیار سکوت کرد اما در روز عاشورا برای احیای امر به معروف و نهی از منکر و شکستن حکومت ظلم قیام کرد.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: این صحنه ها امروز با هم به شکل دیگری تکرار می شود و این جنگ تاریخی ادامه دارد و امام حسین(ع) کاری کرد که خون شهدای عاشورا سرمایه همه مقاومت‌ها و مجاهدت‌های روزگار تاریخ اسلام شود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به روند رو به رشد تفکر شیعی در جهان و به ویژه در دنیای اسلام، هشت سال دفاع مقدس ملت ایران در مقابل متجاوزان را الهام گرفته از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) و قیام عاشورا دانست و تاکید کرد: آنچه رسالت امام حسین(ع) بود، حفظ کیان و رسالت اسلام است که وظیفه همه مسلمانان است و امیدواریم با حضور حضرت قائم (عج) تحقق یابد.

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
کشور کوچک ترکیه از روزی از ما فاصله گرفت که مذهب محترمانه درون مسجد نشست و سرکار خویش گرفت. اکنون دولتمردان مسلمان مذهب ترک که در مذهب خویش بسیار راسخ تر از برخی آقایانند؛ به آنچنان درجه ای از بلوغ سیاسی و فکری رسیده اند که ضمن اصرار بر حفظ منافع ملی؛ کشور خود را فارغ از گرایش های دینی و احساسی وارد جرگه اتحادیه اروپا خواهند نمود.
شنبه 29 دی 1386

vira - ایران - تهران
اقای هاشمی مگه کار لوله کشی های گاز رو شما و اقای خاتمی انجام ندادین ؟ اگه انجام ندادین پس 16 سال چیکار میکردین ؟ اگه انجام دادین پس ایراداتش گردن خودتونه - حداقل کاری که میتونید بکنید اینه که هیچی نگید . اقای احمدی نژاد که تازه دو ساله اومده - مدیریت اشکال داره یا طرح های اولیه ؟
شنبه 29 دی 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
اقای رفسنجانی اولا شما 28 سال است که این حرفها را میزنید و ادعا میکنبد که میخواهید مملکت را به رشد برسانید اما دریغ از این رشد و پیشرفت که همه اش پس رفت بوده است. حتی در صورتی هم که واقعا بخواهید چرخهای اقتصاد را بچرخانید علمش را ندارید چرا که سیاستمداری که اقتصاد را هم بلد باشد قطعا اخوند و ایادی ان نمیتواند باشد و این دو از یک جنس نیستند این را در این مدت 28 ساله اثبات کرده اید. در مورد مردم غزه هنوز کسی فراموش نکرده که در سالروز گرامیداشت مرگ یاسر عرفات این مزدوران و ایادی شما یعنی همان حماس و اعضای تروریستی ان بودند که به مردم غزه یعنی هموطنان خود اتش گشودند و باعث مرگ 8 تن و زخمی شدن دهها نفر شدند( درست عملی که خودتان هم در ایران مشابه انرا انجام داده اید مانند سرکوب مردم اکبر اباد اسلامشهر و قزوین و ... انهم با شلیک مستقیم به مردم) چرا که از شما دستور داشتند چرا که اجتماع ان روز مردم غزه میرفت که بر علیه حماس شکل بگیرد . گروهی که سالهاست از جیب مردم ایران انها را برای به اشوب کشیدن منطقه و پیشبرد اهداف ضد انسانیتان و صد البته پر کردن بخش اعظمی از اخبارهای پوچتان انها را تجهییز و تطمیع میکنید
شنبه 29 دی 1386

hosein 578 - ایران - تهران
تشخیص مصلحت یا تشخیص کار از کار گذشته ...
شنبه 29 دی 1386

vira - ایران - تهران
من صد در صد با اقای نوشاتل موافقم . اقای نوشاتل چرا این کامنت ها رو قبلا نمی گذاشتی - خدا وکیلی این کامنت شما زیبا تر و پر مغز تر از اون بحث گرونی گوجه نیست ؟ البته من فکر میکنم مردم ایران بسیار مذهبی تر از ترکها هستن و نظام موجود ایران با مردمش سنخیت داره ٬ و تا ایجاد نظام لاییک سالهای سال زمان لازمه .
شنبه 29 دی 1386

katayoon - المان - المان
alireza.ch - سوییس - نوشاتل
کشور کوچک ترکیه ّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّ!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 29 دی 1386

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
کتایون/آلمان:
منظور از کوچک از دیدگاه جغرافیایی و پتانسیل های اقتصادی است.
یکشنبه 30 دی 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
از روز اول انقلاب تا الان فقط دذدی و چپاول کردی و خودت و خانواده ات و هفتاد پشتت هم دارن ملت هم میدانند نمیدونم چرا ول کن نیستی!!از همه دروغگوتر و رئیس کل همه گندکاریها خودتی.28 سال تجربه کافی نیست. بابا دو سه نسل عوض شده رضایت بده برو .یعنی تا ویرانی کامل ایران ول کن نیستی ؟دوره ملاها تمام است و چیزی به ویرانی کاخهای ملایان نمانده است.این ملت با نسل زمان انقلاب فرق دارن و خیلی میفهمند ای ملای.....
یکشنبه 30 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.