مرگ یک دانشجو در بازداشتگاه سنندج

مرگ یک دانشجو در بازداشتگاه سنندج

ابراهیم لطف اللهی
ابراهیم لطف اللهی، دانشجوی سال چهارم رشته حقوق دانشگاه پیام نور سنندج در بازداشتگاه این شهر جان باخته است و برادرش می گوید مسئولان اطلاعاتی سنندج، علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده اند.

علت بازداشت ابراهیم لطف اللهی اعلام نشده و محمدصالح نیکبخت، وکیل خانواده آقای لطف اللهی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفته که وی عضو هیچ گروه سیاسی نبوده است.

آقای نیکبخت می گوید خانواده لطف اللهی خودکشی فرزندشان را در بازداشتگاه قبول ندارند و قرار است با تسلیم دادخواستی به دادسرای سنندج، مرکز استان کردستان ایران، خواهان نبش قبر ابراهیم لطف اللهی و بررسی دلیل مرگ او و مجازات مقصران احتمالی شوند.

ابراهیم لطف اللهی روز یکشنبه ششم ژانویه (شانزدهم دی) به دستور شعبه سوم بازپرسی دادسرای انقلاب سنندج پس ازخروج از جلسه امتحان به دست مأموران اطلاعاتی بازداشت و پس از گذراندن دو روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات به بخش قرنطینه زندان عمومی سنندج انتقال داده شد که خانواده اش در همین روز با وی ملاقات کردند.

روز بعد که اعضای خانواده ابراهیم لطف اللهی برای دادن لباس گرم به وی به زندان ملاقات می کنند به آنها گفته می شود که او را به بازداشتگاه اداره اطلاعات (ستاد پیگیری) بازگردانده اند.

بعدازظهر 25 دی (پانزدهم ژانویه) از ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج با خانواده ابراهیم لطف اللهی تماس گرفته می شود و از آنها می خواهند به این ستاد مراجعه کنند.

پدر و مادر و شوهرخواهر ابراهیم لطف اللهی به ستاد خبری مراجعه می کنند و آن گونه که اسماعیل لطف اللهی، برادر ابراهیم لطف اللهی به بخش فارسی بی بی سی گفته، در این ستاد به آنها گفته می شود که ابراهیم لطف اللهی ظاهراً در زندان خودکشی کرده و می توانند برای تحویل جنازه او به گورستان سنندج، موسوم به بهشت محمدی مراجعه کنند.

بشنویدگفتگو با برادر ابراهیم لطف اللهی، برنامه جام جهان نما

در مراجعه خانواده ابراهیم لطف اللهی به گورستان، مأموران مانع از ورود آنها به محلی که جنازه در آن قرار داشته می شوند و پس از مراجعه اعضای خانواده به ستاد خبری اداره اطلاعات و پزشکی قانونی سرانجام پاسی از شب گذشته به آنها گفته می شود که روز بعد به گورستان مراجعه کنند و تا روز 27 دی هیچ جنازه ای دفن نمی شود.

آن گونه که اسماعیل لطف اللهی می گوید، وقتی وی و دیگر اعضای خانواده اش روز 27 دی (دیروز، پنجشنبه) به گورستان مراجعه می کنند مسئولان گورستان می گویند که مأموران اطلاعات شبانه ابراهیم لطف اللهی را به خاک سپرده اند و محل دفن وی را به آنها نشان می دهند.

اسماعیل لطف اللهی می گوید مأموران اطلاعاتی وی را تهدید کرده اند که اگر موضوع مرگ برادرش را به آگاهی عمومی برساند با وی برخورد خواهد شد، هرچند برای برگزاری مراسم سوگواری برای ابراهیم لطف اللهی مانعی ایجاد نکرده اند.

محمدصالح نیکبخت، وکیل خانواده لطف اللهی می گوید در سنندج سابقه ندارد جسد فردی که در زندان درگذشته به خانواده اش تحویل داده نشود و اگر ابراهیم لطف اللهی واقعاً خودکشی کرده بود مسئولان می توانستند با نشان دادن آثار خودکشی در جسد وی و تحویل دادن جسد به پزشک قانونی برای بررسی موضوع، خانواده اش را متقاعد کنند.

مرگ ابراهیم لطف اللهی، سومین مرگ پرسش برانگیزی است که در چند سال اخیر در بازداشتگاههای ایران رخ می دهد.

چند ماه پیش، مرگ زهرا بنی یعقوب، پزشک جوانی که در بازداشتگاه ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان جان باخت، خودکشی اعلام شد اما برانگیخته شدن اعتراضات و پیگیری خانواده او باعث شد که پرونده ای برای بررسی قضیه در مراجع قضائی تشکیل شود.

پرونده مشابه دیگری نیز در مورد مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار عکاس که هنگام بازداشت در زندان اوین به طرز مشکوکی درگذشت، همچنان در محاکم تهران جریان دارد.

babaktoronto - کانادا - تورنتو
ویرا خانم من اگر بهت اعتراض کردم برای خودم نبود برای کسان دیگر بود که بهشون بی احترامی میکنی من که بی سوادم ابجی دیگه از من غلط دیکته گرفتن که هنر نیست. (حالا خوبه پشت سر عزیم سریع اونو اصلاح کردم ) اما عیب نداره تو به همین چیزا خوش باش اصلا اگر به این چیزا گیر ندی در جواب این همه مردم معترض به رژیم دست تا مفرق به خون الوده اخوندی چی می خواهی بگی . من این همه تو قسمت قبلی مطلب نوشتم تو دوباره رفتی سراغ کله پاچه خوبه دیگه دفاع هات دفاع های کله پاچه ایه. حالا بگو ببینم در برابر این دست گل جدید وزارت اطلاعات اقای رییس جمهور محبوبتون چی دارید که بگید؟ خوشم میاد ازتون که روتون کم نمیشه رو که نیست ...
جمعه 28 دی 1386

vira - ایران - تهران
بابک کلک چرا مطلب یه بخش دیگه رو اینجا مینویسی ! تو ام مثل اینکه با کله پاچه دشمنی داری ها . در ضمن نظر من راجع به خبر فوق اینه که این قتل باید پی گیری بشه ٬ و عاملین جنایت هم باید به سزای عملشون برسند - به خصوص که این جریان در سنندج اتفاق افتاده و ممکنه اختلافات قومی و مذهبی پیش بیاره .پی گیری این مسءله در حیطه وظایف قوه قضاییه است و نه دولت . این رو هم بگم که یک مدیر هرگز نمیتونه رفتار تک تک کارمندان جزء رو کنترل کنه . متاسفانه خشونت در ایران کم نیست و این بیشتر یک مشکل فرهنگی ست تا دولتی . من بیش از شما از قوه قضاییه این مملکت شاکی هستم .
شنبه 29 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
طرفداران نظام جمهوری اسلامی واقعاْ اگر از این جنایات ضد بشری دفاع کنند فقط بی وجدانی و کوردلی آنها را می رساند. نگویید شاید واقعاْ خودکشی کرده که دیگه خیلی ساده لوحی است.
شنبه 29 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
ویرا در جواب به این گفته شما که یک مدیر هرگز نمیتونه رفتار تک تک کارمندان جزء رو کنترل کنه باید بگم که نه هیچ حاکمی قادر به کنترل تک تک افرادش نیست ولی:
اگر حاکمی صالح و توانا باشد قادر است زیر دستانش را در مسیر درست هدایت کند و اگر زمانی یکی از زیردستانش مرتکب ظلمی و یا تجاوزی علیه حقوق افراد جامعه شد (که قطعاْ اجتناب ناپذیر است) آن فرد را مانند یک دشمن جامعه و نه دوست خود محاکمه نماید در حالیکه این افراد همیشه در جمهوری اسلامی تحت حمایت دولت بوده و هرگز گرفتار چنگال عدالت نمی شوند من در اینجا راهنمایی مالک اشتر توسط حضرت علی در مورد مملکت داری را بخاطر شما می آورم. حضرت علی رضی ا.. عنه خطاب به ایشان فرمودند اگر ظلمی در منطقه تحت حکومت شما توسط یکی از عاملین شما علیه افراد جامعه رخ دهد نشان از بی لیاقتی شما بوده و شما مقصر هستید.
شنبه 29 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
به طرفداران جمهوری اسلامی( طیفی که وجدان دارند و این گروه درصد کوچکی از طرفدارن جمهوری اسلامی را تشکیل می دهند):
هموطنان تا کی می خواهید چشمان خود را بروی واقعیات این نظام ببندید. بخدا قسم که این طرفداری شما از نظام بجز طرفداری از ظلم و جهالت چیز دیگری نیست. لطفاً از خواب غفلت بیدار شوید.
ویرا جان تا کی می خواهید مسئولیت همه جنایات نظام را از طرفی به طرف دیگر نسبت دهید و آخر سر هم نظام را از هر گناهی بری کنید. آیا شما می خواهید متعصبانه و به هر قیمتی از عقاید خود دفاع کنید؟ کمی نمی خواهید واقع بینتر باشید؟ لطفاً عاقلانه و منطقی به واقعیات نگاه کنید. تعصب انسان را کور میکند.
شنبه 29 دی 1386

zeinabe - ایران - قم
من نفهمیدم بی بی سی اونوقت از کجا فهمید ؟یه چیزی اینجا منطقی نیست چرا جنازه رو هنوز خانواده ندیدن؟یعنی می شه جنازه رو نشون نداده خاکش کنن؟ چرا شب دفن شده ؟من اصلا شک دارم که مرده باشه .اصلا چرا بازداشت شده ؟وزارت اطلاعات اینجا چکار می کنه؟ این پسر و خونوادش کی هستند نکنه ازون تجزیه طلبای بمب گذارن؟توجه کنید بچه ها این نوشته می خواد القا کنه که اطلاعات ما هم مثل سازمان سیا آمریکاست و یه جور ترس و نگرانی واسه ی هر کسی ایجاد می کنه هر کسی بعد از خوندن این نوشته دوچار دلهوره می شه.این مطلب کاملا غیر عادیه همه جاش اشکال داره .
شنبه 29 دی 1386

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
متاسفانه از این دست رخدادها در کشورهای دیکتاتور زده بصورت سیستماتیک بسیار دیده ایم و خواهیم دید. دانشجویی که بدون محاکمه در زندان به قتل می رسد؛ جسد تحویل خانواده نمی گردد؛ تدفین توسط مسوولین زندان صورت می گیرد؛ اجازه کالبد شکافی صادر نمی گردد. حقیقتا کم خردی است که قتل هایی نظیر قتل زهرا بنی یعقوب؛ زهرا کاظمی؛ مجموعه قتل های روشنفکران موسوم به قتل های زنجیره ای و اکنون قتل این جوان را صرفا نتیجه اشتباه فردی و خود رایی تک نفره ها بدانیم. این اعمال بصورت کاملا سیستماتیک رخ می دهد؛ و اصولا ایجاد رعب و وحشت در بین اعضای نظام اجتماعی از کاربری ترین و مهمترین لوازم دیکتاتور برای ادامه زندگی سیاسی است.
شنبه 29 دی 1386

vira - ایران - تهران
ای بابا سیدنی جان من کی خواستم جنایات نظام رو ماست مالی کنم ؟ هدف من یک چیزه و اونم اینه که به شما دوستان بگم که هر مسءله با ربط و بی ربطی رو به احمدی نژاد بینوا نسبت ندید - ای بابا عجب گیری افتادیما ! اهاااااااااااااااااااااااای یکی بیاد به داد من برسه ! این هموطنان گرامی پدر من رو دراوردن !!!
شنبه 29 دی 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
زینب خانم از این وزارت اطلاعات هیچ چیز بعید نیست مگر اون قضیه سعید امامی رو فراموش کردی. ؟ هنوز هم همون جریان در وزارت اطلاعات مشغول به کاره. اینها تزشون اینه : برای حفظ نظام هرکاری مجازه حتی کشتن ... امیدوارم منظور منو از سه نقطه فهمیده باشی چون اگر مینوشتم قابل درج نبود. اره ابجی چی فکر کردی فکر کردی اینها واقعا سرباز امام زمانند؟ در مورد وزارت اطلاعات بعدها حقایق تکانده ای فاش خواهد شد منتظر باش.
شنبه 29 دی 1386

zeinabe - ایران - قم
نه بابک خان سرباز امام زمان نیستند بلکه سربازان گمنام امام زمانن و این با اون فرق داره مردان و زنان پاکی که جونشون رو به خطر می اندازن تا امسال من تو شهرامون آسوده باشیم و فاجعه های کرمان سیستان و خوزستان دیگه تکرار نشه که اگه یک روز اینجا نبودن اونوقت می دیدی چه بلایی سر امت امام زمان می اومد .ای کاش درک می کردی چی می گم.
یکشنبه 30 دی 1386

Web_Garde_Aashegh - ایران عزیز - کرج
ویرا خانوم
احمدی نژاد هم مورد تایید همین رژیمه و داره از جانب اون حمایت میشه.
حالا دیدی که فقط من نیستم که بهت میگم بیشتر فکر کن(اگه ناراحت نمیشی)؟
بقیه دوستان هم که در اینجا نظر میدن دلشون برای کشورشون میسوزه و ما دوست داریم ایران از هر لحاظ برترین باشه.
یکشنبه 30 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
زینب خانم دیگه هیچ جوابی برای شما نیست بجز اینکه بگم متعصب هستی و با انسان متعصب هم هرچی حرف از منطق بزنی باز میره سر خونه اولش. پس با افکار خودتون خوش باشید.
یکشنبه 30 دی 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
بابا این مامورین کارشون تفکیک شده مثل اول انقلاب نیست که خ..تو خ.. باشه این قسمت به آبجی زینب ربط داره با اون سئوالهایی که خودش تراشیده ؟خوب اطلاعات با آبجی زینب شد ریاست جمهوری هم با آبجی ویرا. چقدر جالب طرفداران ملاها هم همه آبجی در اومدن !!!نکنه از خجالت چادر سرتون گذاشتهاید میگید خواهر هستید نا قولاها!! مسئله جنایت است نه یکی دوتا .واقعا اگر کسی بخواهد خون بیگناهی را پایمال کند و از ظالمین دفاع کند چه نامی برازنده این چنین اشخاصی است؟چگونه باید این افراد را راهنمائی کرد؟این گونه افراد چه کسی را میپرستند؟نام دینشان چیست؟از کدام کتاب الهی تبعیت میکنند؟و سئوالات دیگر در جواب سئولات آبجی زینب که معمولا سئوال را با سئوال جواب میدهند.تو را بخدا طرفدار حق و آزادی و انسانیت باشید نه جنایت و خفقان و جنگ و ویرانی.اگر مسلمانید کجای اسلام گفته حامی جنایتکاران و دذدان ووو باشید!!اینست آزاد خواهی درس حسین ابن علی(ع) .آیا این جنایت کاران شیعه مولا علی(ع)هستند؟
یکشنبه 30 دی 1386

vira - ایران - تهران
وب - کرج دوست عزیز : خوب مورد تایید همین نظام باشه مگه چی میشه ؟ چرا همه چیز رو یا سیاه ببینیم یا سفید ؟ احمدی نژاد بسیار هم مذهبیه ٬ ولی وقتی که میخواد کار مثبت انجام بده چرا من که شکل عقیدم با احمدی نژاد فرق داره نباید حمایتش کنم ؟ چرا باید هر کاری که این ادم میکنه بگم بده ؟ ثانیا دوست من این نظام در میان مردم حامیانی هم داره این رو فراموش نکن و سعی کن واقع بین باشی . من هیچوقت طرفدار این نظام نبودم اما انصاف حکم میکنه که چشم بسته از کسی ایراد نگیریم . من قبل از انتخابات اصلا نمیخواستم رای بدم ( مثل همیشه ) اما با شناختی که از احمدی نژاد پیدا کردم (با پی گیری اخبار از منابع مختلف و سخنرانی های خودش که مستقیم از شبکه های سراسری پخش میشد و شنیدن صحبت یکی از حامیانش البته به طور اتفاقی ! ) نظرم عوض شد دوست من . یک بار دیگه به عنوان یک دوست از شما میخوام که همه چیز رو * یا سیاه یا سفید * نبینید . در مورد اطلاعات هم باید بگم با وجود حوادث تلخی که در اطلاعات رخ داده اطلاعات این مملکت قدرتمنده و امنیت رو به خوبی حفظ کرده . ( منظور من از امنیت در امان بودن ما از حملات تروریستیه ) .
یکشنبه 30 دی 1386

Web_Garde_Aashegh - ایران عزیز - کرج
با نظرت موافقم.
واقعا هم نباید یا سیاه ببینیم یا سفید ولی عزیز شعار دادن و حرف قشنگ زدن ساده ترین کاره.
یعنی هر کس حرف خوب بزنه آدمه خوبیه؟خوب اینکه شد سفید دیدن.درسته؟
یکشنبه 30 دی 1386

babaktoronto - کانادا - تورنتو
ویرا باز جک گفتیها وزارت اطلاعات امنیت چه کسی را حفظ کرده کردها رو یا بلوچ هارو یا امنیت مرزها رو ضمنا چاقو که دسته خودش را نمیبره همه اعمال تروریستی منطقه زیر سر همیناست حالا میخواهی به خودشون حمله کنند؟ ضمنا عجب امنیتی داریم و نمیدونستیم میایند درب خانه مردم اونها رو بی هیچ دلیل میبرند اونوقت تو میگی امنیت؟ این همه جرم و بزه تو مملکت به این میگی امنیت؟ مگه امنیت فقط در برابر بمب و حمله تروریستی معنا پیدا میکنه؟
دوشنبه 1 بهمن 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
ویرا خانم لطفاً جواب سوالهایی که از شما میشود را مو به مو بدهید و گزینشی به آنها جواب ندهید و جوابهای منطقی نه از یک شاخه به شاخه دیگر پریدن و آخر سر هم جواب واقعی را نمی دهید. اول اینکه شما می فرمایید طرفدار نظام نیستید و اصولاً به حکومت مذهبی اعتقاد ندارید. از طرف دیگر از تمام ایراداتی که ما از نظام گرفته ایم دفاع کرده اید( البته دفاعیاتی که از نظر من هیچکدام تاکنون منطقی و راضی کننده نبوده است) و می فرمایید من از حق جانبداری می کنم . خواهر گرامی لطفاً تکلیف خود را مشخص کنید و بفرمایید چرا طرفدار نظام و حکومت مذهبی نیستید؟! پاسخ منطقی فقط قابل قبول خواهد بود نه اینکه باز الکی یه جوری از سر خودت وا کنی. سوال دیگری هم داشتم که نمی پرسم چون بهانه ای میشود که از سوال اول طفره بروی.
اگر جواب این سوال را ندهید به معنای تسلیم شدن شما خواهد بود! بدون شوخی و مضاح و بطور جدی پاسخ بدهید.
دوشنبه 1 بهمن 1386

vira - ایران - تهران
وب - کرج دوست عزیز حق با شماست . من حرف حق رو همیشه میپذیرم . اما قبول ندارید که در مورد احمدی نژاد اگر نگم همیشه بلکه اکثر مواقع سیاه نمایی میشه تا تایید و تشویق ؟ من در تمام این مدت جز سیاه نمایی چیزی ندیدم ٬ البته غیر از موارد معدود که جالب اینجاست که تعدادی از اون ها هم مثل خود من نه مذهبی بودند و نه طرفدار نظام . به هموطنانی که منافع سیاسیشون اقتضا میکنه از احمدی نژاد طرفداری کنن کاری ندارم چون حمایتشون با دشمنی فرقی نداره . چرا وقتی احمدی نژاد برای انرژی هسته ای تلاش میکنه اکثریت سنگ اندازی میکنن و خلاف جریان حرکت میکنن ؟ چرا وقتی دست روی مسایل اقتصادی میگذاره به جای تحمل مشکلاتی که گذراست جز لعن و نفرین چیزی نمیشنویم ؟ ایا علتش این نیست که به نفرین کردن و دشنام دادن عادت کردیم ؟ بابا مسءله انرژی هسته ای مربوط به ایرانه ٬ ارث پدر احمدی نژاد که نیست ! دوست من ٬ چشمها را باید شست . جور دیگر باید دید . موفق باشید .
دوشنبه 1 بهمن 1386

helia - ایران - تهران
سلام این نظر شخصی منه اول در مورد تیتر این یک تیتر مبهم است دوم به فرض هم اطلاعات این بابارا کشته باشد (اصلا زیر شکنجه) چه میدانید چه کاره بوده شاید جزو پ ک ک بوده یا تروریست بوده یا نه توی منطقه حساس کردستان دنبال تفرقه افکنی و کردستان بزرگو این خزعبلات دوستان میخواهید اطلاعات تعطیل بشه بعد هر گوشه از ایران یه عده پیدا بشن وساز جدایی بزنن این خبر هم که سعی بر تحریک انها داره . دوستانی که درد ایران دارید اگر هر گروه و حزبی تو ی این مملکت سعی در یار گیری داشته باشه به نظر شما اسمی از ایران میمونه . کردها .لرها . ترکمن . فارس . ترک . فلسفه اطلاعات امنیت چیه . دوستان انوری. نظام دست شما بود . کار اطلاعاتی نمیکردید . تیتر خبر همینجوری میگه در زندان مرده . اگر همینجوریه منم میگم سکته کرده . اوایل انقلاب n تا حزب و گروه وجود داشت هرکی دنبال کار خودش بود . به نظر شما اگر ادامه پیدا میکرد الان وضع ایران چگونه بود . در امریکا انگلیس ...... میگذارند هرکی ساز خودشو بزنه . سیا نیست . کا گ ب نیست ام ای5ندارن در اسراییل گروهی میخوان برگردن موساد میزاره ایران به این بزرگی را با روبوسی میشه اداره کرد واقع بین باشیم
دوشنبه 1 بهمن 1386

vira - ایران - تهران
سیدنی جان یک مطلب از کامنت قبلی جا موند ( در ادامه امتحان دینی و جامعه شناسی ! البته من تو درسام هیچوقت جامعه شناسی نداشتم غیر از راهنمایی که بودم ! ) اون مطلب هم اینه که من در پاسخ به انتقادات شما از کل نظام دفاع نکردم بلکه از احمدی نژاد دفاع کردم اونم چون دیوارش از همه مسلمانان وغیر مسلمانان ! کوتاهتره - اگه کامنت های منو زحمت کشیده باشی و خونده باشی ( که اتفاقا یک مورد در مورد قاچاق نظر خودتو تایید کردم و مورد دیگه در مورد تبلیغات زیاد علیه اسراییل که البته مثل اینکه نویسندش یه سیدنی دیگه بود ) متوجه میشی که اتفاقا از سایر بخشهای نظام بیشتر انتقاد کردم و در موارد معدودی دفاع . اگه اطلاعات مملکت قویه چیکار کنم ؟ بگم ضعیفه ؟ که وسط این همه بلبشو ( عراق و افغانستان و پاکستان ) با خیال راحت بیرون میریم ؟ - علاوه بر اون مگه من از بساط بگیر بگیر ها شاکی نبودم و صد بار اعتراض نکردم ؟ و ایرادات دیگه که از مسوولین قبلی نظام بارها و بارها عنوان کردم - در ضمن بابک دوست من حفظ بقیه انواع امنیت با نیروی انتظامیه ٬ اطلاعات کمتر با دزدی و بزه و اینجور چیزها سر و کار داره . امیدوارم کامنت قبلیم رو گذاشته باشن که جواب سیدنی رو داده باشم .
دوشنبه 1 بهمن 1386

vira - ایران - تهران
سیدنی دوست من سوال خوبی پرسیدی ٬ جواب بسیار ساده ست و کوتاه ٬ البته با حفظ احترام به عقیده دوستانی که طرفدار نظام اسلامی یا مذهبی هستند . ( یه نکته دیگه اینکه سیدنی کلک بابای هلیا ازت همین سوال رو پرسیده بود گفته بودی فکر میکنم بعدا میگم ! ) حالا بریم سر اصل مطلب ! : به این دلیل که نظام مذهبی دیکتاتوری مذهبی به همراه داره ٬ هر مخالفتی به نام مخالفت با دین میتونه محکوم بشه ٬ هر فردی با تظاهر و مقدس مآبی میتونه خودشو عضو نظام جا بزنه ٬ برخورد ها سلیقه ای میشه ٬ و عده بسیاری که مذهبی نیستن از چرخه معادلات حذف میشن . * اما * در عین حال فکر میکنم هر جامعه بر اساس اعتقادات و فرهنگ مردم اقتضاءات خاص خودشو داره ٬ من یک سوال از شما میپرسم ٬ ما همه میدونیم صدام وحشی و جانی و حتی دیوانه بود ٬ اما وقتی به جبر خارجی ( و نه با طی شدن مراحل طبیعی دموکراسی مثل انقلاب یا انتخابات ) از قدرت کنار زده شد در عراق چه اتفاقی افتاد ؟ ملت شروع کردن به کشتن هم ٬ و نگید که تقصیر ایران یا طالبان یا اب وهوا ! یا غیره بود ٬ بلکه واقعیت وجودی مردم عراق بود ٬ و این فرهنگ اقتضای همون رهبر رو داشت . پس بیایید نگیم چی * باید * باشه و چی * نباید * باشه ٬ چون اون چیزی که باید باشه هست ٬ یعنی دوست من واقعیت جامعه ما همینه ٬ زمینه هایی وجود داشته که این شرایط فراهم شده . پس بهتره سعی کنیم گام به گام برای بهتر شدن جامعه مون تلاش کنیم . بد میگم ؟ امیدوارم قبول شده باشم ! حالا نمره ام چند شد ؟!
دوشنبه 1 بهمن 1386

آویه ر - استرالیا - sydney
آقای هلیا شما که دم از اسلام و قرآن می زدید؟!
*به فرض هم اطلاعات این بابارا کشته باشد (اصلا زیر شکنجه) چه میدانید چه کاره بوده *
این جمله شماست؟! آیا این جمله اسلام و قرآن شما را زیر سوال نمی برد؟!
دوشنبه 1 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.