درگیری قمه زنان با پلیس اصفهان

درگیری قمه زنان با پلیس اصفهان

گزارشها از شهر اصفهان در مرکز ایران حاکی است که برخورد پلیس با شماری از عزاداران که با قمه زنی و زنجیرزنی با استفاده از زنجیر تیغدار عزاداری می کردند، به درگیری این عزاداران با پلیس و ایجاد تنش انجامیده است.

با فرارسیدن ماه محرم که موسم سوگواری امام سوم شیعیان است، پلیس ایران هشدار داده بود که با شیوه هایی همچون قمه زنی و استفاده از زنجیرهای تیغدار که مورد مخالفت رهبر و مراجع دینی ایران است برخورد خواهد کرد.

بهروز شجاعی خبرنگار در اصفهان در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که پیش از ظهر پنجشنبه، مصادف با هشتمین روز محرم، اعضای هیئتی به نام مسلم بن عقیل در خیابان زینبیه که از محلات فقیرنشین به شمار می رود، اقدام به قمه زنی و استفاده از زنجیر تیغدار کردند.

به گفته آقای شجاعی، پلیس ابتدا به عزاداران هشدار داد که این شیوه عزاداری را متوقف کنند اما در پی بی توجهی عزاداران به هشدار پلیس، مأموران یگان ویژه ضدشورش نیروی انتظامی با پرتاب گاز اشک آور به مداخله و متفرق کردن عزاداران پرداختند.

این خبرنگار می گوید که جمعی از عزاداران و همچنین عده دیگری که به آنان پیوستند با مأموران درگیر شدند و اقدام به شکستن شیشه های ساختمانهای اطراف کردند و طی درگیری، مأموران یگان ویژه دست به تیراندازی هوایی زدند.

به گزارش این خبرنگار از اصفهان، درگیری حدود دو ساعت ادامه می یابد و آمبولانسهایی هم به محل درگیری اعزام می شوند اما هنوز گزارشی از اینکه آیا کسی طی درگیری زخمی شده است یا نه در دست نیست.

گفته می شود عده ای طی این درگیری بازداشت شده اند.

به گفته بهروز شجاعی، برخی افرادی که با مأموران انتظامی درگیر شدند صورت خود را پوشانده بودند.

بهروز شجاعی می گوید هیئت مسلم بن عقیل از مهاجران عراقی و برخی مردم محلی تشکیل شده و قمه زنی و زنجیرزنی با زنجیرهای تیغدار از سنتهای مرسوم این هیئت بوده است.

به گفته وی، فردای روزی که درگیری میان برخی اعضای هیئت و مأموران انتظامی رخ داده، این هیئت همچنان در مراسم عزاداری تاسوعا (روز نهم محرم) فعال بوده است.

آقای شجاعی می افزاید که در آغاز ماه محرم، حدود بیست تا سی تن از میدانداران مراسم قمه زنی در اصفهان و اطراف آن به بازداشت پلیس درآمدند تا از برگزاری این مراسم جلوگیری شود اما به نظر می رسد که گویا میدانداران قمه زنی در هیئت مسلم بن عقیل اصفهان در این بازداشتها از قلم افتاده بودند.

shekamo - نوروژ - اوسلو
سینه بزن هور هوری امشب پلو می خوری
جمعه 28 دی 1386

ali_salimi_tooyserkani - ایران - تویسرکان
صحنه کمدی کلاسیک: چند نفر نرّه غول پلیس ویژه متعصب اثناعشری با گاز اشک آور و سپر پلاستیکی و باتون بیفتن به جون یه گله خل و چل قمه به دست!!! مثل فیلمای عهذ زضاخان، یه شعبون بی مخ این وسط کم داریم!!!! اما واقعا باید به جای گریه بر مصیبت امام حسین باید بر جهل و بی خردی این امت مسلمان، گریه کرد که یکی از یکی بدترن. این قمه میزنه اون یکی باتون!!! یکی از یکی بت پرست تر و خرافی تر. تو ولایت ما به یه بابایی که بچه اش نمیشد گفتن این طوق رو بلند کن شفا میده!!!! یارو بلند کرد ... مهره های کمرش چلق چلق شکست!!! اجاق کور بود خونه نشین هم شد!!!
جمعه 28 دی 1386

payamak - انگلستان - منچستر
شکمو خیلی باحال بود
شنبه 29 دی 1386

بابک - ایران - سبزوار
باید جلو قمه زنها را گرفت قمه زنی یک کار تروریستی است
شنبه 29 دی 1386

khanande - ایران - ایران
جنگ بین باطوم و قمه را حاله!
یکشنبه 30 دی 1386

helia - ایران - تهران
این خبر به یک دلیل دروغ است اگه فهمیدید چرا از متن خبر
یکشنبه 30 دی 1386

aynaza - ایران - تهران
هلیا بابا فهمیده !!! چقدر تو باهوشی ! موش بخوردت ... یه وقت میان واسه این هوشت می دزدنت هاااا ...اونوقت ما بی هلیا چیکار کنیم؟؟؟
دوشنبه 1 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.