دهها نفر در اثر سرمای افغانستان جان داده اند

دهها نفر در اثر سرمای افغانستان جان داده اند

سرمای کم سابقه هوا در افغانستان دهها قربانی گرفته و خسارات گسترده ای را به اقتصاد برخی از مناطق این کشور وارد کرده است.
هزاران راس دام به دلیل سرما و ریزش غیرمنتظره برف تلف شده اند

در اثر کاهش شدید دمای هوا در افغانستان، تا کنون حدود دویست نفر، به خصوص ساکنان مناطقی که به زمستان های سرد عادت نداشته اند، جان خود را از دست داده اند و قطع راه های ارتباطی اهالی دهها روستای دور افتاده را با کمبود مواد اساسی مواجه ساخته است.

سردی هوا در برخی مناطق، از جمله ولایت هرات که معمولا دارای زمستان های سخت نیست، ساکنان محلی را غافلگیر کرده است.

همچنین، گزارش شده است که دهها هزار راس دام در مناطق شمال شرق افغانستان در اثر ریزش برف و سرما تلف شده اند.

به گفته ساکنان محلی، بارش برف امسال در خلال بیست سال گذشته سابقه نداشته و ارتباط با بسیاری از روستاها به طور کامل قطع شده است.

مسدود شدن برخی راه های ارتباطی در اثر بارش برف سنگین نیز مشکلاتی را در راه حمل و نقل ایجاد کرده و کمبود و افزایش بهای کالاهای اساسی را در برخی مناطق شهری در پی آورده است.

نیاز به کمک اضطراری

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در گزارشی در روز 18 ژانویه شرایط در غرب و مناطق مرتفع مرکزی افغانستان را به ویژه وخیم توصیف کرده است.

ریزش برف سنگین ساکنان برخی از مناطق را غافلگیر کرده است


براساس این گزارش، ساکنان این مناطق به کمک های اضطراری شامل غذا، پتو، پوشاک گرم و سوخت برای وسایل گرمازا نیاز دارند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه با ابراز نگرانی نسبت به شرایط مردم در بخش هایی از ولایات هرات، غور، فراه و باغدیس، تلفات انسانی را در این مناطق گزارش کرده است.

دسترسی به شماری از روستاهای این ولایات نیز به دلیل ریزش برف و سقوط پی در پی بهمن امکانپذیر نبوده و از وضعیت ساکنان آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

این گزارش می افزاید که به دلیل سرمای شدید و ریزش غیرمنتظره برف در ولایت هرات، تعدادی گله گوسفند در نقاط بیرون از روستاها در میان برف گرفتار شدند که به مرگ چند چوپان و تلف شدن دهها راس گوسفند منجر شد.

در حالیکه مقامات محلی در مناطق آسیب دیده خواستار ارسال کمک فوری شده اند، قطع راه های ارتباطی برخی مناطق مانع از دستیابی به اطلاعات دقیق در مورد خسارات و تلفات احتمالی موج بی سابقه سرما در افغانستان شده که همچنان ادامه دارد.

پیش از این مقامات ولایت غزنی نیز از تلفات انسانی سرما در این ولایت خبر داده بودند.

helia - ایران - تهران
سلام من ارزو و نظر قلبیم این است که روزی بزودی زود افغانستانی اباد را ببینم که هیچ مشکلی نداشته باشند و اختیار دار سر نوشت خویش باشند انشا الله انها در واقع ایرانیند که سیاستهای امپر یالیستی انگلیس انها را از ایران جدا کرد و دقیقا مشکلاتشان از زمانی شروع شد که به انگلیس اعتماد کردند و به مادر وطن که در واقع ایران بزرگ بود پشت کردند و فکر میکنم تا زمانی که دست از تفرقه بر ندارند و به نظام سیاسی دینی مبتنی بر ولابت اقا امام زمان بر نگردند مشکلاتشان ادامه پیدا کند
جمعه 28 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.