چه کسی در مصیبت عزیزانش با شمشیر بر مغز خود می کوبد؟

چه کسی در مصیبت عزیزانش با شمشیر بر مغز خود می کوبد؟

آنچه در پی می آید بخشی از بیانات رهبر انقلاب درباره عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام است که پیشتر در جمع روحانیون عنوان شده و به مناسبت ایام اخیر بازنقل می شود :

...بنده خیلی متاسفم که بگویم در این سه چهار سال اخیر برخی کارها در ارتباط با مراسم عزاداری ماه محرم دیده شده است که دستهایی به غلط آن را در جامعه ما ترویج کرده اند. کارهایی را باب می کنند و رواج می دهند که هر کس ناظر آن باشد برایش سوال به وجود می آید.

به عنوال مثال در قدیم الایام بین طبقه عوام الناس معمول بود که در روزهای عزاداری به بدن خودشان قفل می زدند! البته پس از مدتی بزرگان و علما آن را منع کردند و این رسم غلط برافتاد. اما باز مجددا شروع به ترویج این رسم کرده اند و شنیدم که بعضی افراد در گوشه و کنار این کشور به بدن خودشان قفل می زنند! این چه کار غلطی است که بعضی افراد انجام می دهند!

قمه زدن نیز همین طور است . قمه زدن هم از کارهای خلاف است . می دانم عده ای خواهند گفت : « حق این بود که فلانی اسم قمه را نمی آورد. » خواهند گفت : « شما به قمه زدن چه کار داشتید عده ای می زنند ؛ بگذارید بزنند! »نه ؛ نمی شود در مقابل این کار غلط سکوت کرد.

اگر به گونه ای که طی چهار پنج سال اخیر قمه زدن را ترویج کردند و هنوز هم می کنند در زمان حیات مبارک امام رضوان الله علیه ترویج می کردند قطعا ایشان در مقابل این قضیه می ایستادند.

کار غلطی است که عده ای قمه به دست بگیرند و به سر خودشان بزنند و خون بریزند. این کار را می کنند که چه بشود؟! کجای این حرکت عزاداری است؟!

 البته دست بر سر زدن به نوعی نشانه عزاداری است . شما بارها دیده اید کسانی که مصیبتی برایشان پیش می آید برسروسینه خود می کوبند. این نشانه عزاداری معمولی است . اما شما تا به حال کجا دیده اید که فردی به خاطر رویکرد مصیبت عزیزترین عزیزانش با شمشیر برمغز خود بکوبد و از سر خود خون جاری کند ! کجای این کار عزاداری است !

 قمه زدن سنتی جعلی است. از اموری است که مربوط به دین نیست و بلاشک خدا هم از انجام آن راضی نیست . علمای سلف دستشان بسته بود و نمی توانستند بگویند « این کار غلط و خلاف است». امروز روز حاکمیت اسلام و روز جلوه اسلام است . نباید کاری کنیم که آحاد جامعه اسلامی برتر یعنی جامعه محب اهل بیت علیهم السلام که به نام مقدس ولی عصر ارواحنافداه به نام حسین بن علی علیه السلام و به نام امیرالمومنین علیه الصلاه والسلام مفتخرند در نظر مسلمانان و غیرمسلمانان عالم به عنوان یک گروه آدمهای خرافی بی منطق معرفی شوند.

من حقیقتا هر چه فکر کردم دیدم نمی توانم این مطلب ـ قمه زدن ـ را که قطعا یک خلاف و یک بدعت است به اطلاع مردم عزیزمان نرسانم . این کار را نکنند. بنده راضی نیستم . اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند من قلبا از اوناراضی ام . این را من جدا عرض می کنم .

یک وقت بود در گوشه و کنار چند نفر دور هم جمع می شدند و دور از انظار عمومی مبادرت به قمه زنی می کردند و کارشان تظاهر ـ به این معنا که امروز هست ـ نبود. کسی هم به خوب و بد عملشان کار نداشت ; چرا که در دایره محدودی انجام می شد. اما یک وقت بناست که چند هزار نفر ناگهان در خیابانی از خیابانهای تهران یا قم یا شهرهای آذربایجان و یا شهرهای خراسان ظاهر شوند و با قمه و شمشیر برسر خودشان ضربه وارد کنند. این کار قطعا خلاف است . امام حسین علیه السلام به این معنا راضی نیست . من نمی دانم کدام سلیقه هایی و از کجا این بدعتهای عجیب و خلاف را وارد جوامع اسلامی و جامعه انقلابی ما می کنند !

اخیرا یک بدعت عجیب و غریب و نامانوس دیگر هم در باب زیارت درست کرده اند!بدین ترتیب که وقتی می خواهند قبور مطهر ائمه علیهم السلام را زیارت کنند از در صحن که وارد می شوند روی زمین می خوابند و سینه خیز خود را به حرم می رسانند! شما می دانید که قبر مطهر پیغمبر صلواه الله علیه و قبور مطهر امام حسین امام صادق موسی بن جعفر امام رضا و بقیه ائمه علیهم السلام را همه مردم ایضا علما و فقهای بزرگ در مدینه و عراق و ایران زیارت می کردند. آیا هرگز شنیده اید که یک نفر از ائمه علیهم السلام و یا علما وقتی می خواستند زیارت کنند خود را از در صحن به طور سینه خیز به حرم برسانند !اگر این کار مستحسن و مستحب بود و مقبول و خوب می نمود بزرگان ما به انجامش مبادرت می کردند. اما نکردند.

حتی نقل شد که مرحوم آیت الله العظمی آقای بروجردی رضوان الله تعالی علیه آن عالم بزرگ ومجتهد قوی و عمیق و روشنفکر عتبه بوسی را با این که شاید مستحب باشد منع می کرد. احتمالا استحباب بوسیدن عتبه در روایت وارد شده است .

در کتب دعا که هست . به ذهنم این است که برای عتبه بوسی روایت هم وجود دارد. با این که این کار مستحب است ایشان می گفتند « انجامش ندهید تا مبادا دشمنان خیال کنند سجده می کنیم ; و علیه شیعه تشنیعی درست نکنند. » اما امروز وقتی عده ای وارد صحن مطهر علی بن موسی الرضا علیه الصلاه والسلام می شوند خود را به زمین می اندازند و دویست متر راه را به طور سینه خیز می پیماند تا خود را به حرم برسانند! آیا این کار درستی است نه ; این کار غلط است . اصلا اهانت به دین و زیارت است . چه کسی چنین بدعتهایی را بین مردم رواج می دهد؟ نکند این هم کار دشمن باشد ! اینها را به مردم بگویید و ذهنها را روشن کنید.

دین، منطقی است . اسلام، منطقی است و منطقی ترین بخش اسلام تفسیری است که شیعه از اسلام دارد; تفسیری قوی . متکلمین شیعه هر یک در زمان خود مثل خورشید تابناکی می درخشیدند و کسی نمی توانست به آنها بگوید « شما منطقتان ضعیف است ».

Kamran Alizadeh - ایران - یزد
کسانیکه شعورشان اینقدر کم است بگذار بدست خودشان نابود شوند.ا
چهار‌شنبه 26 دی 1386

(1) سعید - ایران - تهران
با سلام
تا جایی که من میدانم در رساله ها بیان شده که در سوگواری ٬انسانها جایز به کندن مویی از خود و یا پوستی از بدن خود نیستند حال چطور در شهادت ابا عبدالله بعضی ها با قمه به آن صورت بخود آسیب می زنند خود جای سئوال دارد.
پنج‌شنبه 27 دی 1386

Afshin-B - ایران - تهران
همیشه از خود می‌پرسیدم، آیا انسانهای امروزی با انسانهای مثلا 1400 سال پیش از نظر مغزی و هوشی در یک سطح بوده‌اند یا عواملی باعث تکامل آن شده است؟ به این نتیجه رسیدم که هیچ تکاملی صورت نگرفته و تنها وسایل ارتباط جمعی که اینترنت هم یکی از آنهاست باعث شده که انسانها فقط آگاه شوند. اینکه این آقا می‌گوید اگر در زمان حیات امام اینگونه این قضایا را ترویج می‌کردند امام هم در مقابل آنان می‌ایستاد باید بگویم در آن زمان هم اینگونه مسائل بود چه بسا بدتر از زمان فعلی ولی چرا چیزی نگفت؟ بخاطر اینکه حیات آقایون ملاها در گرو همین اعتقادات و هیجانات مذهبی عوام‌آلناس است. "سینه بزنید، زنجیر بزنید، این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است ". حرفهای این آقا هم عوام فریبی بیش نیست و به عبارتی با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند.
دوستان عزیزی که اعتقادات مذهبی دارید ولی مخالف رژیم هستید، این طناب اسلام را که در دست ملاها و به پای شما بسته شده است را پاره کنید و لااقل اعتقادات خود را در دل داشته باشید چون مطمئن باشید تا زمانیکه شما نشان می‌دهید که علاقمند مسائل مذهبی هستید، اینها هستند و خواهند ماند.
پنج‌شنبه 27 دی 1386

مومنتمومنت شلنگ اباد - سوئد - شلنگ اباد
عقل که نباشد جان در عذاب است!!!!!!!!!!!!! :-)
پنج‌شنبه 27 دی 1386

nastaran-64 - ایران - تهران
...بیشتر از احساس ظلم ستیزی که این مراسم در مردم ایجاد می کنه می ترسه من این مراسم رو چند بار دیدم واقعا تاثیر گذاره
پنج‌شنبه 27 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
Afshin-B - ایران - تهران-دوست خوبم همونایی که تونستن از دل شیعه و سنی بهاییت و وهابیت را در بیارن حتما قادر بودند که تو گذشته اینجور خرافات رو در بین عوام جماعت رایج کنند.لابد میگی هر چی هم میشه می اندازن گردن آمریکا.باید بگم یک سال و دو ماه بعد از سقوط بغداد وقتی آمریکایی ها سرمست از فتح عراق تو پنتاگون تو یه جلسه که جمعی از ژنرال های ارتش کنار ریچارد پرل دیک چنی و مایکل لدین (مدیر موسسه آمریکن اینتر پرایز انستیتو)دور هم جمع شده بودن (همون جلسه ای که اون سه نفر فرداش تو یه بیانیه مشترک ساده لوحانه گفتن که ما ریشه این ملت هفت هزار ساله را خواهیم خشکاند و میوه جنگ عراق رو تو ایران خواهیم چید)یکی از همین ژنرال ها گفته بود که اگه شما سیاسیون و اجتماعیون و فرهنگیون بتونید روحیه جهادت و شهادت رو از ایرانی ها بگیرید ما حتما به اونجا حمله خواهیم کرد.اینا میدونن اگه خودشون به آرنولد شوارتزینگرها می نازن ایرانی ها به حسین می نازن و تا زمانیکه عاشورا هست دست درازی به ایران غیر ممکنه.حسینی که خواهرش شب عاشورا در بدترین فشار روحی حرفی زد که تا به امروز عقلا لنگ این حرفن.ما رایت الا جمیلا چیزی جز زیبایی ندیدم.(حالا این جمله رو با رفتارهای این خرافه پرست ها مقایسه کن.)
برا اینکه از نظر امام در مورد حرمت قمه زنی مطلع بشی مراجعه کن به صحیفه نور جلد4 که دست خط خود ایشان در همان جا در پاسخ استفتایی نوشته شده است.
ایام شهادت دردانه خدا حسین رو هم به همه دوستداران آزادگی تسلیت میگم.
پنج‌شنبه 27 دی 1386

koohjar - هلند - آمستردام
نفس جان....در توضیح الامسائل ....شما از جمله نوشته اند:..اگر کسی با یک گوسفند نزدیکی کرد:.باید ان حیوان را یا کشت ویا از ان ابادی بیرون انداخت....اگر مردی در حال روزه با مرد دیگری طوری شوخی کند که منی تقریبا از او بیرون بیاید روزه اش باطل نیست اگر سریع غسل بگیرد....توضیح المسائل ...
پنج‌شنبه 27 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
koohjar - هلند - آمستردام -دوست عزیز این حرفا چه ربطی به حرفای من داشت من گفتم برو صحیفه نور رو بخون نه اینکه توضیح المساءل رو در ثانی یه نسخه هم از اون کتابت برا ما هم بفرست تا کسب فیض کنیم از ساحت نویسنده شهیرش.
زور بزن تا شاید بتونی ثابت کنی تحجر از سر و پای ماها می باره.راستی برا چی نکته چین میزاری راحت باش.دیگه از فحش های بعضی از دوستانمون که رنگی تر نیست.تو هم روش
پنج‌شنبه 27 دی 1386

koohjar - -
نفس جان...معلومه که توضیح المسائل مال رهبر راحل را نخوانده ای.در ضمن چرا رهبر فعلی قطع دست و پا را محکوم نمی کند؟...چشمانت را نبند.در ضمن من مسلمان هستم و تا حالا به کسی فهش نداده ام.
جمعه 28 دی 1386

naderebrahim - ایران - مشهد
هی شما دو تا کجور و اونی یکی نفس .. بهتره بس کنید وگرنه جفتتون رو تنبیه میکنم .. بچه خوب دعوا نمیکنه .. دهه .. چشمم روشن
شنبه 29 دی 1386

Gordafarid - انگلیس - لندن
nafas - ایران - ارومیه
با درود
مشکل شما مسلمنها اینه که اصلا دوست ندارید نظر دیگران رو در مورد اسلام بدونید..............................
میشه ازت خواهش کنم ربط اسلام رو با ازادی برام بنویسی چون اسلام سر سختانه مخلف ازادی است و شهادت حسین ربطی به ازادی خواهان ندارد
شنبه 29 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.