مهدی واعظی دروازه‌بان پرسپولیس: دوبار داماد شدم!!

مهدی واعظی دروازه‌بان پرسپولیس: دوبار داماد شدم

شاید خیلی از طرفداران فوتبال با نام مهدی واعظلز زمان آشنا باشند که به تیم پرسپولیس آمد، اما این بازیکن به مدت ده سال است که در سطح اول لیگ فوتبال ایران بازی می‌کند و تجربه بازی در تیم‌هایی چون بهمن، پیکان و پرسپولیس را دارد. مهدی واعظی از جمله بازیکنانی است که از روحیه مثال‌زدنی برخوردار است و به فوتبال عشق می‌ورزد، دروازه‌بان هفت ساله پیکان، حالا دو سال است که در پرسپولیس بازی می‌کند، او در لیگ امسال فرصت بیشتری پیدا کرد تا درون دروازه پرسپولیس بایستد. واعظی می‌‌گویند: هیچ‌گاه روحیه خود را نباختم و همیشه سعی کردم در بهترین شرایط بدنی قرار داشته باشم. مهدی واعظی با این‌که سال‌هاست در فوتبال بازی می‌کند، اما شغل دومی ندارد و تمرکزش را تنها روی دروازه‌بانی گذاشته است با این بازیکن خوش‌اخلاق فوتبال ایران به گفتگو نشستیم.
     در کجا به دنیا آمدید؟ چند فرزند هستید و از پدرتان برایمان بیشتر بگویید؟
    واعظی: در پانزدهم اسفندماه سال 1353 در منطقه آزادشهر استان گلستان به دنیا آمدم. آزاد شهر در 100 کیلومتری شهر گرگان به سوی مشهد مقدس بین گنبد و علی‌آباد قرار دارد. پدرم کارمند بازنشسته است و مادرم هم خانه‌دار، ما چهار برادر و دو خواهریم و من بچه سوم خانواده هستم.
     شنیدیم برادر بزرگتان هم فوتبالیست  بود؟
    واعظی: بله، محمود در لیگ استان خراسان در تیم شهید کامیاب بازی می‌کرد و هم‌اکنون هم به کار مربیگری می‌پردازد. تنها من و او از اعضای خانواده به فوتبال پرداختیم.
     چه شد که از استان گلستان به استان  خراسان رفتید؟
    واعظی: تا هفت سالگی در آزاد شهر بزرگ شدم و پس از آن پدرم تصمیم گرفت، مشهد را برای زندگی انتخاب کند، ما هم به این شهر رفتیم و تا 23 سالگی در این شهر بودم و سپس به کرج آمدم.
     و چه شد رو به فوتبال آوردید؟
    واعظی: از فوتبال مدرسه‌ای آغاز کردم و به فوتبال علاقه‌مند شدم. تمام بازی‌هایی را که از تلویزیون، چه خارجی و چه داخلی پخش می‌شد را از دست نمی‌دادم و هر ساعت شبانه‌روز بود، باید فوتبال را تماشا می‌کردم.
    در دوران راهنمایی هم عضو تیم مدرسه و سپس عضو تیم منطقه شدم و در مسابقات بین مدارس شرکت کردم. کمی که بزرگ‌تر شدم، به تیم‌‌های نوجوانان و سپس جوانان استان خراسان پیوستم و از همان ابتدای فوتبال دلم می‌خواست دروازه‌بان باشم. بازی‌های رینات داسایف دروازه‌بان معروف شوروی سابق را خیلی دوست داشتم، همچنین شوماخر دروازه‌بان آلمان ونری پمبیدو دروازه‌بان آرژانتین و والتر زنگا دروازه‌بان تیم ملی ایتالیا در جام جهانی 90 را دوست داشتم و در زمانی که من نوجوان بودم، آنان از دروازه‌بانان بنام دنیا بودند. زمانی که در تیم منتخب جوانان استان خراسان بودم، توسط عطارزاده مربی‌مان، دو ماه و نیم تمرینات فشرده‌ای انجام دادم، یادم می‌آید که آن سال در دیدارهای استان با تهران، مازندران و خوزستان همگروه بودیم که بازی‌های بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشتم. زیرنظر عطارزاده دروازه‌بان خوب دیگری هم رشد کردند مانند نیما نکیسا و قائد رحمتی و...
    پس از مدتی عضو تیم امید‌های استان شدم و در مسابقات استانی شرکت کردم و همین مسئله باعث شد تا شرایطی مهیا شود و به تیم صنعتی الکتریک خراسان بروم و عضو آن تیم شوم، پس از یک سال به پیام گچ خراسان رفتم و سه سال در آن تیم بودم، پس از این مدت به پیام مقاومت خراسان رفتم و دو سال هم در این تیم مشهدی توپ زدم و آن‌گاه به بهمن کرج رفتم، اگر درست به یاد داشته باشم، سال 77 بود، پس از یک‌سال تیم بهمن به پیکان تغییر نام یافت و هفت سال هم در این تیم بودم، سپس از فصل گذشته به پرسپولیس آمدم و دو سال است که در این تیم پرطرفدار بازی می‌کنم.
    در سال‌های اخیر معمولا به تیم ملی دعوت شده‌ای؟
    واعظی: بله، در هفت سال گذشته معمولا به اردوهای تیم ملی دعوت شدم، اما در زمان بلازویچ به اردوی تیم ملی دعوت نشدم.
     و حالا 33 سال داری، بزنیم به تخته خوب ماندی، حالا دیگر می‌توانی یک  دروازه‌بان باتجربه برای تیم ملی باشی.
    واعظی: در سال‌های اخیر در اردوهای مختلفی بودم. اما هربار در لحظات آخر خط می‌خوردم البته نه برای همیشه، اما در مسابقات مختلف در درون دروازه تیم ملی ایران قرار گرفتم اما هیچ‌وقت روحیه خود را نباختم، به هر حال دوران جوانی من در فوتبال گذشت و سال‌ها تجربه را با خود به همراه دارم.
    با این حال از هم‌دوره‌های قدیمی مربوط به ده سال پیش که در حال حاضر بازی می‌کنند، تو جزو بازیکنان قدیمی لیگ هستی؟
    واعظی: البته بازیکنان زیادی هستند اما باید از بازیکنان نامی مانند کریم باقری و یحیی گل‌محمدی، علیرضا منصوریان، فرهاد مجیدی و... یاد کنم.
    تفاوت پرسپولیس امسال با  پرسپولیس پارسال؟
    واعظی:مهم‌ترین دلیل که باید به آن اشاره داشت، این است که ما امسال لیگ را خوب آغاز کردیم. ضمن این‌که باید به مدیریت خوب باشگاه اشاره داشته باشم و این تفاوت‌ها به عینه دیده می‌شود، ضمن این‌که کادر فنی‌مان هم شرایط تیم و بازی‌ها را درک می‌کنند، در کنار افشین قطبی، حمید استیلی با کوله‌باری از تجربه است، همچنین باید به کریم باقری هم اشاره کنم، او نیز از تجربه بالایی برخوردار است. ضمن این‌که مدیران یارگیری خوبی برای پرسپولیس انجام دادند که جا دارد از طریق خانواده‌سبز از آنان تشکر کنم.
    اما دو باخت پشت سر هم از پاس  و پرسپولیس در اواخر فصل در کارنامه‌تان شکل گرفت؟
    واعظی: مطمئن باشید که در نیم فصل دوم بدون باخت قهرمان لیگ خواهیم شد، البته باید بگویم که ما پاس همدان را دست کم گرفتیم و همان باخت باعث شد روحیه‌مان را تا حدی از دست بدهیم، در بازی مقابل سپاهان هم طی دو حادثه شکست خوردیم.
    به نظر شما چرا فوتبال ایران سر و سامان نمی‌گیرد، مشکل در چیست؟
    واعظی: شاید خیلی‌ها بگویند ایرانیان مشکلات تکنیکی و تاکتیکی دارند، اما به‌واقع این‌طور نیست، اگر بخواهیم مشکل فوتبال ایران را در نظر بگیریم. مشکل اصلی مدیریت منابع انسانی است. سال‌هاست که ما از نداشتن مدیریت در فوتبال رنج می‌بریم. اگر هم موفقیتی به دست آمد، مقطعی بود ضمن این‌که با یک شکست همه‌چیز را به یک‌باره تغییر می‌دهیم. تیم ملی آلمان از سال 1936 در مدت 72 سال تاکنون 9 مربی داشته است، اصلا باورش مشکل است، به همین خاطر است که آلمان فوتبال نتیجه‌گرایی در سطح دنیا دارد، باید در مدیریت تغییر نگرشی داشته باشیم.
     بجز فوتبال شغل دومی دارید؟
    واعظی: متاسفانه یا خوشبختانه نه، نمی‌توانم روی شغل دیگری تمرکز داشته باشم. فعلا شغل اول و آخرم فوتبال است.
    از فوتبال خارج شویم، چه زمانی  ازدواج کردید؟
    واعظی: هم در سال 77 ازدواج کردم و هم در سال 78!
    یعنی چه؟
    واعظی: اصلیت همسرم اهوازی است و اقوام زیادی در خوزستان دارند، از طرفی بیشتر اعضای فامیل ما در خراسان زندگی می‌کنند. زمانی که تصمیم به ازدواج گرفتیم، برای هر دو خانواده مشکل بود که در تهران متمرکز شوند به همین خاطر در 28 اسفندماه سال 1377، در اهواز عروسی گرفتیم تا اقوام همسرم شرکت کنند و چهار روز بعد در دو فروردین‌ماه سال 1378 در مشهد عروسی گرفتیم تا اقوام من در آن شرکت کنند. می‌بینید که با این وضع دوبار داماد شدم، آن هم طی چهار روز.
     و ثمره این ازدواج؟
    واعظی: یک پسر شش ساله به نام یاسین که پیش‌دبستانی است.
    چرا در تهران زندگی نمی‌کنید؟
    واعظی: زمانی که هشت، نه سال پیش به بهمن آمدم، زمین تمرین‌مان در کرج بود و همان‌جا را برای زندگی انتخاب کردم، سپس در آنجا بود که با همسرم آشنا شدم، او همسایه روبه‌رویی‌مان بود. جریان را با خانواده‌‌ام در میان گذاشتم. آنها هم با ازدواج من موافقت کردند، به خواستگاری رفتم و همان‌طور که گفتم طی چهار روز دوبار ازدواج کردم. اما اگر در تهران زندگی نمی‌کنم، به این خاطر است که به زندگی در کرج، عادت کرده‌ام.
     همسرتان شاغل است؟
    واعظی: بله، آرایشگر است.
    
    از لابه‌لای حرف‌ها
     به مادر همسرم علاقه زیادی دارم، به همین‌خاطر از آنان خواستم تا نزدیک منزلمان خانه داشته باشند.
     اصلیت خانواده همسرم اهوازی است.
     همسرم دو برادر و یک خواهر دارد که یکی‌شون پرسپولیسی و دو تا استقلالی هستند.
     پسرم بیشتر بازیکنان را می‌شناسد و بازی فوتبال را به خوبی درک می‌کند، دوست دارد فوتبالیست شود و تمام پرسپولیسی‌ها را می‌شناسد.
     همسرم برای این‌که با من کل‌کل‌کند، می‌گوید طرفدار استقلال است.
     دلم نمی‌خواهد بجز فوتبال به کار دیگری فکر کنم، به همین‌خاطر اوقات فراغتم در خانه سپری می‌شود.
     برخورد مردم همیشه با من خوب بوده است. البته گاهی‌اوقات بچه‌ها و نوجوانان کرجی که مرا در خیابان می‌بینند و از طرفداران استقلال هستند شیطنت‌هایی می‌کنند اما زیاد مهم نیست، این از ویژگی‌های فوتبال است.
     افشین قطبی مربی کار بلدی است و فوتبال را به خوبی می‌شناسد، با این‌ حال نباید انتظار داشته باشیم که همیشه پیروز از میدان خارج شود.
     صاحبخانه هستم، چند سال پیش آپارتمانی در مهر ویلا خریدم. خدا را شکر...

mso mso - ایران - مشهد
جرا از او راجع به ماجرای دوپینگ در زمانی که زیر نظر فرهادکاظمی کار می کرد چیزی نپرسیدین؟
چهار‌شنبه 26 دی 1386

گنجشک - ایران - تهران
مبارکش . خدا واسه هم نگهشون داره
چهار‌شنبه 26 دی 1386

yekta86 - ایران - گچساران
خوزستان سرور پرسپولیسی هاست .
چهار‌شنبه 26 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.