ترکیه: ایران به وعده خود عمل نکرد

ترکیه: ایران به وعده خود عمل نکرد

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که ایران هنوز نتوانسته است به وعده خود برای از سرگیری صادرات گاز به ترکیه عمل کند.
ترکیه حدود یک سوم گاز مصرفی خود را از ایران وارد می کند

وی هفته گذشته گفته بود رئیس جمهور ایران وعده داده است حداکثر تا دوشنبه چهاردهم ژانویه (24 دی) صادرات گاز خود به ترکیه را از سر بگیرد.

در پی آن، روزنامه دنیای اقتصاد از رضا کسائی زاده، مدیرعامل شرکت گاز ایران نقل کرد که از سرگیری صادرات گاز به ترکیه از سه شنبه، یعنی یک روز دیرتر از موعدی که نخست وزیر ترکیه ذکر کرده بود آغاز خواهد شد.

اما سه روز پیش از فرارسیدن این موعد، خبرگزاریهای خارجی از مدیر روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران نقل کردند که رئیس جمهور دستور داده است که اولویت در تأمین گاز، منازل مسکونی و ساختمانهای تجاری اند، اگر نیاز این اماکن به گاز تأمین شود، صادرات از سرگرفته خواهد شد و در غیر این صورت، صادراتی در کار نخواهد بود.

از ده روز پیش که ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را قطع کرد و همزمانی این قطعی با سردی کم سابقه هوا در ایران که به بالارفتن مصرف گاز انجامید، میزان صادرات گاز ایران به ترکیه کاهش یافت و پس از دو روز کاملاً قطع شد.

تلویزیون دولتی ایران در تمام ساعات شبانه روز از مردم درخواست می کرد که در مصرف گاز صرفه جویی کنند اما کاهش شدید دمای هوا که در برخی مناطق حتی به سی درجه سانتیگراد زیر صفر رسید، افزایش مصرف را اجتناب ناپذیر کرده است.

دولت برای محدود کردن مصرف گاز، مدارس، دانشگاهها و ادارات دولتی را برای چند روز تعطیل کرد اما این تمهیدات نیز نتوانست کمبود گاز را جبران کند.

وزارت نفت ایران اعلام کرد که تمامی ظرفیت تولید گاز کشور برای حل مشکل کمبود گاز به کار گرفته شده و در این میان، ترکیه که حدود یک سوم گاز مصرفی خود را از ایران وارد می کند با مشکل کمبود گاز مواجه شد.

کمبود گاز در ترکیه اعتراضاتی در این کشور برانگیخت که در پی آن، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه طی اظهاراتی که از تلویزیون پخش شد گفت که نماینده ای از جانب رئیس جمهور ایران به وی اطمینان داده که حداکثر تا دوشنبه چهاردهم ژانویه صادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته می شود.

منابع خبری ترکیه نیز گزارش دادند که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران شخصاً با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تماس تلفنی برقرار و تأکید کرده که کشورش به قول خود در ازسرگیری صادرات گاز به ترکیه عمل می کند.

بنابر آمار غیررسمی ایران روزانه حدود بیست تا سی میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کرد.

در سالهای گذشته نیز کاهش صادرات گاز ایران به ترکیه معمولاً هر زمستان رخ می داد و تکرار این اتفاق، انتقاداتی در محافل مطبوعاتی این کشور علیه ایران به همراه داشته است.

تودی زمان، یکی از دو روزنامه انگلیسی زبان چاپ ترکیه هفته گذشته سرمقاله خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت که تکرار کاهش صادرات گاز ایران به ترکیه باید اعتبار ایران را نزد مقامات ترکیه زیر سؤال ببرد و آنها را به این فکر بیندازد که راههای دیگری برای تأمین گاز و برق کشورشان بیابند.

این روزنامه نوشته که در تابستان 1996 که قرارداد سی میلیارد دلاری صادرات گاز میان ایران و ترکیه بسته شد، بسیاری از کارشناسان این قرارداد را به دلیل آنکه در آن بندی پیش بینی نشده بود که در صورت قطع گاز جریمه ای تعیین کند، مورد انتقاد قرار دادند.

nafas - ایران - ارومیه
عجب زبلی بوده اونیکه تو سال 96 از طرف ایران قرارداد امضاءکرده.
عمو رجب حتما نمیدونه که یه عده نق نقو یه بهانه گیر اگه گاز رو قطه کنن میگن ببینید اینا به قراردادهای بین المللی هم پایبند نیستند قطع نکنه یه عده مردم گندم نمای جوفروش یهویی مهربون میشن و به یاد هموطنشون میافتن که از سرما داره تلف میشه و سریع میگن خودمون داریم جون میدیم محمود داره گاز میفروشه.
چهار‌شنبه 26 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.