سوالاتی که کارفرمایان در بریتانیا نباید بپرسند

سوالاتی که کارفرمایان در بریتانیا نباید بپرسند

بسیاری از شرکت ها در هنگام مصاحبه سوالات نامناسبی می پرسند.
بر اساس قوانین جدید شرکتها نمی توانند سوالاتی درباره سن، تاهل، گرایش جنسی، دیدگاه های دینی و سیاسی افراد مطرح کنند

گروه موسوم به "ویچ؟" می گوید این شرکتها با این سوالات خود را به خطر می اندازند زیرا ممکن است از آنها شکایت و تقاضای مبالغ نامحدودی غرامت شود.

اما چه سوالاتی نامناسب است؟

گروه ویچ؟ خاطرنشان می کند سوالاتی نظیر سن، مدت تجربه و دیدگاه های دینی که زمانی عادی بود اکنون غیرقانونی است.

این گروه می افزاید افرادی که در مصاحبه های شغلی با چنین سوالاتی روبرو می شوند باید محترمانه از پاسخ به آنها خودداری کنند.

بر اساس تحقیق گروه ویچ؟ بیشترین سوال غیرقانونی که از افراد می شود این است که آیا در صدد تشکیل خانواده هستند.

این گروه تاکید می کند شرکت ها باید به جای تمرکز بر سن و یا مسائل شخصی به دانش و مهارتهای فرد توجه کنند.

سو توملتی نویسنده کتاب شیوه مصاحبه می گوید: "آن روزهای بد که مصاحبه شوندگان نگران جواب دادن به همه نوع سوالی در زمینه سبک زندگی و دیدگاه های شخصی بودند، مدتهاست پشت سر گذاشته شده است."

وی می افزاید: "از آنجا که کمپانی ها نمی توانند توانایی شغلی افراد را بر اساس سن، جنسیت و یا دیدگاه های آنها تخمین بزنند، حق پرسیدن سوالاتی در این زمینه را ندارند. بنابر این افراد مصاحبه شونده نباید به این نوع سوالات پاسخ دهند."

او می گوید: "خوب است که بدانید چه سوالاتی را می شود و چه سوالاتی را نمی شود مطرح کرد. به این ترتیب شما می توانید با اعتماد به نفس و محترمانه از دادن پاسخ به سوالی که دوست ندارید، خودداری کنید."

حمایت شغلی

از اکتبر ۲۰۰۶ تاکنون تبعیض سنی علیه کارکنانی که زیر ۶۵ سال دارند در بریتانیا ممنوع شده است.

این غیرقانونی است که فردی را به دلیل آنکه بیش از حد مسن و یا جوان است از ارتقاء و یا دوره های آموزشی محروم کرد.

بر اساس این قانون کارفرمایان نمی توانند در هنگام آگهی استخدام سن و میزان تجربه را تعیین کنند. در فرم های تقاضا برای شغل نباید تاریخ تولد قید شود.

البته در بعضی موارد نظیر نیروهای مسلح و یا پلیس امکان تعیین حداقل سن وجود دارد.

اما در بخش اعظم مشاغل چنین درخواستی نباید مطرح و پاسخ داده شود.

کمپانی ها همچنین اجازه ندارند افراد جویای شغل را به دلایل نژادی، اعتقادی، دینی، جنسیتی و یا ناتوانی فیزیکی مورد تبعیض قرار دهند.

متقاضیانی که گمان می کنند حقوق آنها نقض شده می توانند از شرکت ها به دادگاه شکایت کنند.

دادگاه ها می توانند در مواردی که تبعیض رخ داده، شرکت ها را محکوم به پرداخت جریمه و خسارات نامحدودی کنند.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اینو از جمهوری اسلامی ایران یاد گرفتن مخصوصا دولت محمود دکتر که آزادی کامل برای ملت آورد و جوانهای حزب الهی همه شاغل شدن چون از این سئولات دیگر نیست!!!!!! بامردم عادی (ملت ایران) با هفت جدتش هم کار دارن تازه اگر مسلمان باشی در غیر اینصورت که اجازه کار کردن نداری چون مکتبی نیستی.اونم مکتب ملائی.اما اگر از اونا باشی نه تنها هیچ سئوالی نمیشه بلکه حتی مدرک تحصیلی هم نمیخوان حتی برای رئیس جمهور شدن مثل خود همین دکتر بیسواد.دیدی گفتم از جمهوری اسلامی یاد گرفتن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 25 دی 1386

iranppp - آآلمان - دوسلدورف
این اراجیف چیه که گفتی.پروز خان.غیر مسلمانهاش گل سر سبد تیم ملی(آندرانیک) و مربی تیم ملی(آقا جانیان) هستن.بازار تو دست( آذربایجانی ها و)یهودیهات.موریس معتمد سالهاست نماینده مجلسه.خاچیکیان مرحوم و واروژ بخشی و کریم مسیحی و پطروسیان و ... تاریخ سینمای ما رو مینویسن.منظورت از نداشتن اجازه کار چیه .ای هموطن و هم مرام اردشیر ریپورتر!
سه‌شنبه 25 دی 1386

parviz1 - انگلستان - کترینگ
ایران پ پ پ -آلمان - دوسلدورف شما مثل اینکه خیلی پرتی بچه مسلموناش کار دولتی گیرشون نمیاد استخدام رو لولو برده تو کشور مردم از بیکاری و پارتی بازی باند بازی خسته شدن و حراست ادارات را یعنی شما خبر نداری و سوال های چرندشان و باید یا بسیجی و یا پارتی دار باشی یا مثل شما وابسته به ملایان که بهر حال از کارهای بهتر و ماموریت های خارجی و حق ماموریت و بدی اب و هوا و سختی کار ووووبر خوردار باشید. شما از حراست ادارات بی خبر هستید و نمیدانید کارشان چیست ؟حراست ادارات و سوالات انها ارجیف است یا اینکه میگویم حزب الهی ها همه سر کارن و ملت عادی بیکار و سر گردان .جوانان با مدارک تحصیلی عالی دارن از بیکاری هر روز خودکشی میکنند اراجیف است !!!!!!!
چهار‌شنبه 26 دی 1386

iranppp - آآلمان - دوسلدورف
همشهری تو آلمان و انگلیس استخدام و پارتی بازی و تبعیض و چیزی شبیه حراست مثل همه جای دیگه دنیا وجود داره. مختص ایران نیست .همکارهای آلمانی تآکسیران بنده یکیشون لیسانس اقتصاد و یکی دبگه مهندس عمرانه.خود من هم اقتصاد خووندم.چون پارتی نداشتم کار بهم ندادن.در حالیکه کریستوفر خنگ ترین هم کلاسیم کارمند دویچه بانکه .چون سفارشی دائیشه.بقال محله مون هم پزشکه!!!نکنه ابن هم تقصیر جمهوری اسلامیه؟
پنج‌شنبه 27 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟