پایتخت جدید ایران با جمعیت ۲۵۰ هزار نفر

پایتخت جدید ایران با جمعیت 250 هزار نفر

وزیر کار و امور اجتماعی جزئیاتی از انتقال پایتخت ایران را اعلام کرد.

 محمد جهرمی گفت: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده، جمعیت پایتخت جدید، حتی تا 50 سال آینده نباید از 250 هزار نفر تجاوز کند. زیرا هر شهری که بیش از 250 هزار نفر جمعیت داشته باشد یارانه و هزینه های اداره آن شهر به صورت تصاعدی افزایش می یابد و اگر بخواهیم مشکل اقتصادی کشور را به صورت ریشه ای حل کنیم نیازمند این هستیم که از ایجاد شهرهای بالای 250 هزار نفر جلوگیری کنیم.

وی در یک گفت و گوی تفصیلی با ارگان دولت (ایران) افزود: قرار نیست دولت در شکل فعلی و با تمام وزارتخانه ها به شهر جدید منتقل شود، بخشی از فعالیت های دولت باید بر اساس سیاست های اصل 44 به مردم واگذار شود و در نهایت هسته اصلی و مرکزی دولت منتقل شود.

وی با اشاره به اینکه در دولت قبل 5 گزینه برای جانشینی پایتخت مطرح بود که هیچکدام مورد موافقت قرار نگرفت اعلام کرد که هنوز هم گزینه خاصی مشخص نشده است.

جهرمی در پاسخ به این سوال که "فکر نمی کنید هزینه انتقال پایتخت خیلی زیاد باشد؟" گفت: هزینه انتقال پایتخت از هزینه انتقال مجموعه های اقتصادی و تولیدی خیلی کمتر است. به هر حال برای حل این مشکل و جلوگیری از پیچیده تر شدن آن باید این هزینه را پرداخت کرد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 20 کشور جهان از جمله مالزی و اندونزی پایتخت های خود را جابه جا کرده اند تصریح کرد: به نظر من با انتقال پایتخت مشکل خاصی ایجاد نمی شود. در یک نقطه دیگر از این کشور شهری احداث می شود و یک سری از مردم در آنجا زندگی می کنند مانند سایر شهرهای کشور. به هر حال شاید در اول کار برای مردم سخت باشد ولی به سرعت حل خواهد شد. باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر مشکلات تهران خیلی بیشتر است شما فقط معضل ترافیک را در نظر بگیرید که چه هزینه ای بر کشور و مردم تحمیل می کند.

وزیر کار در پایان گفت: موضوع انتقال پایتخت با رییس جمهور مطرح و قرار شده است مورد بررسی دقیق و کامل قرار گیرد.
 
گفتنی است موضوع انتقال پایتخت برای اولین بار در سال 1364 و همزمان با دویستمین سالگرد پایتختی تهران مطرح شد و در دولت نهم نیز پیشنهاد آن را وزیر کار مجدداً مطرح کرده است .
parviz1 - انگلستان - کترینگ
به به به فقط مونده بود این یکی که بدن دست دکتر جون رئیس جمهور که با اون همه فهم و سواد پایتخت ذرست کنه!!لابد اول هم مقداری الو میخورد و بعد باید دور تا دور پایتخت درخت الو کاشت اسمش هم الو شهر پایتخت ملایان!!فاضلاب هم لازم ندارد چون اقایان عادت دارند که همه جا ........
یکشنبه 23 دی 1386

hosein 578 - ایران - تهران
اگه می گفتن منتقل شده و تموم شده و داره کار می کنه هم بازم تعجب نمی کردیم
دوشنبه 24 دی 1386

mohammad-gol - ایران - دزفول
پایتخت فقط گرمسارو دیگر هیچ
دوشنبه 24 دی 1386

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
خداوندا مگر طرح انتقال پایتخت همان طرحی نیست که در زمان دولت مرحوم هویدا ارائه شد و این همه دستاویز برای مسخرگی به دست گروه های اسلام گرا و چپ گرا و اقتصاد دانان داد؟!!! چرا تاریخ در ایران این همه تکرار می شود؟!!!
دوشنبه 24 دی 1386

iroony - ایران - تهران
با آقا علیرضا موافقم....مردم ایران حافظه ی تاریخی ندارند...
چهار‌شنبه 26 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.