برادعی تهران را ترک کرد

برادعی تهران را ترک کرد

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس ازدیدار با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، و دیدار و گفتگو با مقامات عالیرتبه دیگر ایران در تلاش برای حل بحران هسته ای این کشور، تهران را ترک کرد.
این نخستین باری است که برادعی با آیت الله خامنه ای دیدار می کند

دیدار آقای برادعی در سفر دو روزه اش به تهران با رهبر ایران که تصمیمات نهایی درباره مسئله هسته ای ایران را می گیرد، اولین دیدار او با آیت الله خامنه ای بود.

آقای خامنه ای در این دیدار تاکید کرد در شرایط کنونی باقی ماندن پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد هیچ توجیهی ندارد.

به گفته خبرنگار بی بی سی در تهران آقای خامنه ای در این دیدار به آمریکا هشدار داد که تلاش نکند با استفاده از مناقشه هسته ای ایران را به زانو درآورد.

آقای خامنه ای در این دیدار در عین حال تاکید کرد که ایران در پی ساختن بمب هسته ای نیست.

آقای برادعی روز شنبه همچنین به طور جداگانه با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد ایران در پرونده هسته ای، دیدار و گفتگو کرد.

آقای احمدی نژاد در این دیدار با اشاره به این که آژانس بین المللی انرژی اتمی به مرور نقش واقعی خود را باز می یابد، گفت: "بعضی کشورها تصور می کنند آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحقق سیاست های آنهاست که این تصور شرایط طبیعی و عادلانه را به هم می زند."

آقای احمدی نژاد همچنین تاکید کرد: "جمهوری اسلامی تنها آژانس را به عنوان طرف مذاکره درباره موضوع هسته ای به رسمیت می شناسد. البته این مانع از مذاکره در موضوعات مختلف با سایر کشورها نیست."

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران در موضوع هسته ای، نیز در دیدار با آقای برادعی بر لزوم عادی شدن وضع پرونده هسته ای ایران تاکید کرد و گفت: "این اصل منطقی که 'ایران یک استثنا نیست' باید مبنا قرار گیرد."

آقای برادعی قرار است ماه مارس آینده گزارش تازه ای در مورد فعالیت اتمی ایران به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد.

آقای برادعی در اولین روز سفر خود به ایران با غلامرضا آقازاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار کرد.

آقای آقازاده در نشست خبری مشترک با آقای البرادعی گفت همکاری ایران و آژانس در حال ورود به مرحله تازه ای است و به عقیده او شرایط مناسبی برای همه مسائل مربوط به فعالیت اتمی ایران وجود دارد، او به "غربی ها" توصیه کرد که از این "شرایط مناسب" استفاده کنند.

به نظر می رسد "شرایط مناسبی" که غلامرضا آقازاده از آن سخن می گوید اشاره به تردیدهایی باشد که گزارش اخیر دستگاه اطلاعاتی آمریکا در مورد اتهاماتی ایجاد کرده که علیه فعالیت اتمی ایران مطرح می شود.

بنابراین گزارش، ایران از چهار سال پیش فعالیتهای خود برای دستیابی به سلاح اتمی را متوقف کرده است.

با این حال، رئیس جمهور آمریکا، همزمان با سفر محمد البرادعی به تهران بار دیگر تصریح کرده که با وجود این گزارش همچنان اعتقاد دارد که ایران با غنی سازی اورانیوم به دنبال دستیابی به دانش و توانایی تولید سلاح هسته ای است و باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.