بازگشت طرفداران سابق صدام حسین به زندگی اجتماعی

بازگشت طرفداران سابق صدام حسین به زندگی اجتماعی

مجلس عراق قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن محدودیت هایی که برای اعضای حزب بعث صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق جهت فعالیت های اجتماعی وجود داشت کاهش می یابد.
اعضای حزب بعث صدام حسین، عمدتا سنی مذهب بودند

حزب بعث پس از برکناری صدام حسین در سال 2003، غیرقانونی اعلام شد وده ها هزار نفر از اعضای این حزب که عرب سنی مذهب بودند به موجب دستور پل برمر، یک آمریکایی که در آن موقع اداره عراق را به عهده داشت، از مشاغل دولتی محروم شدند.

در پی این دستور، ارتش عراق منحل شد و هزاران آموزگار، استاد دانشگاه و کارمند دولت اخراج شدند و اعضای بلندپایه تر حزب بعث از خدمات دولتی محروم شدند.

ولی پس از آن که آمریکا متوجه شد در وزارتخانه های مهم و ارتش عراق کسانی را ندارد که جانشین اخراج شدگان کند، بسیاری از آنان دوباره مشغول کار شده بودند.

آمریکا در تلاش برای این که سنی های عراقی را بیشتر وارد روند سیاسی کشور کند و شمار شورش های سنی مذهبان عراقی را کاهش دهد، به دولت عراق که در آن شیعه ها در اکثریتند، از مدت ها پیش برای رفع محدودیت ها علیه اعضای سابق حزب بعث، فشار وارد می کرد.

خبرنگاران می گویند با وضع قانون جدید، هزاران نفر خواهند توانست درخواست بازگشت به خدمات دولتی و نظامی را بکنند.

بر اساس این قانون پس از گذشت سه ماه، اعضای سابق حزب بعث را، به استثنای کسانی که متهم به ارتکاب جنایت شده اند و یا هنوز پلیس در تعقیب آنان است، نمی توان در ارتباط با اقدامات آنان در دوره صدام حسین، تحت تعقیب قرار داد.

در ماه نوامبر گذشته، هنگام شروع بحث پارلمانی درباره لایحه مورد بحث که از مدت ها پیش انتظار مطرح شدن آن می رفت، نمایندگان گروه های شیعه که مخالف با این قانون بودند، شروع به اعتراض و سر و صدا کردند.

نمایندگان معترض می گویند این لایحه مغایر قانون اساسی است و رنج و مشقتی که مردم عراق در دوره رژیم بعث صدام حسین متحمل شده بودند را نادیده گرفته است.

قانون مورد بحث یکی از محک هایی است که دولت آمریکا برای سنجش پیشرفت در جهت آشتی سیاسی در عراق، در نظر گرفته است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.