رابطه ازدواج‌های خانواده ویران‌کن با کلاس‌های دانشگاه و دبیرستان

رابطه ازدواج‌های خانواده ویران‌کن با کلاس‌های دانشگاه و دبیرستان

امام جمعه مشهد با انتقاد شدید از سکوت برخی افراد جامعه نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر، گفت: متاسفانه از مشکلات نظام دینی ما این است که مردم حتی جلوگیری از منکر و فساد را، از نظام می‌خواهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمین سیداحمد علم‌الهدی، با بیان این مطلب، در خطبه‌های نماز جمعه امروز مشهد، با تاکید بر اینکه باید مردم نسبت به انجام منکر و گناه منزجر شوند، گفت: همه چیز را نمی‌توان با زور سرنیزه به انجام رساند.

وی با بیان اینکه احیای امر به معروف و نهی از منکر با اجرای آن متفاوت است، گفت: اجرای این فریضه بر هر فرد مسلمان واجب است اما احیای آن در یک درک و بیان ساده، نخواستن منکر و خواستن معروف است.

وی تصریح کرد: تجربیات ما که در راس آن‌ها انقلاب اسلامی است، نشان داده که در همه عصرها اگر مردم یک جامعه چیزی بخواهند که با خواست خدا تطبیق ‌کند، خدا نیز به آن‌ها کمک خواهد کرد و اگر در غیر این‌صورت باشد، فساد بر سرنوشت آنان مسلط می‌شود.

به گزارش ایسنا، عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این سوال که "با وجود این که این همه در خصوص انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر داد می‌زنیم، چرا این وظیفه در بین مردم ما اجرا نمی‌شود؟"، افزود: دلیل اصلی این امر احیا نشدن این فریضه است، یعنی برخی مردم ما معروف نمی‌خواهند و از منکر نیز منزجر نیستند.

امام جمعه مشهد با یادآوری این پیشنهاد سال گذشته‌ی خود که، اگر همین 38 تا 40 هزار نفری که طبق آمار به طور میانگین در مراسم نماز جمعه مشهد شرکت می‌کنند، هر کدام با انجام تذکر لسانی که حداقل مصداق امر به معروف است، در پیشبرد این امر کمک کنند، این فریضه در این شهر احیا می‌شود، گفت: بسیاری از مردم جامعه ما از انجام منکر متنفرند اما زمینه ابطال آن را نمی‌بینند و یا افراد فراوانی هستند که برای وادار کردن مردم به کار خوب، احساس وظیفه می‌کنند اما زمینه‌ای را نمی‌بینند.

وی با بیان کرد: برخی اوقات از مردم جامعه تعجب می‌کنم چرا که این فساد موجود در جامعه همچون آتشی است که بخشی از یک خانه را می‌سوزاند اما افراد آن خانه در صدد خاموش کردن آن برنمی‌آیند.

علم‌الهدی ادامه داد: این زنان و دختران بدحجاب که در محل و کوچه شما هستند، مانند آتشی هستند که جوان شما را می‌سوزانند و خاکستر می‌کنند و یا این که برخی افراد هرزه سر چهارراه و میدان نیز آتشی هستند که خانواده شما را می‌سوزانند و حال این سوال مطرح است که چگونه برخی در برابر سوخته شدن زندگی خود بی‌تفاوت عمل می‌کنند؟

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده‌ها گرفتار مشکلات جوانان هستند، به طرح این سوال پرداخت که، چه مقدار ازدواج‌های غیرموفق، دختر و پسر جوان جامعه را به چنگال اسارت خود کشانده است؟ و گفت: منبع و سرچشمه این مشکلات یا یک دختر و زن بدحجاب بوده است که قلب پسر جوان معصوم شما را هدف گرفته و در آتش شهوت خود خاکستر می‌کند و یا یک پسر جوان بوده که بی‌عفتانه به دنبال ناموس شما بوده است. 

امام جمعه مشهد گفت: برخی از این ازدواج‌های خانواده ویران‌کن از سر کلاس‌های دانشگاه و دبیرستان و مسیر خیابان آغاز شده است و اینک در حال ویران کردن خانواده‌هاست.

وی تاکید کرد: اگر به فکر واجب خدا نیستید، لااقل به فکر خود باشید.

حجت‌الاسلام علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنانش با اعتقاد به اینکه برخی اوقات احساس می‌شود مساله‌ی منکر به آهستگی در حال کشیده شدن به بسترهای فضیلتی ما است، گفت: نتیجه این می‌شود که شما ابزار و آلات موسیقی را به مجلس عزای سیدالشهدا(ع) که مظهر فضیلت، عفت و ولایت است، می‌آورید و فردی به اسم مداح ولی با عملکردی شبیه یک خواننده لاابالی، اشعار مبتذل را در مجلس اجرا می‌کند که نتیجه آن تهییج آن دختر و پسری است که به خاطر صدای خوش وی به این مجلس آمده‌اند.

امام جمعه مشهد گفت: این عمل، تبدیل کردن مجلس سیدالشهدا(ع) به پارتی است و این حرکت از عملکرد عمر سعد بدتر است. چرا که او امام حسین(ع) را کشت ولی این افراد، خون امام را ملعبه‌ی خود قرار داده‌اند.

وی با اشاره به این سخن برگزار کنندگان مجالس مذکور که، جوانان باید جذب این مراسم شوند، گفت: مگر جوانان بسیجی که از روز اول ماه محرم سیاه می‌پوشند و به مجالس می‌روند و عاشقانه سینه می‌زنند، جوان نیستند؟ به چه قیمتی می‌خواهیم جوان وارد مجلس امام حسین(ع) شود.

حجت‌الاسلام علم‌الهدی اضافه کرد: عده‌ای نیز در مقابل گنبد امام رضا(ع) و در برابر دیدگان اشکبار عزاداران سیدالشهدا(ع)، با آلات موسیقی در پیشاپیش هیات‌ها، کارناوال موسیقی به راه می‌اندازند و جالب است که همه در مقابل این حرکت خاموش هستند.

وی ادامه داد: این چه عداوتی است که به اسم دوستی با اهل بیت(ع) انجام می‌دهید و جامعه باید ببیند که این منکر تا به کجا پیش رفته است.

به گزارش ایسنا، امام جمعه مشهد با اشاره به اینکه یک زن در حادثه کربلا شهید شد، تاکید کرد: لازم است در جامعه ما نیز زنان باغیرت، جلوی مفاسد و این‌گونه هیات‌ها را بگیرند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر در مجلس عزاداری سیدالشهدا(ع) یک خواننده مبتذل حرف‌های نامربوط به صورت شعر یا ترانه‌های مبتذل اجرا کرد، یک برادر، یک کودک و حتی یک دختربچه به او اعتراض کند، تا مجبور به جمع کردن بساط خود شود.

حجت‌الاسلام علم‌الهدی ادامه داد: این‌گونه افراد می‌خواهند مرید جمع کنند و انسان‌ها را دنبال خود راه بیاندازند. خوب، شما که این را می‌خواهید با مجلس امام حسین(ع) و بچه‌های پیامبر(ص) چه کار دارید؟ بروید و کنسرت اجرا کنید و یا اگر می‌خواهید با آلات موسیقی هیات خود را رواج بدهید، عشرتکده راه بیندازید. البته اگر توانستید و به شما اجازه دادند.

وی گفت: اشکال به ما نیز وارد است. چون می‌ایستیم، گوش می‌دهیم و چیزی نمی‌گوییم و اگر شما به این افراد اعتراض کنید، متوجه می‌شوند رفتار آن‌ها مورد نفرت شماست و تغییر روش خواهند داد.

وی یادآور شد: در این زمینه نیز همه از دولت و نیروی انتظامی انتظار برخورد و عکس‌العمل دارند. حال این سوال مطرح است که در اجرای طرح ارتقا امنیت اجتماعی که از سوی نیروی انتظامی اجرا شد، چه تعداد از مردم کار آن‌ها را ادامه دادند؟

vira - ایران - تهران
عجب مغز متفکری . فکر کنم ایشون میخواد با اقای حسنی رقابتی تنگاتنگ ! داشته باشه . البته فکر کنم کلمه تنگاتنگ مصداق ادبی تبرج باشه . یعنی کلمه ای که ممکنه افراد بددل رو به سمت افکار ناجور سوق بده . شما نخونیدش .
جمعه 21 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
vira - ایران - تهران-دوست خوبم به این عبارت دقت کن:
امام جمعه مشهد گفت: **برخی** از این ازدواج‌های خانواده ویران‌کن از سر کلاس‌های دانشگاه و دبیرستان و...
البته من با نظر ایشان در مورد هیءات مذهبی و رواج بعضی عادات اشتباه که در این چندین ساله اخیر در بعضی از شهرهای بزرگ در حال رواج پیدا کردن است موافقم.از اینکه بعضی مسءولین ما بیدار شدند و دو سالی میشود با بعضی اعمال غیر معقول عده ای که توام با خرافات است برخورد جدی میکنند نیز موافقم.هر چند که به نوعی دیر نیز شده است.شان فرهنگ بزرگ عاشورایی با نادانی و سادگی و صد البته عوام گرایی عده ای نباید مخدوش شود.ارزش والای کاری که حسین در صحرای تف کرد خیلی بالاتر از این است که با دست عده ای عوام زده وخرافه پرست مخدوش و بدنام شود.عاشورا فرهنگ جاوید شیعه و نماد هویت اصلی مردمی است که درد دین دارند.
شنبه 22 دی 1386

vira - ایران - تهران
نفس دوست عزیز : من وطن پرستی و غیرت شما رو تحسین میکنم - اما با جماعتی از نوع اقای امام جمعه مشهد که کلمه بد حجاب رو طوری ادا میکنند که انگار بدترین فحش عالم رو دادن و ازادی های فردی انسانها رو به بهانه امر به معروف زیر پا میگذارن اصولا آبم تو یک جوب! نمیره برای اینکه شخصا حجاب ندارم - حتی اگر هم داشتم به انتخاب بقیه احترام میگذاشتم - من هیچوقت حجاب کسی رو زیر سوءال نمیبرم و متقابلا مایلم بی حجابی ( البته در متن جامعه که اجبارآ با حجابیم ) من هم به عنوان ازادی فردی محترم باشه - اگه بخواد اینطوری پیش بره باید روزی چند بار مردم رو چک کنن که ایا نماز خوندن یا نه و اصلا چرا همه مردم رو مجبور نکنن که موقع نماز هر جا هستن اجبارا وایستن و نماز بخونن - میبینید دوست من سختگیری در امور دین حد و انتها نداره و منجر میشه به روحیه طالبانی - بهتره اختیار عقاید شخصی هر کسی رو به دست خودش بدیم و برای حریم هم حرمت قایل باشیم . با تشکر از دقت نظر تو دوست روشن و با ایمان من .
شنبه 22 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
vira - ایران - تهران-روحیات شما واقعا قابل تحسینه.این که با وجدان حرف میزنید خودش کلیه.مخصوصا روحیه انتقاد پذیری شما کاش همه مون همچین روحیاتی داشتیم اون موقع دیگه خبری از بهانه تراشی و قلم فرسایی های کینه توزانه و متهم کردن هم دیگه و توهین کردن به این و اون خبری نبود.
من معتقدم به اینکه حجاب دو جنبه داره یه جنبه فردی و یه جنبه اجتماعی که هر دوتاشون لازم وملزوم و مکمل همدیگه هستن.بحث پوشش ظاهری برای دخترا و خانما تو منطق اسلام فقط برا اینه که حریم خونواده حفظ شه و زن و شوهر خودشون رو فقط وفقط برای هم عرضه کنن و لا غیر و در کنار اون بدون محدودیت تو همه فعالیت های اجتماعی شرکت کنند همین.
اگه بعضی ها با کینه ورزی و تعصب چشم و گوش بسته به این قضیه نگاه نکنند اینا نه شعار حساب میشه ونه چیزای دست نیافتنی.بلکه از سطح فردی میرسه به اجتماع و اون موقع نه اجباری تو کار هست و نه اکراه از این اجبارها.منم مثل شما معتقدم آدم باید خودش مسیر زندگی خودش رو با عقل و دلیل و برهان انتخاب کنه اما باید هم تو این وسط مواظب علف های هرز تو اجتماع بود که مثل یه سیب گندیده باعث خراب شدن بقیه نشن.
باید طوری منطق اسلام رو نه با سخت گیری بلکه با ملاطفت و نرمی خاص این دین بیان کنیم که در این صورت همه دلهای بیدار به سمت این دین حقیقی آسمانی با همه مبانی والایش کشیده خواهند شد.
استادمون میگفت دو سه سال پیش با یه خانم آمریکایی تو کرج صحبت میکردم که ازم پرسید چرا دخترهای ایرانی(با عرض معذرت)همه شون فاحشه شدن.منم گفتم این چه حرفیه شما میزنین.در جوابش گفته بود آخه تو غرب فقط اینجور زنا با پیرزنا که لطافت صورتشون رو از دست میدن این مدل آرایش میکنن تا به چشم بیان.اینا جوونن و همینطوری صورتشون لطافت و جذابیت داره.ا
من این اظهار نظر رو که همه رو به کار برده بود قبول ندارم اما اینا باید با شناخت و بصیرت درست شه که زن برابر شوهر خودش رو آرایش کنه و اونو ارضا کنه و بیرون از منزل برا حفظ وفاداری و مصون نگه داشتن خود از نگاه های هرزه عده ای با حجاب ظاهر شه.این فلسفه ساده حجاب تو اسلامه که نه نماد تحجره نه نماد تهی مغزی و عقب افتادگی.با تشکر از تو دوست خوب و با منطق
یکشنبه 23 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.