باور بوش نسبت به لزوم آزادی فلسطینی ها

باور بوش نسبت به لزوم آزادی فلسطینی ها

جورج بوش در بیت المقدس با به کار گرفتن صریح ترین عبارات تا به امروز، دیدگاه خود را در باره آنچه می گوید یک کشور آینده فلسطینی است تشریح کرده است.
جورج بوش خواهان امضای معامله ای تا پیش از پایان ریاست جمهوری اوست

آقای بوش در کنفرانسی خبری گفت "اشغالی که در 1967 آغاز شد باید پایانی داشته باشد."

وی افزود: "توافق (میان دو طرف) باید فلسطین را به عنوان سرزمین مردمان فلسطینی تثبیت کند همانطور که اسرائیل سرزمین مردمان یهودی است."

آقای بوش پس از این بیانیه رفت تا در مراسم شام اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، شرکت کند.

اسرائیلی ها می گویند ترجیح می دادند رئیس جمهور آمریکا از برخی از این عبارات استفاده نمی کرد - به خصوص کلمه "اشغال" چیزی است که دولت اسرائیل همیشه با آن مشکل داشته است.

اما آنها می گویند که بیانیه رئیس جمهور آمریکا شالوده مثبتی فراهم می کند تا بتوانند بر اساس آن گفتگو با فلسطینی ها را ادامه دهند.

نگرانی در مورد شهرک ها

آقای بوش شش هفته قبل در یک کنفرانس بین المللی در شهر آناپولیس در ایالت مریلند، فرآیند صلح تازه ای را آغاز کرد.

اما طرح اسرائیل برای گسترش شهرکی یهودی نشین در سرزمین های اشغالی میان بیت المقدس و بیت لحم به نام "هار هوما" بلافاصله آن طرح را ضایع کرد.

فلسطینی ها که سال ها شاهد ناپدید شدند زمین هایشان زیر شهرک های یهودی نشین بوده اند، اعتماد کردن به اسرائیلی ها را دشوار می یابند.

من به دیدن صالح تاماری، فرماندار فلسطینی بیت لحم رفتم. دفتر او مشرف بر هار هوما است.

وی گفت که 10 سال قبل او امکان آن را می دید که تصویری از یک آینده مثبت برای جوانان ترسیم کند.

اما اکنون، به خاطر فعالیت های شهرک سازی اسرائیل و به خاطر ادامه اشغال کرانه باختری، او چنین کاری را بسیار دشوار می یابد.

او گفت که طرح اسرائیل برای گسترش هار هوما درست پس از کنفرانس آناپولیس، کل این فرآیند را مضحک جلوه می دهد.

پست های بازرسی

صبح روز پنجشنبه آقای بوش با کاروانش از بیت المقدس به رام الله در حدود 16 کیلومتری شمال آنجا رفت. هوای بد مانع پرواز با هلیکوپتر شده بود.

کاروان حامل آقای بوش بدون معطلی از پست های بازرسی اسرائیل رد شد. فلسطینی ها در عبور از این ایستگاه ها اینقدر خوش شانس نیستند - انتظار طولانی در این پست ها بخشی از زندگی روزمره آنهاست.

سیستم امنیتی اسرائیل بر شبکه ای از دیوارها، حصارها، موانع و مجوزها استوار است.

این برای فلسطینی ها فقط یک گرفتاری نیست که باید تحمل کنند. بانک جهانی می گوید که بزرگترین عامل منفرد در ممانعت از رشد اقتصاد فلسطینی ها محدودیت های اعمال شده بر تردد آنهاست.

آقای بوش و شمار دیگری از مردم می گویند اگر قرار باشد صلحی در این بخش از جهان برقرار شود جنبه حیاتی دارد که رفاه فلسطینی ها تامین شود.

درخواست آقای بوش برای پایان اشغال از سوی اسرائیل او را به مهمانی عزیز برای محمود عباس، رهبر فلسطینی ها، بدل کرد. و دیدن پست های بازرسی به جای پرواز از روی آنها در او اثر گذاشته است.

وی گفت اسرائیل نیازمند امنیت است و او می فهمد چرا پست های بازرسی ایجاد شده است، اما افزود که فلسطینی ها باید بدون مزاحمت چنین موانعی یک کشور مستقل برای خود داشته باشند.

پس از آنکه آقای بوش رام الله را ترک کرد، ارتش اسرائیل موانعی را که معمولا این جاده را مسدود می کند دوباره مستقر کرد.

اما رئیس جمهوری که می گوید آزادی، درمان بسیاری از ناخوشی های جهان است، اکنون به این باور رسیده است که فلسطینی ها هم آزادی می خواهند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.