نصب دستگاه خودپرداز کاندوم و سرنگ در تهران

نصب دستگاه خودپرداز کاندوم و سرنگ در تهران

برای نخستین بار در ایران، دستگاه خودپرداز سرنگ، کاندوم و وسایل استریل بهداشتی برای کاهش خطر انتقال بیماریها در معتادان تزریقی در تهران نصب می‌شود.

به گزارش ایسنا، جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده است در مرحله اول دو دستگاه خودپرداز در دو منطقه آسیب‌خیز تهران از نیمه بهمن ماه نصب و راه اندازی خواهد شد.

کارشناسان معتقدند که وجود دستگاه های خودپرداز کاندوم می تواند در کاهش خطر ابتلا به انواع بیماریهای مقاربتی یا ایدز موثر باشد.

محمدرضا جهانی تاکید کرده که دو نمونه از این دستگاه ساخته شده و پیش از این، مورد بازدید قرار گرفته است، اما به دلیل وجود برخی اشکالات به شرکت ایرانی سازنده بازگردانده و هم اکنون در حال رفع اشکالات است.
بر اساس آمار‌های رسمی ارایه شده در ایران، شمار مبتلایان به ویروس HIV (ایدز) کشور تا اول دی ماه سال 86 به 16 هزار و 679 نفر رسیده است که از این تعداد، هزار و 269 نفر وارد مرحله بالینی شده‌اند.

این در حالی است که بر پایه آخرین آمار وزارت بهداشت، تا سه ماه پیش از این، تعداد مبتلایان، 16 هزار و نود نفر برآورد شده بود.
هم‌اکنون از کل 16 هزار و 679 مبتلا، 94 درصد را مردان و 6 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

همچنین اعتیاد تزریقی با آلوده شدن یازده هزار و 257 نفر، یعنی 5/67 درصد کل افراد مبتلا، همچنان نخستین عامل ابتلای افراد به ویروس HIV عنوان شده‌ و عامل ابتلای 9/22 درصد افراد مبتلا نیز نامشخص است. در حالی که 6/7 و 5/1 درصد نیز به ترتیب از راه آمیزشی و خون و فرآورده‌های خونی به ویروس ایدز، مبتلا شده‌اند و از سوی دیگر ابتلای 6/0 درصد موارد نیز از راه انتقال مادر به کودک بوده است.

سالهاست که دستگاه های خود پرداز کاندوم در اغلب کشورهای جهان به عنوان راهی برای جلوگیری از شیوع ایدز، بیماریهای مقاربتی و بارداریهای ناخواسته در سنین کم پدیدار شده اند.

بابک - ایران - سبزوار
فکر خوبی است ولی باید بیشتر باشد و کمی دیر این کار را انجام می دهند
جمعه 21 دی 1386

alpar_aslan - فنلاند - واسا
ایده خوبیه ولی لازم به برسی زیاد است که چرا ایدز روز به روز بیشتر میشود شاید اطلاع رسانی در استفاده از وسایل بهداشتی در موارد جنسی یا موارد دیگه ضعیف است
یکشنبه 23 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.