آمریکا یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه را تحریم کرد

آمریکا یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را مورد تحریم قرار داد و از جامعه جهانی خواست وی را مورد انزوا قرار دهد.
آمریکا نیروی قدس سپاه را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده است

وزارت خزانه داری ایالات متحده سرتیپ احمد فروزنده را متهم کرده که حملات به نظامیان آمریکایی در عراق و عملیات ترور مقامات و چهره های سیاسی عراقی را هدایت می کند و کمک مالی، تسلیحاتی و آموزشی در اختیار گروههای ضدآمریکایی در عراق قرار می دهد.

آن گونه که این وزارتخانه اعلام کرده، سرتیپ فروزنده در آوریل سال گذشته میلادی مبلغ 25 هزار دلار برای عملیات نظامی در اختیار یکی از گروههای عراقی قرار داده است.

بر اساس تحریم وزارت خرانه داری آمریکا، هیچ شخص حقیقی یا حقوقی آمریکایی حق دادوستد با سرتیپ فروزنده ندارد و داراییهای او که در حوزه قضائی ایالات متحده قرار داشته باشد باید مسدود گردد.

نیروی قدس که سرتیپ فروزنده از فرماندهان آن است، بخش برون مرزی سپاه پاسداران به شمار می رود و دولت آمریکا اعتقاد دارد که این نیرو با پشتیبانی از گروههای ضدآمریکایی در عراق در ایجاد بی ثباتی و نا امنی در این کشور نقش دارد.

ایران این اتهام را رد و اعلام کرده که بر خلاف اتهاماتی که آمریکا مطرح می کند، پشتیبان دولت عراق است و برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور تلاش می کند.

اما دولت آمریکا نیروی قدس را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده و چند دور مذاکرات میان ایران و آمریکا برای حل اختلافاتی که بر سر عراق دارند به نتیجه ای نینجامیده است.

سرتیپ فروزنده که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته در اوائل جنگ ایران و عراق از فرماندهان اطلاعات و عملیات سپاه پاسداران در جبهه جنوب بوده است.

وزارت خزانه داری آمریکا دو عراقی را نیز به نام ابومصطفی شیبانی و اسماعیل حافظ لامی که به گفته مقامات این وزارتخانه در ایران به سر می برند، با اتهاماتی مشابه سرتیپ فرزونده مورد تحریم قرار داده است.

این تحریم شامل شبکه تلویزیونی ماهواره ای الزورا و مدیر آن، مشعان جبوری نیز می شود که در سوریه استقرار دارد.

مشعان جبوری که از سران قبیله عرب سنی مذهب جبور در حوالی موصل در شمال عراق است در زمان حکومت صدام حسین از فرماندهان گارد ریاست جمهوری (حرس الجمهوری) عراق بود و در سال 1989 دست به ترور ناموفق صدام حسین زد و در پی آن به خارج گریخت.

وی در سوریه با همکاری حسین کامل، داماد صدام حسین یک حزب سیاسی و روزنامه ای به نام الرأی اخر راه انداخت و به فعالیت علیه حکومت صدام حسین پرداخت.

مشعان جبوری پس از حمله آمریکا به عراق به کشورش بازگشت و با استفاده از نیروهای قبیله جبور و پیشمرگان کرد کنترل موصل را به دست گرفت و در انتخابات سال 2005 به مجلس عراق راه یافت.

اما وی سپس از مخالفان حضور نیروهای آمریکایی در عراق و حامیان مقاومت علیه این نیروها تبدیل شد و سرانجام متهم شد که از پول نفت عراق در اختیار شورشیان قرار داده و به دنبال آن از عراق به سوریه گریخت.

وی در سوریه شبکه تلویزیونی الزوراء را راه انداخت که آشکارا از عملیات علیه نیروهای آمریکایی در عراق حمایت می کند و تصاویر حملات به این نیروها را پخش می کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.