جزئیات شناسایی ناوهای امریکایی در تنگه هرمز از زبان سردار دریادار علی فدوی

جزئیات شناسایی ناوهای امریکایی در تنگه هرمز از زبان سردار دریادار علی فدوی

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزئیات شناسایی ناوهای امریکایی در تنگه هرمز را توسط ایستگاه و شناور ایرانی تشریح کرد.

سردار دریادار علی فدوی در جمع خبرنگاران گفت: ساعت 7 و 45 دقیقه صبح روز یکشنبه سه فروند ناو امریکایی در حال ورود به منطقه خلیج فارس بودند که در ایستگاه ساحلی کنترلی بین المللی سپاه مورد شناسایی و سوال قرار گرفتند.

ایستگاه ساحلی کنترلی سپاه بر تنگه هرمز یک ایستگاه ثبت شده بین المللی است که همه کشتی هایی که در منطقه تنگه هرمز، دریای عمان و خلیج فارس حضور می یابند یا عبور می کنند از آن مطلعند و سال هاست به سوالات این ایستگاه طبق اعلام رسمی بین المللی پاسخ می دهند.

فدوی گفت: ناوهای امریکایی به پرسش ها پاسخ دادند، موقعیت و مسیر خود را مشخص کردند و به راه خود ادامه دادند.

وی افزود: مکالمات ایستگاه با ناوها موجود است و امروز در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

مشخصات سه ناو امریکایی به این شرح است:

- رزمناو امریکایی پورت رویال با شماره بدنه (سی جی 73) که در سال های 1374، 1375 ، 1376، 1379، 1380 ،1382 و 1385 در منطقه خلیج فارس حضور یافته است.

- ناوشکن هوپر با شماره بدنه (دی دی جی 70) که در سال های 1374، 1376 ، 1377 ، 1381 و 1383 در خلیج فارس بوده است.

- ناوشکن رمیج با شماره بدنه (دی دی جی 61) که در سال های 1375، 1376، 1377، 1380 ، 1381 ، 1383 و 1385 در منطقه خلیج فارس حضور داشته است.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: این سه فروند شناور در یک آرایش مشخص ستونی در حال ورود به خلیج فارس بوده اند.

وی افزود: همزمان با سوالات ایستگاه ساحلی کنترلی سپاه، پنج فروند از شناورهای شناسایی نیروی دریایی سپاه هم در تنگه حضور داشتند. حضور این شناورها یک حضور جنبی است؛ آنها دائم در تنگه هرمز و خلیج فارس حضور دارند و به کنترل منطقه می پردازند.

فدوی گفت: ناوها مورد سوال شناورها هم قرار گرفتند و چون در ابتدا شماره بدنه خواسته شده مفهوم پاسخ داده نشده بود، نزدیک رفتند و از نزدیک شماره بدنه را خواندند و پس از گفتگو از طریق بی سیم با ناو مربوط و گرفتن پاسخ، ناو امریکایی پاسخ گفت و به راه خود ادامه داد.

وی افزود: طبق کنوانسیون قانون دریاهای 1982 در تنگه ها قوانینی برای عبور بی ضرر و عبور ترانزیتی حکمفرماست.

کشورهای ساحلی متضمن و کنترل کننده این شرایط هستند؛ در شمال، شرق و غرب تنگه هرمز ایران و در جنوب تنگه کشور عمان طی سال های طولانی به این کار مبادرت میکنند.

وی تنگه هرمز را یکی از مهم ترین مناطق دنیا خواند و گفت: از 83 میلیون بشکه نفت که در دنیا مصرف می شود، بیش از 20 میلیون بشکه آن از این تنگه عبور می کند.

ضمانت حفظ منافع کشورهای منطقه و مشتریان انرژی خلیج فارس برای کشورهای منطقه حایز اهمیت است و کنترل در این منطقه، امری بسیار طبیعی است.

وی یادآور شد: از سال 66 حضور کشورهای بیگانه در منطقه حضور متفاوتی شده است.

امریکایی ها در سال 91 در جنگ دوم خلیج فارس 327 فروند ناو جنگی در خلیج فارس داشتند و اکنون 104 ناو جنگی از کشورهای مختلف در خلیج فارس حضور دارند که 80 ناو متعلق به امریکایی هاست و طبیعی است که کشورهای منطقه و به خصوص جمهوری اسلامی ایران کنترل، نظارت و شناسایی کاملی درخصوص حضور این کشورها در آب های بین المللی و آب های کشورهای طرف قرارداد با امریکا داشته باشند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: وقتی یک امر بسیار عادی و طبیعی که صدها و بلکه هزاران بار در این 20 سال بین ما و امریکایی ها تکرار شده است مورد توجه رسانه ای و مسئولان امریکا اعم از رئیس جمهور،‌ وزیران دفاع و امور خارجه و غیره قرار می گیرد نشان می دهد از طرف امریکایی ها یک نیازمندی وجود دارد نه اینکه موضوعی جدید اتفاق افتاده باشد، بلکه دستگاه حاکم امریکا در مقطع سفر از پیش شکست خورده بوش به منطقه نیازمند جوسازی هایی این گونه برای دستیابی به اهداف خاص سیاسی است.

فدوی گفت: فیلم و صدای واضح این گفتگو نشان می دهد که ناو امریکایی هیچ برداشت غیرطبیعی از این سؤال و جواب نداردو به سؤالات کامل و مفهوم جواب می دهد.

وی افزود: آنچه قابل توجه است نیازمندی امریکایی ها به این موضوع است که در حالی که امری کاملاً طبیعی اتفاق افتاده، انعکاس کاملاً غیرطبیعی به آن داده شده است.

فدوی گفت: در کنوانسیون 1982 قانون دریاها وظایف کشورهای ساحلی و کشورهایی که کشتی آنها از جایی مانند تنگه هرمز عبور می کند مشخص شده است؛ بر طبق آن، آنچه از جانب کشورهایی که کشتی عبوری دارند باید رعایت شود صرفاً عبور بی ضرر و عبور ترانزیتی است اما من فکر نمی کنم حتی در داخل امریکا کسی حضور ناوهای جنگی یک کشور 5 هزار مایل آن سوتر را در منطقه حساسی چون خلیج فارس که صاحب 60 درصد انرژی جهان است ، عبور بی ضرر تلقی کند.

اطمینان از عبور بی ضرر اقداماتی را می طلبد که طی 20 سال گذشته صورت گرفته است و همچنان صورت خواهد گرفت.

فدوی در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر درخصوص تصاویری که وزارت دفاع امریکا دربارة این ماجرا پخش کرده است گفت: تصاویر پخش شده را حتی برخی رسانه ها هم اعلام کردند که تصاویر آرشیوی است و صدا هم مسلماً مربوط به موضوع اتفاق افتاده در روز یکشنبه نیست.

وی افزود: حتماً کارشناسان پس از پخش نوار اصلی ازجانب ایران، کار کارشناسانه انجام خواهند داد تا با مقایسه نوار پخش شده ازجانب امریکایی ها، نوار اصلی از نوار جعلی مشخص شود.

وی گفت: در نوار اصلی، تصویر سه ناو و شماره بدنه و نیروی ایرانی، گویا و واضح است و مشخص خواهد شد آنچه در رسانه های غربی پخش و بر سر آن جنجال شد یک نوار ساختگی است.

فدوی در پاسخ به پرسش خبرنگار پرس تی وی دربارة شناورهای کشورهای مختلف در خلیج فارس گفت: 104 فروند ناو مختلف جنگی در منطقه حضور دارند از این تعداد 78 فروند متعلق به امریکایی ها، 12 فروند انگلیسی، 3 فروند فرانسوی ، 2 فروند استرالیایی ، یک فروند کانادایی و 8 فروند مربوط به کشورهای مختلف است.

وی افزود: در شمال خلیج فارس 21 فروند، در منطقه رو به روی بوشهر 3 فروند، در منطقه میانی خلیج فارس 46 فروند، در منطقه تنگه هرمز و غرب تنگه هرمز 14 فروند و در شرق تنگه هرمز و دریای عمان 20 فروند از این شناورها حضور دارند.

چهار فروند زیر دریایی هم در منطقه میانی، منطقه بحرین و در منطقه جنوبی مورد شناسایی نیروهای ما قرار گرفته اند و کنترل می شوند.

فدوی در پاسخ به این پرسش پرس تی وی که آیا ممکن است این مکالمات مخفیانه شنود شده باشد گفت: همه این مکالمات روی کانال بین المللی به نام کانال 16 که یک کانال غیرنظامی است انجام می شود که با یک بی سیم عادی هم امکان شنیدن آن وجود دارد.

اگر در شناوری گفتگوی خصوصی داشته باشند به کانال دیگری می روند و باز موظفند به این کانال عادی بازگردند.

وی افزود: جالب توجه است که در این مکالمه پس از اینکه ایستگاه ساحلی ایران شماره بدنه ناو امریکایی را می پرسد، ناو امریکایی با اینکه این ایستگاه کاملاً شناخته شده است و کد مشخص دارد، از هویت این ایستگاه مطلع نیست و از ایستگاه شماره بدنه (!) طلب می کند که مرکز ایرانی پاسخ می دهد اینجا ایستگاه ساحلی است و من شناور نیستم که به شما شماره بدنه بدهم.

فدوی در پاسخ به پرسش خبرنگار واحد مرکزی خبر که آیا این گفتگوها علاوه بر دو طرف، یعنی ایران و امریکا، در مرکز سومی هم ضبط شده است گفت: به خاطر اینکه جاهای مختلف و همه شناورها روی کانال 16 به گوش هستند حتماً این مکالمه را گوش و ضبط کرده اند و اگر امریکایی ها می خواستند موضوع را به صورت واقعی به رسانه هایشان ارائه کنند باید از مرکز مستقلی مثل مرکز عمان یا کشتی های تجاری حاضر در منطقه نوار را درخواست و پخش می کردند، نه آن چیزی را که ساخته و پرداخته یک مجموعه تخصصی است.

فدوی گفت: جمله تهدیدآمیزی که امریکایی ها به شناور ایرانی نسبت داده اند بسیار غیرمنطقی است چون به فرض هم اگر شناوری بخواهد شناور دیگری را مورد حمله قرار دهد پیش از آن چنین جمله ای را اعلام نمی کند.

در واقع من نمی دانم امریکایی ها چطور چنین خطاهایی را مرتکب می شوند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: نه ما و نه هیچ کدام از کشورهای منطقه خواهان هیچ گونه وضع نظامی و درگیری در منطقه نبوده و نیستیم و دیگران از جمله صدام با پشتیبانی امریکایی ها به ما حمله کردند و این امریکایی ها بوده و هستند که ناوهایشان را از سراسر دنیا جمع کرده و به اینجا آورده و دویست هزار نیروی نظامی شان را در منطقه مستقر کرده اند.

وی تأکید کرد: آرامش در خلیج فارس تضمینی برای ما و دنیا برای حفظ منافع مشترک ما و دنیاست.

فدوی گفت: امریکایی ها برای ادامه حضور در منطقه و خلیج فارس به شرایط متشنج و تهدید نیاز دارند و ما خواهان شرایط طبیعی حاکم بر منطقه هستیم.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.