کفاشیان پیروزی در انتخابات یک نفره

کفاشیان پیروزی در انتخابات یک نفره

تیتر بیشتر خبرگزاری ها و روزنامه های خارجی پس از انتخاب علی کفاشیان به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال ایران این بود؛ «پایان مناقشه ایران و فیفا». مناقشه یی که از دوم آذر سال گذشته و با تعلیق فوتبال ایران آغاز و در روز نوزدهم دی ماه سال جاری با انتخاب علی کفاشیان به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران به پایان رسید. پس از چهارصدو هفت روز، دیروز مجمع فدراسیون فوتبال تشکیل شد و در حالی که شاهرخ شهنازی یکی از دو نامزد تصدی پست ریاست فدراسیون فوتبال ساعاتی مانده به برگزاری انتخابات انصراف داده بود، علی کفاشیان بدون اینکه رای گیری کتبی انجام شود به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شد. دقایقی پس از انتخاب کفاشیان به عنوان رئیس جدید، محمد علی آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی با ارسال پیام تبریکی اولین دستور دولتی را با عنوان «توصیه» به فدراسیون جدید فوتبال صادر کرد.

علی آبادی در بخشی از نامه خود خطاب به اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال آورده است؛ «توصیه من به رئیس جدید فدراسیون و اعضای هیات رئیسه محترم این است که هرچه سریع تر طی نشستی ویژه تکلیف تیم ملی فوتبال و کادر فنی جدید آن را مشخص سازند تا خدشه یی در راه حضور قدرتمند و شایسته در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 ایجاد نشود.» البته بحث برانگیزترین اتفاق در روز مجمع غیبت رئیس سازمان تربیت بدنی بود. علی آبادی که بر پایه اساسنامه یکی از اعضای مجمع بود و حق رای هم داشت به بهانه «ترافیک کاری» در مهم ترین انتخابات ورزشی شرکت نکرد تا شایعه اعتراض علی آبادی به فیفا با حضور پیدا نکردنش در جلسه مجمع قوت بگیرد. هرچند که علی رغبتی سخنگوی کمیته انتقالی در جمع خبرنگاران گفت که علی آبادی هیچ اعتراضی به فیفا ندارد و حتی سه شنبه شب مراسم شامی را به افتخار نمایندگان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا ترتیب داده بود. غیر از کفاشیان که بدون رای گیری کتبی به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شد، مهدی تاج هم بدون رای گیری به عنوان نایب رئیس اول فدراسیون برگزیده شد. عزیز محمدی (نایب رئیس دوم)، فریده شجاعی (نایب رئیس سوم) به همراه غلامرضا بهروان، علی فتح الله زاده، محمدهادی آیت اللهی، سیدنصرالله گنجعلی خانی و ناصر شفق با رای اعضای شصت و هفت نفره مجمع فدراسیون فوتبال اعضای جدید هیات رئیسه شدند. هر چند که انتخابات فدراسیون فوتبال بدون حضور خبرنگاران برگزار شد اما جورج شامپانی اصلی ترین ناظر فیفا که برای نظارت بر انتخابات فدراسیون فوتبال به ایران آمده بود، این انتخابات را انتخاباتی دموکراتیک خواند؛ «ما از انتخابات ایران راضی هستیم و روشی که انجام گرفت روشی بسیار عادلانه بود که دموکراسی در انتخابات حکمفرما بود. خوشبختانه افرادی برای فوتبال ایران انتخاب شدند که همگی فوتبالی هستند و رئیس فدراسیون ایران هم به دلیل حضورش در کمیته ملی المپیک با مقررات و آیین نامه ها آشنایی دارد. فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا را به خوبی می شناسند و برای کشور شما ارزش قائلند. به همین دلیل خوشحالیم که برگ جدیدی در فوتبال ایران به وجود آمد.»

در حالی انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار شد که برخلاف گمانه زنی ها، محسن صفایی فراهانی به عنوان رئیس مجمع انتخاب شده بود و غایبین جلسه هم چهره های نامداری همچون مهدی مهدوی کیا، علی دایی و لوکا بوناچیج بودند. پس از به پایان رسیدن انتخابات و مشخص شدن چهره جدید سران فدراسیون فوتبال ایران، علی کفاشیان در جمع خبرنگارانی که از ساعت 30/7 صبح به آکادمی ملی المپیک آمده بودند گفت که اولویت هیات رئیسه جدید انتخاب سرمربی تیم ملی است؛ «اولین برنامه ما سازمان تیم ملی است و با مشورت اعضا این کار را انجام خواهیم داد. باید جلسه یی را هرچه سریع تر در این باره برگزار کنیم و نظرات سایر اعضا را نیز بگیریم. کمیته انتقالی زحمات زیادی کشیده و با مربیان زیادی صحبت کرده است. آنها ژورژه را به فدراسیون آینده پیشنهاد دادند. ما برای انتخاب سرمربی قطعاً ابتدا به سراغ کمیته انتقالی خواهیم رفت. شاید انتخاب ما ژورژه باشد اما هیچ چیز معلوم نیست و باید کار کارشناسی انجام دهیم.» البته او خیلی سریع نسبت به کنار رفتنش از سمت دبیرکلی کمیته ملی المپیک در فاصله شش ماهه تا آغاز المپیک پکن واکنش نشان داد؛ «قصد استعفا ندارم اما با توجه به اینکه کار زیادی در فدراسیون فوتبال خواهیم داشت، احتمالاً یک نفر را به عنوان معاون یا مسوول تیم های اعزامی ایران به المپیک انتخاب خواهیم کرد تا پس از انتخابات مجمع کمیته ملی المپیک وضعیت مشخص شود.»

اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ساعتی پس از انتخابات، در جلسه یی مشترک با جورج شامپانی، کلوزر، چرمین و پل مونی شرکت کردند تا نسبت به مواضع فیفا و AFC پیرامون اداره فدراسیون فوتبال آشنایی پیدا کنند. جلسه دوم اعضای هیات رئیسه فدراسیون شنبه آینده خواهد بود تا با تحویل مدارک و صورتجلسه انتخابات از اعضای کمیته انتقالی به اولویت اصلی خود که همان انتخاب سرمربی تیم ملی است، برسند. کفاشیان که سابقه کار با اصلاح طلبان را در دولت خاتمی دارد از دیروز به طور رسمی رئیس فدراسیون فوتبال ایران شد تا بر اساس برنامه از قبل اعلام شده خود فوتبال ایران را به جایگاهی «شایسته» برساند.

ترکیب هیات رئیسه جدید فدراسیون فوتبال
ریاست فوتبال؛ علی کفاشیان

نایب رئیس اول؛ مهدی تاج

نایب رئیس دوم؛ عزیز محمدی

نایب رئیس سوم؛ فریده شجاعی

اعضای هیات رئیسه؛ غلامرضا بهروان

علی فتح الله زاده خویی

محمدهادی آیت اللهی

سیدنصرالله گنجعلی خانی

ناصر شفق

خزانه دار؛ محمدتقی خزایی

بازرس؛ شیخ سفلی

حسابرس؛ شرکت ره بین
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.