ملاقات محرمانه میان مقامات تهران و واشنگتن

ملاقات محرمانه میان مقامات تهران و واشنگتن

بر سر استراتژی  سیاسی آمریکا در قبال ایران میان وزارت امورخارجه آمریکا و پنتاگون اختلاف نظر شدیدی بروز کرده است. از طرف دیگر رسانه های سوئیسی به نقل از منابع روسی  و منابع عربی به نقل از عوامل امنیتی آمریکا گزارش می دهند که میان محمود احمدی نژاد و رابرت گیتس مذاکرات محرمانه ای انجام گرفته است.
 
سیاست آمریکا  در قبال ایران در سال 2008 چگونه باید باشد؟ این سوالی است که اکنون در بین طراحان سیاسی واشنگتن به شدت در حال بحث و جدل است. یکی از موضوعات محوری اختلافات و گفت وگو ها ی اخیر واشنگتن، ارزیابی از علل کاهش خشونت در عراق و نقش ایران در برقراری نظم و آرامش نسبی در این کشور است. به اعتقاد تحلیل گران دولت بوش، سه عامل در ایجاد امنیت حاصل شده در عراق دخیل اند: عامل اول ، افزایش نیروهای آمریکا و  نقش تعیین کننده آنان در کنترل اوضاع  عراق. عامل دوم، کاهش حملات موشکی و عامل سوم نقش مثبت ایران در کنترل مرزهاست . در حالی که بر سر دو عامل اول و دوم میان وزارت دفاع آمریکا و وزارت خارجه توافق نظر موجود است، در مورد نقش و اهداف واقعی ایران در بین سیاستمداران واشنگتن اختلاف نظر وجود دارد.

نظریه پردازان سیاسی  وزارت خارجه آمریکا بر این باوراند که کاهش حملات موشکی در وهله نخست  ناشی از ممانعت ایران از صدور موشک های فوق مدرن به شبه نظامیان عراق است. از این رو،  به باور این دسته از سیاستمداران باید به تلاش های اخیر ایران در جهت کاهش خشونت و برقراری امنیت در عراق ارج گذاشت و این گام مثبت ایران را پایه مناسبات جدید میان دو کشور قرار داد و به سمت غلبه بر تنش های دیرینه و  شکستن دیوار صعب العبور حایل میان دو کشور گام برداشت. نظر غالب در وزارت خارجه با استناد به حسن نیت ایران به تبلیغ استفاده از فرصت پیش آمده پرداخته و برشروع گفت وگو با سردمداران جمهوری اسلامی اصرار می ورزد .

از طرف دیگر ، به نوشته روزنامه سویسی "نویه تسوریش تسایتونگ
" ، وزارت دفاع آمریکا نسبت به سیاست های ایران در عراق به دیده شک و تردید می نگرد. در این رابطه  رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، معتقد است که مذاکره همه جانبه و رسمی با ایران در حال حاضر عملی عجولانه است. زیرا به اعتقاد وی هنوز نمی توان چرخش جدی در استراتژی ایران تشخیص داد. گیتس می گوید : بسیاری از فرماندهان نظامی، ضمن پذیرش کاهش حملات موشکی به سربازان آمریکایی اعتقاد راسخ دارند که صدور اسلحه به شبه نظامیان عراق هنوز از طرف ایران به طورکامل قطع نشده و در سطح بسیار محدودی ادامه دارد. به اعتقاد این فرماندهان، اگرچه این سلاح در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد و لی در انبارهای مخفی ذخیره می شود. قابل ذکر است که مقامات جمهوری اسلامی بارها دخالت در اوضاع عراق را رد کرده و آن را بی پایه و اساس خوانده است.

با وجود این،غلبه هریک از این دو برداشت و دیدگاه از نقش و فعالیت های سیاسی ایران در عراق می تواند تاثیری بلاواسطه بر رویکرد سیاسی واشنگتن در ماههای آینده در قبال ایران و به طبع آن بر کل اوضاع خاورمیانه بگذارد.

اما در حالی که روزنامه سوئیسی "نویه تسوریش نسایتونگ"  هسته اصلی مخالفت با نزدیک شدن به ایران  را در وزرات دفاع می داند، یکی دیگر از پایگاه های تحلیلی ـ خبری سویسی بنام "تسایت فراگن
" با استناد به منابعی روسی که به نوشته نویسنده گزارش موثق هستند فاش می کند که در حاشیه اجلاس کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قطر بین رابرت گیتس و محمود احمدی نژاد ملاقات مخفیانه ای انجام گرفته است. طبق این گزارش، در این اجلاس محرمانه پیمان عدم حمله متقابل بین سپاه پاسداران و نیروهای نظامی آمریکا بسته شد. تحت تاثیر این پیمان و چند ساعت پس از امضای آن، دولت آمریکا اقدام به انتشار  گزارش سازمان شانزده گانه امنیتی که تا آن زمان بسیار سری نگه داشته شده بود، می کند.

در این رابطه رابرت بیر، مامور سابق سازمان "سیا" در گفت وگویی با هفته نامه لبنانی "الوطن العربی
" با اشاره به سفر احمدی نژاد  می گوید که حضور رییس جمهور ایران در واقع اولین گام اساسی در راستای اجرای معامله فراگیر و بزرگی است که از مدت ها پیش بین ایران و آمریکا و با هدف کنترل خاورمیانه آغاز شده بود.مقام سیا اضافه می کند: یک مقام مهم امنیتی وابسته به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس از مدت ها پیش دوهفته ای یکبار برای هماهنگی امور امنیتی با تهران در رفت و آمد بود.

به گفته "رابرت بیر" در چارچوب این معامله بزرگ، آمریکا در ازای حفظ منافع خود توسط ایران  آماده سپردن کنترل عراق، سوریه، لبنان، بحرین و کل خلیج فارس به ایران شده است. اجرای این طرح به گفته "بیر" به سیطره امپراطوری جدید و وسیع ایران که بسی فراتر از امپراطوری صفوی است، خواهد انجامید. 

vira - ایران - تهران
این گزارش چه درست باشه و چه نباشه یک نکته رو یاداوری میکنه : احمدی نژاد سیاست مدار و رییس جمهور قدرتمندیه - ایران تا به امروز چنین قدرتمندانه مقابل امریکا نایستاده بود . ایران امروز در عرصه جهانی کشوریست که از موضع قدرت با مسایل برخورد میکنه و نه موضع ضعف . بماند که در ایران عده ای که میخوان از جریان جک ساختن راجع به احمدی نژاد عقب نیفتن و از زور بی مطلبی راجع به احمدی نژاد مطلب مینویسن و فعلا موضوع مهم بحثشون اینه که چرا زیاد تعطیله و البته اگه کم تعطیل بود میگفتن چرا کم تعطیله و اگه ترکمنستان صدور گاز رو قطع کرده تقصیر احمدی نژاده و اگه احمدی نژاد برای جبران این مسءله صدور گاز رو به ترکیه قطع کرده عجب کار بدی کرده ( اگه قطع نمیکرد میگفتن این وطن فروش گاز ما رو که خودمون لازم داریم میفروشه ) و ... الی اخر . بابا بالاخره باید یه جوری ثابت کنن که روشنفکرن دیگه / تهی مغزی دیگه بالا تر از این نمیشه که بشینی و بدون فکر کردن فقط مخالفت کنی . بالاخره یه جوری باید پز روشنفکری داد . چی راحتتر از مسخره کردن احمدی نژاد . یه عده هم میگن اینا گاز و نمیتونن مدیریت کنن چه برسه انژی هسته ای . میدونید یاد کیا میافتم ؟ همون ها که زمان ملی شدن نفت میگفتن ایرانی شمع نمیتونه بسازه چه برسه به پالایشگاه . الان همین نفت حروم اسلاف خلفشون باشه که درست پا جای پای اون جماعت گذاشتن .
سه‌شنبه 18 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
vira - ایران - تهران
تا حالا خروس هایی رو دیدید که به آدم گنده می پرن؟! بهشون می گن خروس جنگی! با وجود اینکه نه هیکلی دارن نه چنگالی و نه نوک درست و حسابی باز هم با کمال پررویی به آدم می پرن. در حالی که اگر آدم یک لگد حسابی بهشون بزنه دیگه بلند شدنشون محاله! اکنون موقعیت آقای دکتر شما و نظام قدرتمند!!! شما بی شباهت به موقعیت خروسه نیست.
سیاست مداری آقای دکترتون رو هم در بذل و بخشش دریای خزر و اجلاس کشورهای خلیج فارس دیدیم. کنترل قیمتها و رشد تورم ایشون رو هم شاهد بودیم. الان هم تو فصل سرما مردم از لرز دارن برای آقای دکتر دعای خیر می کنن! لابد می گین تقصیر آقای دکتر نیست؟ تقصیر آقای ... هم که نیست؟! پس احتمالاً یا تقصیر عمه خانمه یا باز هم زیر سر آمریکای جنایت کاره؟! نه؟!
فکر می کنی مردم برای چه و برای که جوک می سازند؟ چون خیلی ایشون رو قبول دارند و عاشقشون هستند؟! یا بی دلیل و مردم ایران می خوان شخصیتهای مهم! و محترم رو زیر سوُال ببرند؟! اگر مخالفان تهی مغزند مملکت دست آن تهی مغزان که نیست دست شما پر مغزان! است. شما که مغز سرشار دارید این 30 سال چه گلی به سر این ملت زدید غیر از جنگ سلب آزادی بیان و عقیده و مذهب نابود کردن اقتصاد ایران بر باد دادن ثروتهای مردم در فلسطین و لبنان و غیره فشار به اقلیتهای قومی و مذهبی و هزاران مورد دیگر؟!
در مورد بحث و مذاکره با آمریکای خونخوار!
به همین زودی عقاید رو فراموش کردید و زیر پا گذاشتید؟! مگر ... نبود که می گفت آشتی با آمریکا محاله؟ مگر شما ادامه دهنده راه ایشون نیستید؟ لابد مصلحت به این صورت اقتضا کرده!
چهار‌شنبه 19 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
پز روشنفکری برای چه؟ لابد آنها که برایشان جوک ساخته می شود و پز روشنفکری داده می شود نماد و سمبل خرافه و واپس گرایی هستند!
چهار‌شنبه 19 دی 1386

پاتریوت - ایران - تهران
امیدوارم این قدرتو تو دریای خزر و اروند کنار ببینیم .کسی که هر روز ساعت کار عوض میکرد و روزی یک بار بخشنامه برای عوارض موبایل صادر میکرد حتما خیلی مخه
چهار‌شنبه 19 دی 1386

hidden - کانادا - تورنتو
vira - ایران - تهران
حال کردم واقعا که گل گفتی
چهار‌شنبه 19 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
حال یه عده ای بشینن بگن آمریکا بخواد ایران رو با خاک یکسان میکند واز هر جنبنده ای خالی این گوی واین میدان
انزوای سیاست نءومحافظه کاران در روزهای آخر پرزیدنت بوش بیشتر از این هم خواهد بود.وقت اون رسیده لااقل تلویحا به قدرت منطقه ای و حتی فرامنطقه ای ایران اعتراف کنند.چون این سیاست بیشتر از اینکه ایران را منزوی کند آمریکا را حداقل در بین افکار عمومی منطقه منزوی تر کرده است که بخواهد برای حفظ پرستیژ خود در دنیای سیاست به مذاکره مخفیانه روی آورد.
چهار‌شنبه 19 دی 1386

دربه در - ایران - تهران
vira - ایران - تهران
عزیزم جمله اخرت که گفتی نفت حروم اسلاف خلفشون باشه ! یعنی نفت حروم آخوندا باشه . اصلا حرف پسندیده ای نیست . اون موقع که آخوندا میگفتن ما شمع نمی تونیم بسازیم انگلیسا گفتن ما براتون می سازیم و ساختن بعدش که ساختن و علما فهمیدن نه ! نفت چیز خوبیه . دادشون درومد که ای وای اسلام به خطر افتاد و دارن میدزدن . حالاهم که نفت و واسه اسلاف که هیچ واسه دها نسل خودشون دارن chang میکنن تو اصلا خودت و ناراحت نکن به تو هم میرسه ! چون دکتر جوون گفته پول نفت سر سفرت میزاره . راستی انتخاباتم نزدیکه خودتو واسه یه تو دهنی دیگه آماده کن که پودر ماشین لباسشویی داره 5 برابر قیمت بفروش میرسه و همه چی میزونه . آره بابا جو گیر نشو نوش جونت !
چهار‌شنبه 19 دی 1386

دربه در - ایران - تهران
hiden_کانادا_تورنتو
عزیزم اگه میخوای حالت کامل بشه بیا تو ایران زندگی کن ! اینجوری فقط ما حال میکنیم و درست نیست !!!!
چهار‌شنبه 19 دی 1386

vira - ایران - تهران
استرالیا - سیدنی عزیز : فکر میکنم شما از خوانندگان جدید باشید چون راجع به مسایلی مثل خزر و خلیج فارس و تورم و امریکای جنایتکار ! که شما ذکر کردید قبلا فراوان در این سایت بحث شده و خیلی از دوستان از جمله من نظرها شون رو نوشتن . دوست عزیز من دنباله روی کسی نیستم که بخوام پاسخگوی نظرات و سخنان سی سال پیش اونها باشم . من زمان انقلاب شش سال داشتم و اصولا کار زیادی از دستم بر نمی اومد ! و اصولا طرفدار حکومت مذهبی هم نیستم چون فکر میکنم حکومت نباید مذهبی باشه . اما به هر حال بسیاری از هموطنان ما مومن هستند و حکومت مذهبی رو هم پذیرفتند . و رای اکثریت قابل احترامه چه به شاه باشه یا خمینی یا یک فرد لاییک . اما مسءله چیز دیگریست و اون طرفداری از حقه . برای اولین باره که من از شخصی داخل جمهوری اسلامی حمایت میکنم و اون شخص اقای احمدی نژاده . چرا ؟ به دلیل شجاعت - وطن پرستی - حق طلبی - صداقت و سیاستی که در این فرد دیدم . من جزء اون دسته از مردم نیستم که هر جا باد بوزه برم . از توهین کسی هم واهمه ندارم دوست گرامی .
چهار‌شنبه 19 دی 1386

vira - ایران - تهران
هیدن - تورنتو مرسی از تو دوست من .
چهار‌شنبه 19 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
اگر این که می فرمایید بخاطر منافع مادی نیست که از احمدی نژاد و نظام حمایت می کنید بلکه بخاطر اعتقادات دینی و دفاع از حق است من هم خوشحالم و هم ناراحت!
خوشحال از اینکه فطرتاً انسان خوبی هستید و ناراحت بخاطر سادگی شما!
اگر از این نظام به شما ظلمی نرسیده لطفاً چشمان خود باز کنید و حال دیگر هموطنانتان را هم درک کنید. اگر فریاد های آزادی خواهی در تهران برایتان تکراری و بی معنی شده بروید سری به هموطنانتان در بلوچستان و کردستان و خراسان و ترکمنصحرا و جایجای ایران بزرگ بزنید و از درددل مردم باخبر شوید. وجدانتان را بیدار کنید.
من اعتقاد کامل به اسلام دارم ولی اسلام واقعی! نه اسلام جمهوری اسلامی. گناه شما که نادانسته از ظلم حمایت می کنید بسی بالاتر از خود ظالمان است چون شماها هستید که باعث تداوم این ظلم هستید
چهار‌شنبه 19 دی 1386

vira - ایران - تهران
استرالیا - سیدنی دوست گرامی : طرفداری من از نظام نیست بلکه از شخص اقای احمدی نژاده - به این دلیل که ایشون در جهت منافع ایران گام برمیداره - من شخصا هیچ شغل یا درامد دولتی که وابسته به دولت باشه ندارم - حتی خانواده من هم ندارن - از نظر اعتقادات هم بر خلاف شما فرد معتقدی نیستم - البته هر خصوصیت انسانی رو از هر مذهبی که باشه ستایش میکنم - و مهمتر از اون دوست عزیز حمایت من از احمدی نژاد از روی سادگی نیست بلکه به دلیل دیدن مسایلی ست که خیلی از دوستان به واسطه نگاه متعصبانه و شاید هم ظاهر بینانه حاضر و یا قادر به دیدنش نیستند . گر چه حجم تبلیغات منفی سرمایه داران صاحب قدرت و سردسته اون ها امریکای جنایتکار و خونخوار که واقعا هم این دو صفت برازندشه و اتفاقا خیلی از خرابکاری ها هم مسقیما زیر سر خودشه ( راجع به اینکه توهم توطءه توهم نیست و حقیقته قبلا کامنت گذاشتم ) رو نباید نادیده گرفت . به هر حال دنیا دنیای اطلاعات و تبلیغاته و افرادی هم که به خودشون زحمت فکر کردن بدن اندک هستن .
پنج‌شنبه 20 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
آویه ر - استرالیا - سیدنی -دوست عزیزم حرفات منو یاد روزای اول انتخاب دکتر خاتمی و بحث های سیاسی بعد دوم خرداد میندازه.یه جوری از ظلم حرف میزنی که انگار بزرگترین ظلم در تاریخ در این سی سال به شما و امثال شما شده است.بزرگنمایی تا چه حد؟کمی واقع بین باش.با نوشتن (با عرض معذرت)یک مشت حرف دهن پرکن و به اصطلاح عوام لفظ قلم که نمیشود اعتقادات یک عده را پوچ و یا اعتقادات آنها را مورد تمسخر قرار داد.تو راست میگی نظام ایران خروس جنگیه عزیزم درست فکر کردی ما نسل باقی مانده رو به انقراض قوم مغول و نوادگان چنگیزیم که آمده ایم برای بنیان نهادن ظلم نوین!! در جامعه بشری و هر از چند گاهی مانند قذافی پریدن به این و آن اما دوست عزیز لگد اول را(از طرف شما از بقیه دوستان به خاطر بی حرمتی حداقل به یک عده از هموطنانت عذر خواهی میکنم)به این خروس جنگی لابد وحشی در روزهای آغازین حیاتش را دیدیم.گفتند یک هفته بعد تهرانیم و نوادگان چنگیز را به خاطر ظلمشان!به دار خواهیم کشاند..قضاوت با شما که چرا این لگد کاری نشد.؟شاید انواع و اقسام لگدها را به این خروس جنگی دیده ایم اما از پا افتادنش یا به قول شما محال بودن بلند شدنش بعد لگد را تا به امروز ندیده ایم. شاید طرف مقابلمان آنچنان هیکل و نوک و چنگال درست و حسابی نداشته است که جان سالم به در برده ایم اگر شما دارید ضربه نهایی را بزنید که حیات این خروس جنگی در این هزاره سوم مایه ننگ تمام بشریت است و با این کار افتخار این فتح الفتوح تا ابد مال شما خواهد بود.بی خیال آمریکا شما می توانید فقط خودتان را باور کنید!!!!
قصد جسارت در کار نبود اما در مقابل حرف های کاملا عوام گرایانه یک عده ای اگر حرفی نزنی شاید با اظهار نظرهای پوچشان افکار یک عده را زیر سوال ببرن و آنها را کاملا انسانهای تهی مغز و خودشان را صاحب افکار بلند انسانی بدانند
vira - ایران - تهران دوست عزیزم من همیشه به اظهار نظرهای شما در اینجا احترام گذاشته ام و میگذارم.شما انسان واقعا عدالت طلبی هستید اما یک چیزی باید بگویم این است که شما یک بار قبلا گفته بودید که از احمدی نژاد بخاطر اینکه برای عدالت طلبی با مسلمان و غیر مسلمان و کمونیست آمریکای جنوبی رابطه برقرار میکند خوشتان می آید.من مخالف افکار آزادی خواهی افرادی همچون چه گوارا و یا کاسترو نیستم اما یک خواسته دارم از شما و آن این است که دنبال روحیه چریکی نروید.احمدی نژاد چریک نیست.این توطءه آمریکاست که در جوامع شرقی میخواهد دوباره روحیه چریکی را زنده کند امثال بن لادن و عبدالمالک ریگی را پرورش دهد و با خزعبلات عده ای را اجیر خود کند.بی دلیل نیست زمان دولت اصلاحات وزارت فرهنگ ساده لوحانه کتاب های زیادی در مورد چه گوارا و...چاپ نمود.احمدی نژاد را آنگونه که هست بخاطر شخصیت درونیش دوست داشته باشیم به عنوان یک مسلمان عدالت طلب و در عین حال از اشتباه های انسانی او که طبیعی نیز هست انتقاد سازنده کنیم.هر کس با هر اعتقادی و از هر نژادی اگر هدفش خدمت به خلق خدا برای رضایت خالق باش قابل احترام است والبته نظر شما هم همین است.از شما ممنونم که در اظهار نظرهایتان به اعتقادات یک عده ای از مردم ایران که در این کشور زندگی میکنند احترام میگذارید و مثل یک عده ای از الفاظ رکیک برای تحمیل عقایدتان استفاده نمیکنید.با تشکر
پنج‌شنبه 20 دی 1386

vira - ایران - تهران
نفس دوست عزیز مرسی از نظر متین و انتقاد اصولی شما . البته در کشورهایی مثل نیکاراگوءه برای مبارزه با نفوذ و خرابکاری امریکا راهی به جز چریک شدن ندارند و از نظر من روحیه چریکی داشتن مذموم نیست و حتی در بسیاری از مواقع قابل احترامست . و البته موافقم که احمدی نژاد چریک نیست . موفق باشید دوست من .
پنج‌شنبه 20 دی 1386

آویه ر - استرالیا - سیدنی
نفس و ویرا دوستان گرامی!
مسلماْ طرز فکر و عقیده شما را درصدی از جامعه ایران دارند و این عقیده باید قابل احترام باشد ولی این احترام بصورت یکطرفه ممکن نخواهد بود وشماها هم باید به عقاید مخالفان نظام احترام بگذارید.
جمعه 21 دی 1386

nafas - ایران - ارومیه
آویه ر - استرالیا - سیدنی -کاملا باهات هم عقیده هستم.یه جایی هم کامنت گذاشته بودم {در جواب دوست عزیزم البرز2}که هدف همه ما اعتلای ایران با همه ظرفیت هایش میباشد و اگر هم با هم اختلاف سلیقه هایی کوچک یا بزرگ داشته باشیم مسلما نقاط اشتراکمان بیش از آنهاست.تاب تحمل شنیدن حرف مخالف نشانه رشد عقلی و علمی هر انسانی میباشد.هر کس در بیان نظراتش کاملا آزاد است اما نباید این آزادی بیان منتهی به حک حرمت و توهین ها و گاه متهم کردن های بیخودی شود.در مورد دوست خوبمان ویرا گاها به خاطر حمایتشان از دکتر احمدی نژاد آنچنان بی رحمانه عده ای ایشان را مورد حمله قرار میدهند که با کمی واقع بینی می بینیم ایشان فقط وفقط از اعتقادات خودشان دفاع میکنند و صد البته این اعتقاد قابل احترام میباشد.از شما می پرسم ما که دم از آزادی اندیشه وبیان میزنیم همچین برخوردی با ایشان درست است یا نه؟ ماها بعنوان نسل جوان حال حاضر ایران باید از خودمان شروع کنیم و ظرفیت های انتقاد پذیریمان را بالا ببریم.مسلما در آنصورت از سوءظن های بی مورد نسبت به همه هموطنانمان پاک خواهیم شد.نباید موقعی که یکی از ما انتقاد کرد سعی کنیم در وهله اول سریع نقاط ضعف و یا احیانا کاستی های طرف را به رخش بکشیم که به فکر خودمان او را خراب کنیم.این تفکر و اینکه در وهله اول به اشتراکات دینی و میهنی خودمان احترام بگذاریم آن موقع دلیلی نخواهد داشت که انگشت های اتهام بی مورد دراز شود.باور کن اینها فقط شعار نیست در عصر معاصر تجربه ثابت کرده در همدلی ها و تکیه براشتراکات ملی نتیجه بهتری گرفته ایم.اگر ابتدا از خودمان شروع کنیم مسلما در جامعه نیز کم کم این تفکر رواج پیدا خواهد کرد. من خودم در بعضی از کامنت هایتان اینطور احساس کرده ام که شما آدم کاملا با اعتقادات معتدلی هستید که اگر دقت کرده باشید بدون ظاهر سازی از ایده ونظر شما دفاع کرده ام.{درباره نظر شما در هتک حرمت پیامبر اسلام ویا بی احترامی به تمامیت ارضی کویت}با تشکر
جمعه 21 دی 1386

حسن کچل - ایران - زاهدان
مذاکرات محرمانه مگر ملت ایران نا محرم بودند پشت پرده چی بخشیدند چی فروختند معامله هم سود داره هم زیان دریا و جزایر رفت این بار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جمعه 21 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.