نخستین قرآن به خط بریل

نخستین قرآن به خط بریل

یکی از مسلمانان کوزوو با هدف بهره مندی نابینایان از کلام وحی، قرآن را به خط بریل ترجمه می کند .
 

به گزارش سرویس دین و اندیشه خبرگزاری انتخاب "باجرامشاه جنت الله" رئیس انجمن زنان نابینا در کوزوو گفت: همواره آرزو داشتم به مسلمانان آلبانیایی زبان نابینا کمک کنم تا قرآن بخوانند.

جنت الله ، تاکنون یک سوم از قرآن را برای 2 هزار و 500 نابینای کوزوویی به خط بریل نوشته است تا آنها نیز از تعالیم قرآن بهره برده و وی به آرزوی دیرینه خود دست یابند.

این زن 60 ساله گفت: نسخه های انجیل به خط بریل در همه نقاط بالکان قابل دسترس است اما تاکنون حتی یک نسخه قرآن به خط بریل نیز در کشورهای حوزه بالکان وجود نداشته ‌است.

این فعال مسلمان بزرگترین چالش های این کاررا کمبود بودجه دانست و اظهار داشت: به تنهایی نمی تواند این کار را به اتمام برساند، چرا که هر صفحه از قرآن به خط بریل هزینه قابل توجهی دارد که این امر با توجه به هزینه چاپ، بسیار زیاد خواهد شد.

گفتنی است خط بریل که در سال 1821 توسط "لوئیس بریل" فرانسوی اختراع شد، شیوه نگارشی است که برای خواندن و نوشتن افراد نابینا به کار گرفته می شود. در خط بریل شش نقطه در دو ستون موازی روی سه خط افقی بیانگر 63 حرف ، عدد و علامت است.

به گزارش خبرگزاری انتخاب  وی تا اوائل سال 2006 تقریبا کار ترجمه قرآن به خط بریل را به پایان رسانده بود که به دلیل آتش سوزی این قرآن از بین رفت اما از سال گذشته ترجمه مجدد قرآن را شروع کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.