پایه ستون های کاخ آپادانا شکسته شد + عکس

پایه ستون های کاخ آپادانا شکسته شد

وسعت محوطه شوش و نبود پوشش حفاظتی به شکستن پایه ستون ها و تخریب خط نوشته های روی آنها منجر شده است. محوطه باستانی شوش، محوطه وسیعی را در برمی‌گیرد که بناها و سازه‌های معماری بسیار متنوعی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است.

افرادی ناآگاه پایه ستون‌ها و مجسمه محوطه شوش و کاخ آپادانا را از وصف به دو نصف کردند و خط نوشته های روی آن را تراش داده‌اند.

 
"مجتبی گهستونی"، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان(تاریانا) در گفتگو با میراث‌خبر از قطعه قطعه شدن پایه ستون‌ها و پایه مجسمه ها خبر داد و افزود:«پایه ستون‌ها از وسط دو نصف و خطوط روی آن کنده شده‌است.»
 
به گفته وی سنگ نبشته ها توسط افراد نا آگاه کنده و روی زمین پراکنده شده است.
 
علت این امر مشخص نیست و احتمال داده شده این اتفاق به دلیل نا‌آگاهی از تاریخ و قدمت این آثار رخ داده است.
 
به گفته گهستونی یکی از مشکلات اساسی حفاظت از منطقه 360 هکتاری شوش محصور نبودن محوطه شوش است .
 
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان(تاریانا)به میراث خبر گفت:« سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان برای جلوگیری از تخریب بیشتر این محوطه اقدام به نصب میله کرد اما طناب‌هایی که باید این میله ها را به هم متصل می‌کرد تا از ورود وخروج افراد جلوگیری شود، مورد استفاده قرار نگرفت و در مجموع هیچ اتفاق مثبتی برای حفاظت این محوطه نیفتاد.»
 
به گفته وی استفاده از آهن و بتون برای میله‌گذاری دور محوطه نیز به تخریب این محطوطه منجر شده است.
 
محوطه باستانی شوش در شهر شوش، محوطه وسیعی را در برمی‌گیرد، که بناها و سازه‌های معماری بسیار متنوعی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است.
 
این محوطه باستانی بسیار غنی در زمره آثار جهانی قرار دارد.
 
کاخ "آپادانا" یکی از کاخ‌های باشکوه آن از شهرت عالمگیر برخوردار است.
babaktoronto - کانادا - تورنتو
وقتی به ما یاد ندادند که تاریخ یعنی چی و اثار باستانی یعنی چی خوب از مردم چه انتظاری غیر از این میشه داشت؟ وقتی خود دولت اب میبنده به پاسارگاد از بقیه چه انتظاری میشه داشت؟ این خانه از پایبست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است.
دوشنبه 17 دی 1386

samana2005 - کانادا - ه
واقعا متاسفم
دوشنبه 17 دی 1386

chinamroosh - ایران - ایران
مژده دهید یار را اینکه نگار می رسد ! در روزگاری که تیشه نفرت انیرانیان با شدت تمام در پی ریشه کنی تاریخ و جلوه های فرهنگی شکوهمند ایران باستان است و تنگه بلاغی با سینه ای آکنده از یادمانهای چند هزار ساله که معرفی قلمرو و مرزهای جغرافیایی و سیاسی سلسله های باستانی ایران از جمله اسناد گران سنگ و ویژه آن است بر اثر کینه و حسد دشمنان ایران به زیر آب میرود چنین اعمال و اخبار دلخراش ولو آنکّّه بدست‌‌‌ نادانان صورت گرفته‌ باشد‌ در واقع مهیا‌ ساختن بساط عیش‌و سرور تجزیه طلبان و دشمنان ایران‌بویژه « پان‌ترک ها » است‌ که با‌ تمامی‌ امکانات‌ تبلیغاتی‌ خود و نیز‌ همسایگان‌عرب‌ بدنبال‌ تعمیق و ژرفا بخشی‌ به‌پیشینه تاریخی‌ شناخته‌ شده خود می باشند .
سه‌شنبه 18 دی 1386

mehrnoosh - ایران - اهواز
آه ه ه ه ه ه! دریغا از ایران که ویران شود کنام شغالان نادان شود!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 18 دی 1386

h_miri - ایران - تهران
بعضی کارها به دولت ربطی ندارد به فرهنگ شخصی بر میگردد به من هم کسی یاد نداده که نباید به آثار فرهنگی آسیب برسانم اما سعی کرده ام این فرهنگ را در خودم تقویت کنم(اگر مردم ما مشکلات فرهنگی خود را اصلاح کنند هیچ کس نمیتواند بر مردم ما به زور حکومت کند از ماست که بر ماست)
سه‌شنبه 18 دی 1386

ستایش - هند - پونا
رستم و گودرز کو. اسفندیاران را چه شد
سه‌شنبه 18 دی 1386
kjojo61 - ایران - کرمانشاه
فقط بگم که اینا افتخارات تکرار ناشدنی ملت ما هستند چرا مراقب آنها نیستیم در شهر ما نیز توجه خوبی به آثار تاریخی ندارند در صورتی که بسیار کهن هستند مانند بیستون طاق بستان و.......
سه‌شنبه 18 دی 1386

mohsen_uk - انگلیس - نیوکاسل
ما بایدقدر بدونیم چون هیچوقت در اوج دیگر نخواهیم رفت
سه‌شنبه 18 دی 1386

yalghuz - ایران - تهران
اولا که این یادگاری هم هزار سال دیگه جزو آثار باستانی به حساب میاد
بعدا این آثار باید حفظ بشه و بهش احترام گذاشت چون باعث افتخار ایرانیان زمان خودشه ولی برای ما باعث ننگه چون نشون میده مردمی هستیم که خودمون با دست خودمون تمام تاریخمون رو خراب کردیم کاش تاریخ ایران غنی نبود من یکی که کمتر خجالت میکشیدم
سه‌شنبه 18 دی 1386

mohammad-gol - ایران - دزفول
بذارید خراب شه بعدا میان درستش می کنن آخه این تو نگهداری از میراث فرهنگی کشور مرسوم است مثل بقیه اثار دیگر کشورمان
چهار‌شنبه 19 دی 1386

Kamran1955 - ایران سرزمین جاوید - تهران شهر یاران
ای کاش بیش از این ها به این ابنیه ی تاریخی توجه می شد.
پنج‌شنبه 20 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.