ترکیه: صادرات گاز ایران متوقف شده است

ترکیه: صادرات گاز ایران متوقف شده است

مقام های ترکیه می گویند جریان گاز صادراتی ایران به این کشور قطع شده است.
ترکیه حدود یک سوم گاز مصرفی خود را از ایران وارد می کند

ترکیه حدود یک سوم گاز مصرفی خود را از ایران وارد می کند و آنطور که یک مقام شرکت نفت و گاز ترکیه اعلام کرده، پس از کاهش شدید صادرات که از هفته گذشته به دلیل سرمای شدید در ایران اتفاق افتاد، اینک جریان گاز قطع شده است.

مقام های ایرانی تا کنون واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

علاوه بر سرمای کم سابقه و نیاز داخلی ایران به گاز، به نظر می رسد قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران - که هفته گذشته و در پی اختلاف بر سر قیمت رخ داد - بر کاهش صادرات ایران به ترکیه مؤثر بوده است.

بنا به آمارهای غیررسمی ایران روزانه حدود بیست تا سی میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند. خبرگزاری آناتولیای ترکیه گزارش کرده که این مقدار در روزهای اخیر به پنج میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

این در شرایطی است که به گفته مقام های ترکیه، روسیه نیز به دلیل سرمای شدید اعلام کرده توان جبران کاهش صادرات گاز ایران را - از طریق افزایش صادرات گاز خود - ندارد.

ایران و روسیه بزرگترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارند و هر دو از صادر کنندگان گاز به ترکیه به شمار می روند.

هفته پیش منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، کاهش صادرات گاز کشورش را به ترکیه تأیید کرد و آن را نتیجه قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران دانست.

ایران در سال 1996 قراردادی با ترکیه برای صادرات گاز به آن کشور امضا کرد و صادرات گاز ایران از سال 2001 آغاز شد. در چند سال گذشته صادرات گاز ایران به ترکیه بارها به خصوص در فصل زمستان قطع شده و علت اصلی آن افت فشار گاز بوده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.