سرانجام مقبره تختی از حبس خارج شد

سرانجام مقبره تختی از حبس خارج شد

 در آستانه چهلمین سال بزرگداشت تختی، سرانجام به همت فدراسیون کشتی مقبره جهان پهلوان از حبس خارج شد.

خود را آماده کرده بودیم که هفدهم دی ماه امسال، همچون سال‌های گذشته گزارشی انتقادی از عدم بازسازی مقبره مرد اخلاق ورزش ایران بنویسیم. می‌خواستیم بنویسیم امسال نیز مانند سال‌های دیگر، تا روز هفدم دی ماه همه از تختی حرف می‌زنند و مقبره ای که قرار است به شکل و شمایل دیگری مبدل شود. بنویسیم همین یک روز سال را برای فاتحه خواندن بر سر قبر جهان پهلوان قدر بدانید و این فرصت را از دست ندهید که تا سالی دیگر دوباره تختی در اتاق همیشه دربسته خود در ابن بابویه محبوس خواهد شد.
می‌خواستیم بنویسیم این بار هم شعارها را شنیدیم؛ اما وعده‌ای محقق نشد و در همین راستا نخست به سراغ امیر رضا خادم رفتیم. مردی که سال‌ها پیش ریاست فدراسیون را بر عهده داشت و امروز نیز در مجلس شورای اسلامی تا جایی که مقرر باشد سعی دارد در بحث‌هایی مالی یاری رسان ورزش باشد.
او در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: در طول سه سالی که در مجلس حضور داشتم، سه بودجه یک میلیارد تومانی برای بازسازی مقبره تختی در نظر گرفته شد؛ اما هنوز اقدامی برای دریافت بودجه صورت نگرفته است. این یک میلیارد تومان عددی است که برای شروع کار در نظر گرفته شد و بی شک با آغاز پروژه، این بودجه افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: یک میلیارد تومان پول کمی نیست؛ اما ظاهرا سازمان علاقه ای به این پول ندارد که اقدامی برای دریافت آن صورت نگرفته است.
در مرحله بعد با دومین نماینده شاخص کشتی در سیاست هم صحبت شدیم. علیرضا دبیر که خود نیز اهل شهرری است، در این خصوص پاسخ داد: صد متر پائین تر از مقبره تختی زورخانه ای به همت شهرداری ساخته شده که با وجود همه تلاشی که صورت گرفت، متاسفانه تا هفدهم دی ماه آماده نخواهد شد؛ اما با توجه به این که کار در مراحل پایانی است، این مکان را در بهمن یا اسفند سال جاری افتتاح می‌کنیم.
قهرمان المپیک 2000 سیدنی در رابطه با اقداماتی که شورای شهر می‌تواند در خصوص مقبره تختی انجام دهد، توضیح داد: اگر دوستان طرحی دارند باید به ما ارائه دهند. مقبره تختی در قبرستان های داخل تهران واقع شده است. اگر در این خصوص طرحی کلی ارائه شود، به سرعت آن را پیگیری خواهیم کرد.
محمد رضا طالقانی هم در این بین حرف‌های جالبی برای گفتن داشت. در دوره ریاست خود نقشه ویژه ای را برای بازسازی مقبره جهان پهلوان طراحی کرده بود؛ اما همچون طرح های قبلی، به آن هم جامعه عمل پوشانده نشد.
طالقانی در این رابطه اظهار داشت: دوست داشتم این کار را انجام دهم؛ ولی متاسفانه خیلی‌ها کارشکنی کردند. در حالی که دوستانم قرار بود مبلغ مورد نظر را در اختیار قرار دهند و می‌خواستیم با پانصد میلیون تومان کار باز سازی را انجام دهیم. در این خصوص با شهرداری و فرمانداری تهران و همچنین هیئت امنای این بابویه صحبت کردیم؛ اما در آخر فرمانداری اعلام کرد خود این مقبره را می‌سازند و جلوی کار ما را گرفتند.
رئیس سابق فدراسیون کشتی اضافه کرد: طرح بسیار زیبایی داشتیم که توسط مهندسان طراحی شده بود. می‌خواستیم مقبره تختی را با چند پلکان همانند آرامگاه حافظ بسازیم که هر سال در شب تولد تختی پنجم شهریور در آن جا شب شعر برگزار شود. در سالگرد درگذشت او نیز ورزش باستانی در این مکان انجام شود؛ اما به هر حال این اتفاق نیفتاد.
در پایان نیز با محمد رضا یزدانی خرم گفت و گو کردیم. می خواستیم در پایان بپرسیم که چهل سال فرصت برای بازسازی مقبره مرد ترین مرد ورزش ایران کافی نیست؟ اما همین که تماس برقرار شد، متوجه شدیم این بار باید پایان دیگری برای گزارش در نظر بگیریم.
توضیحات رئیس فدراسیون کشتی موید این نکته بود که این بار وعده تکراری به عمل نزدیک شده است.
یزدانی خرم در این باره گفت: مقبره ای که تختی در آن دفن شده متعلق به خانواده شمشیری است که از مبارزین قبل از انقلاب محسوب می‌شوند. دوستی دو تن از اقوام این خانواده با تختی سبب شد که وی را در این مکان به خاک بسپارند، در حالی که ابتدا قرار بود در مسگر آباد او را دفن کنند. بر همین اساس شخصی که مالکیت این مقبره را داشت اجازه تغییر در فرم آن را نمی‌داد؛ اما سرانجام پس از سال‌ها، این خانواده به بازسازی مقبره و آزاد سازی آن رضایت دادند.
وی افزود: امسال شخصا با خانواده شمشیری تماس گرفتم و جلسات زیادی با آنها داشتیم. هفته گذشته در محضر همه اقدامات قانونی نیز انحام شد و با توجه به این که 10 روز پیش موافقت خانواده شمشیری را جلب کردیم، به سرعت کار آغاز شد و اتاقی که قبر تختی در آن واقع بود خراب شد.
رئیس فدراسیون کشتی تاکید کرد: مردم روز هفدهم دی ماه تغییرات صورت گرفته را مشاهده خواهند کرد. مجلس قبلی پولی را برای آرامگاه تختی تصویب کرده بود که خواهش کردیم با این مبلغ در کنار ابن بابویه زمینی خریداری شده و در آن سالنی چند منظوره که کشتی یکی از آنهاست، به همراه استخری سرپوشیده احداث شود. شهرداری نیز متعهد شده روبروی برج طغرل زورخانه‌ای به نام تختی بسازد که 95 درصد کار انجام شده است.
سرانجام پس از چهل سال انتظار، قبر تختی از حبس آن اتاق در بسته که تنها یک بار در سال به روی مشتاقانش گشوده می‌شد، خارج گردید و از این پس دوستداران جهان پهلوان هر گاه که یادی از جوانمردی کردند و دلتنگ مردانگی شدند، می‌توانند سری به ابن بابویه تهران بزنند. جایی که چهل سال میزبان جهان پهلوان تختی در یک اتاق با شیشه‌های همیشه شکسته بوده است.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.