اجاره فیلم از طریق آی تیونز

اجاره فیلم از طریق آی تیونز

خبرگزاری ها قیمت اجاره فیلم از آی تیونز را 2.99 دلار برای سی روز اعلام کرده اند

 تازه ترین اخبار از دنیای تکنولوژی حاکی از این است که شرکت اپل که مبدع دستگاه های آی پاد است به زودی برنامه خود را برای ارائه سرویس اجاره فیلم از طریق برنامه آی تیونز عملی می کند.

آنگونه که خبرگزاری ها گزارش داده اند، سرانجام انتظار آنها که از تابستان گذشته و با پخش شایعات اولیه در این مورد، منتظر فرارسیدن سرویس قابل دسترس و ارزان قیمت اپل برای اجاره فیلم بودند به سر می رسد .

چند روز پس از سال نو میلادی، دست کم برای جوان تر ها خبر اینکه به زودی می توان یک فیلم را برای مدت یک ماه تمام و تنها به قیمت دو دلار و 99 سنت اجاره کرد و با استفاده از آی تیونز و آی پاد هر جایی تماشا کرد می تواند عیدی خیلی خوبی باشد.

مدتهاست که از زمزمه های طرح کمپانی اپل برای راه اندازی این سرویس می گذرد و خبر مذاکرات این شرکت با استودیوهای فیلم سازی گاه گاه در نشریات منتشر می شود.

با این همه هنوز هم خود کمپانی اپل حاضر نشده رسانه ها و البته مشتاقان و آی پاد باز ها را در جریان جزییات ماجرا بگذارد.

فعالیت های پشت پرده

در حال حاضر دانلود و خرید فیلم از طریق آی تیونز ممکن است

برخی کارشناسان معتقدند در صورت اعلام رسمی این خبر ممکن است واکنش شرکت هایی که منافعشان از این برنامه صدمه می بینند شکلی جدی بگیرد و اپل را تحت فشار قرار دهند.

شرکت های فیلم سازی در حال حاضر با قراردادهایی که با کمپانی های تلویزیون های کابلی و ماهواره ای دارند فیلم های خود را برای یکبار تماشا در اختیار مشتریان خود می گذارند.

با این وجود دامنه مشتریان هیچ کدام از این شرکت ها به پای گستردگی مشتریان آی تونز که در هر جای دنیا با کمک اینترنت در دسترس است نمی رسد.

نگرانی برخی از شرکت ها نیز این است که دانلود های دیجیتالی به فروش دی وی دی در بازار ضربه بزند.

عده ای می گویند همین طرفداران پروپاقرص آی پاد می توانند انگیزه ای برای استودیو های فیلم سازی برای فروش بیشتر فیلم خود باشند که مشتاق رونق بیشتر تجارت خود هستند.

اما جمشید اکرمی استاد رشته فیلم در دانشگاه کلمبیا به بی بی سی گفت اگر چه هر روشی که به فروش بیشتر یک فیلم کمک کند می تواند مورد توجه صاحبان صنایع فیلم سازی باشد، اما تجربه نشان داده که این روش خاص موفقیت چندانی ندارد.

فیلم سازان مستقل

عده ای می گویند اجاره فیلم از طریق آی تیونز بیش از آنکه به سود صنعت فیلمسازی باشد به نفع شرکت اپل در افزایش فروش آی پاد خواهد بود

به گفته او شرکت آمریکایی بزرگ وال مارت که سال گذشته با سر و صدای زیادی سرویس فیلم های درخواستی خود را راه اندازی کرد، سرانجام چند هفته پیش مجبور به لغو بی سر و صدای این سرویس شد.

به گفته جمشید اکرمی اگرچه امکان بالقوه سودبری صنعت فیلم سازی از این سرویس وجود دارد اما عده ای نیز معتقدند این سود بیش از آن که عاید شرکت های فیلم سازی شود نصیب شرکت اپل خواهد شد که می تواند آی پاد های بیشتری را به فروش برساند.

اما در حقیقت همین دستگاه آی پاد است که به طرح اجاره فیلم از طریق آی تیونز اهمیت می دهد.

برای دیدن فیلم لازم نیست دستگاه های سنگین ویدئو و دی وی دی را از این خانه به آن خانه برد، چرا که با داشتن آی پاد فیلم شما و ابزار نمایشش قابل حمل ونقل در جیب شما ست.

با این وجود شاید گروه دیگری که بی صبرانه منتظر راه اندازی و تثبیت این سرویس هستند فیلم سازان مستقل باشند.

اگرچه تا کنون تنها بحث قراردادهای شرکت اپل با استودیوهای فیلم سازی بزرگ مطرح شده اما در صورتی که این سرویس راه اندازی و تثبیت شود امکان آن وجود دارد که فیلم سازان مستقل نیز از آن بهره مند شوند.

در حالی که یکی از بزرگترین مشکلات فیلم سازان مستقل، توزیع است سرویس اجاره فیلم از طریق نرم افزار آی تیونز می تواند دایره گسترده ای از مشتریان را فراروی این فیلم سازان قرار دهد که به هیچ شکل دیگری امکان دسترسی به آن را نداشتند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.