مرکبات حاوی ویتامین C را با چاقوی تیز برش دهید

مرکبات حاوی ویتامین C را با چاقوی تیز برش دهید

با توجه به میزان مصرف مرکباتی از جمله پرتقال، لیموشیرین و نارنگی در این فصل، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند؛ هنگام استفاده از مرکبات، آنها را با چاقوهای تیز برش دهید تا ویتامین C بیشتری در این میوه‌ها حفظ شود.

دکتر « محمدرضا وفا » متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران گفت: به علت حساسیت بالای ویتامین C به عواملی مثل نور و اکسیداسیون، بهتر است تا هنگام مصرف میوه‌های حاوی این ویتامین، آنها را با چاقوی تیز برش دهید؛ چرا که برش با چاقوهای کند منجر می‌شود تا مدت زمان بیشتری ویتامین C در معرض هوا قرار گرفته و باعث ایجاد تروما یا همان ضربه به بافت میوه‌ها شود که این نیز باعث خواهد شد تا ویتامین C مدت زمان بیشتری را در معرض هوا و مواد اکسید کننده قرار گرفته و ارزش اصلی غذایی خود را از دست بدهد.

وی افزود: آب میوه‌های حاوی پرتقال و لیموشیرین و نارنگی نیز باید زودتر مصرف شوند؛ چرا که ماندن آنها در معرض نور و هوا باعث تجزیه این ویتامین و از دست رفتن مواد غذایی در آن می شود.

دکتر وفا در پایان خاطرنشان کرد: ویتامین C علاوه بر تقویت سیستم ایمنی در استحکام دندان‌ها و رسوب املاح در استخوان و پیشگیری از آب مروارید نیز موثر است.

گنجشک - ایران - تهران
مرسی از مطالب خوب و عالیتون
یکشنبه 16 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.