دردهایی که آقایان باید آنرا جدی بگیرند- قسمت اول

دردهایی که آقایان باید آنرا جدی بگیرند- قسمت اول

شما از آن مردهای سرسخت و خشن و قوی هستید، درست است؟ از آنهایی که با وجود دشواریها و حتی آسیب دیدگی به سعی و کوشش ادامه میدهند؟ زیرا همه میدانند که سختیها سازنده شخصیت انسان هستند و شما هرگز فراموش نمیکنید که "نابرده رنج، گنج میسر نمیشود".
به بدن خود گوش فرا دهیم و به دردها اعتنا کنیم.

خوب، هرچه باشد این یک دیدگاه سنتی است. مردان عصر حاضر قرار است سبک و سیاق دیگری داشته باشند. از نظر کارشناسان، فلسفه سالمتر و بهداشتی تر این است که به بدن خود گوش فرا دهیم و به دردها اعتنا کنیم. درد، زبان بدن برای اعلام خطر و نیاز آن به توجه است.

مردانی که توجه به این پیام را مردانه نمیدانند، معمولا با فاجعه مواجه میشوند. متاسفانه تمایل آقایان به نادیده گرفتن درد بیش از زنان است و همچنین آنها نسبت به زنان کمتر به سراغ کمکهای تخصصی میروند و اگر به درد خود توجه کنندهم، سعی میکنند با یک فرمول "من درآوردی" آن را درمان کنند. اما دردهایی وجود دارند که به هیچ وجه نباید نادیده یا دست کم گرفته شوند.

1. سردرد شدید
بنا به گزارش انستیتوی ملی بهداشت و سلامتی آمریکا NIH ، اگردرباره این سردرد میگویید "بدترین سردرد عمرم است" توجه کنید که ممکن است این سردرد به دلیل اتساع عروق مغزی باشد و میتواند به سرعت به مرگ منجر شود.

اتساع عروق مغز نوعی ورم سرخرگی است که در اثر ضعف دیواره رگ ایجاد میشود. هر کسی در هر سنی میتواند دچار این عارضه شود اما در سنین 30 تا 60 سالگی این نارسایی بیشترین تعداد را دارد. اگر رگ متورم پاره شود و داخل مغز خونریزی کند، میتواند موجب سکته مغزی، آسیب عصبی دائمی و مرگ شود.

در ایالات متحده سالیانه در حدود 27000 تن دچار اتساع عروق مغز میشوند. نشانه های دیگر ااین نارسایی علاوه بر سردرد شدید، شامل تهوع، استفراغ، پلک چشم افتاده، حساسیت به نور و تغییر میزان هوشیاری است. خلاصه اینکه، اگر دچار "بدترین سردرد عمر" خود شدید، به خصوص اگر نشانه های دیگر هم به همراه داشت، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

2. درد سینه
دکتر کاملیا داوتیان (Camelia Davtyan) استادیار و محقق دانشکده UCLA چنین توضیح میدهد که هرگاه در سینه احساس فشار شدید، درد یا سنگینی داشته و "انگار یک فیل روی سینه تان نشسته" بود، امکان اینکه دچار حمله قلبی شده باشید وجود دارد، حالتی که میتواند مرگ آور باشد.

توصیف NIH از این موقعیت چنین است:" فشار ناراحت کنند، فشردگی، سنگینی یا درد" در مرکز سینه که بیش از چند دقیقه طول بکشد یا برطرف شده و مجددا آغاز شود. ممکن است درد قسمتهای دیگر بدن را هم تحت تاثیر قرار دهد. از جمله گسترش درد در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده. ممکن است شخص دچار تنگی نفس، گیجی، تهوع و عرق سرد نیز بشود. اگر تصور میکنید دچار حمله قلبی شده اید، حتی یک ثانیه هم درنگ نکنید. به گزارش NIH، بسیاری از قربانیان حمله قلبی بیش از دو ساعت در تماس با پزشک تاخیر داشته اند و این تاخیر موجب مرگ یا نارسایی قلبی دائمی آنها شده است.

3. دردهای دیگر سینه
دکتر داوتیان به طور قاطع اعلام میکند که " درد تیز و نافذی که ناگهانی و با شدت در سینه ایجاد شود، چه با تنگی نفس همراه باشد یا خیر، میتواند نوموتوراکس (pneumothorax) باشد. نوموتوراکس آسیبی است که در اثر تجمع هوا یا گاز در فضای اطراف ریه ها یا لخته شده خون در داخل ششها ایجاد میشود."

حالت دوم که آمبولی ریوی نامیده میشود، انسداد خون ناگهانی و بسته شدن سرخرگ ریوی است که معمولا در اثر گیر کردن یک لخته خون که با جریان خون از پا به ریه رسیده، ایجاد میشود. انستیتوی ملی ریه و خون اعلام کرده است که سالیانه بیش از 600,000 تن از آمریکاییان دچار آمبولی ریوی میشوند و حدود 10% از آنان به این دلیل فوت میکنند. مرگ آور بودن شرایط حدود یک ساعت پس از آغاز نشانه و درد اولیه رخ میدهد، پس زمان در اینجا نقشی حیاتی ایفا میکند.

بنا به گفته این انستیتو آمبولی ریوی، یکی از دلایل اصلی مرگ در میان افرادی است که باید زمان طولانی در تخت بستری باشند و همچنین میتواند در افرادی که مجبور به انجام کارهای نشسته از هر نوع اداری، رانندگی، خلبانی و... هستند و ساعات متمادی بدون حرکت مینشینند، نیز تلفات بسیاری بگیرد.(ببینم، دلتان نمیخواهد از جایتان بلند شوید و چند قدمی راه بروید؟)

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.