مهاجرت مخفیانه چهل یهودی ایرانی به اسرائیل

مهاجرت مخفیانه چهل یهودی ایرانی به اسرائیل

دولت اسرائیل اعلام کرده که چهل یهودی ایرانی به صورت دسته جمعی و پنهانی از ایران خارج شده و به اسرائیل مهاجرت کرده اند.
یهودی ایرانی
ایران هنوز پس از اسرائیل، زیستگاه بزرگترین جامعه یهودی خارج از اسرائیل در خاورمیانه است

این مهاجران بروز سه شنبه 25 دسامبر طی مراسمی رسمی در فرودگاه بین المللی بن گوریون در اسرائیل مورد استقبال قرار گرفتند.

مهاجرت مخفیانه و دسته جمعی این تعداد یهودی از ایران به صورت منسجم و همراه با یکدیگر کم
سابقه است.

از یکی از مقامات آژانس یهود که سازمان امدادرسان در زمینه مهاجرت یهودیان به اسرائیل است نقل شده که این یهودیان اغلب از تهران مهاجرت کرده اند و اموال و دارایی خود را هم در ایران رها کرده اند.

با وجود موضعی که دولت جمهوری اسلامی در مقابل دولت یهود در اسرائیل دارد، یهودیان این کشور در زندگی روزمره خود با مشکلی مواجه نیستند و در عمل به دین خود و برگزاری آداب و رسوم خود با مشکلی مواجه نیستند، یهودیان ایرانی که کلیمی خوانده می شوند در شهرهای مختلف ایران دارای کنیسه و انجمنند و در مجلس شورای اسلامی یک نماینده دارند.

با این حال یهودیان امکان دستیابی به مشاغل مهم دولتی ندارند و نمی توانند دارای مشاغل قضائی، نظامی، دیپلماتیک و کارهایی از این قبیل باشند که فعالان حقوق بشر این را نوعی تبعیض مذهبی تلقی می کنند.

با این حال، آمار آژانس یهود حاکی از این است که شمار یهودیان ایرانی که به اسرائیل مهاجرت کرده اند از 65 نفر در سال گذشته میلادی به دویست نفر در سال جاری میلادی رسیده است.

مهاجرت دسته جمعی گروه چهل نفری ایرانیان را تشکلی یهودی - مسیحی سازماندهی کرده و به هر یک از این مهاجران مبلغ ده هزار دلار برای مهاجرت به اسرائیل کمک کرده است.

این گروه چهل نفره از راه کشوری ثالث که مقامات اسرائیلی از ذکر نام آن خودداری کرده اند به اسرائیل مهاجرت کرده اند.

از بیش از 2500 سال پیش که کورش، شاهنشاه هخامنشی به یهودیان در سرزمین ایران پناه داد و امکان آزادی در عمل به مذهب یهود را برایشان فراهم آورد، این کشور از زیستگاههای اصلی یهودیان در خاورمیانه بوده و ایران هنوز پس از اسرائیل، زیستگاه بزرگترین جامعه یهودی خارج از اسرائیل در خاورمیانه است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.