تخریب حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد

تخریب حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد

گزارشها حاکی است حسینیه یکی از سلسله های تصوف در شهر بروجرد، در غرب ایران، به دست نیروی انتظامی تخریب شده است.
حسینیه شریعت قم
در این درگیری ها بیش از 100 نفر زخمی و بیش از 150 نفر دستگیر شده اند

روز یکشنبه منابع خبری از درگیری هایی در شهر بروجرد و در اطراف حسینیه دراویش گنابادی خبر دادند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس در گزارش خود حمله تعدادی از دراویش گنابادی به مسجد النبی بروجرد و پرتاب سنگ به این مسجد را دلیل شروع درگیری ذکر کرده اند.

این در حالی است که شرمان آزمایش، همسر مصطفی آزمایش سخنگوی دراویش گنابادی در خارج از ایران، در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی این مسئله را تکذیب کرده و گفته است در روزهای اخیر حملات پراکنده ای به حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد صورت گرفته "ولی دراویش به دستور قطب خود با حمله کنندگان درگیر نمی شدند."

به گفته خانم آزمایش حملات در شامگاه شنبه به اوج خود رسیده و در این شب مهاجمان به تخریب بخشی از دیوار اقدام کرده اند و نیز از بالای دیوار حسینیه به داخل حسینیه وارد شده اند.

خانم آزمایش می گوید دراویش در مقابل این حمله "برای دفاع از خود با مهاجمان درگیر شده اند".

خانم آزمایش تعداد مجروحان این درگیری ها را 111 نفر ذکر کرده که حال 14 نفر از آنها وخیم است.

محمد علی توحیدی، معاون استاندار لرستان، در گفتگو با خبرگزاری فارس تعداد مجروحان را 80 نفر ذکر کرده و گفته این مجروحان "عمدتا سرپایی مداوا شدند".

همچنین خانم آزمایش از تخریب کامل حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد به دست مهاجمان و نیروی انتظامی خبر داده است.

آقای توحیدی نیز در گفتگوی خود با فارس تخریب "بخشی از خانقاه" را تایید کرده است. به گفته آقای توحیدی در پی حمله دراویش گنابادی به مسجد النبی، عده ای از مردم در مسجد تجمع کرده و خواستار برخورد با دراویش شده اند.

خانم آزمایش از دستگیری بیش از 150 نفر از دراویش خبر داده و آقای توحیدی نیز در گفتگو با فارس دستگیری 180 نفر را تایید کرده است.

بهمن ماه سال 1384 (فوریه 2006) اتفاق مشابهی در قم رخ داد و حسینیه دراویش گنابادی در قم کاملا تخریب شد. حدود دو ماه پیش شیخ دراویش گنابادی در قم از این شهر تبعید شد.

صادق صبا، تحلیلگر مسائل ایران در سرویس جهانی بی بی سی، می گوید با توجه به این که دراویش شیوه نگاهی به اسلام را تبلیغ می کنند که با برداشت رسمی جمهوری اسلامی تفاوت دارد، و نیز با توجه به برخوردهای سال های گذشته جمهوری اسلامی با دراویش این احتمال را به ذهن متبادر می کند که حکومت ایران این فرقه ها را رقیب خود می داند و قصد تضعیف آنها را دارد.

پیروان شاه نعمت الله ولی

دراویش نعمت اللهی گنابادی پیرو نورعلی تابنده ملقب به مجذوبعلی شاه هستند که خود در تهران ساکن است. آقای تابنده نیز در این مدت تحت فشارهایی قرار گرفته است.

سال گذشته که وی بنابر عادت سالیانه، ماه رمضان را در شهرک بیدخت در نزدیکی گناباد می گذراند، فرمانداری گناباد به او اعلام کرد که باید این شهرستان را ترک گوید و به دنبال خودداری آقای تابنده از عمل به خواسته فرمانداری، مأموران انتظامی و امنیتی محل سکونت او را تحت محاصره درآوردند تا اینکه پس از مذاکراتی میان مسئولان فرمانداری و آقای تابنده، محل را ترک گفتند و وی نیز از گناباد خارج شد.

سابقه سلسله نعمت اللهی به شاه نعمت الله ولی از عرفای قرن نهم هجری (پانزدهم میلادی) باز می گردد که در ماهان کرمان مدفون است.

پیروان این سلسله طریقت در قرن نوزدهم به سه شاخه ذوالریاستینی (منورعلیشاهی)، گنابادی (سلطانعلیشاهی) و صفی علیشاهی (صفائی) تقسیم شدند که شاخه گنابادی در شیوه های خود تفاوتهایی با دو شاخه دیگر دارد و به اهل شریعت نزدیکتر است، تا آنجا که مکانهای تجمع این سلسله به جای خانقاه حسینیه نامیده می شود و مشایخ آن به جای اخذ اجازه ذکر، اجازه اقامه نماز دریافت می کنند.

رضا - سئود - بروس
یه مشت وحشیه از خدا بی خبر تو همه کاری دخالت میکن مملکت صاحب نداره قانون نداره خدا به داده مردم برسه
دوشنبه 21 آبان 1386

شهنی شاهسوند - ایران - تهران
هر چند که من از طرز فکر وراه روش دراویش عزیز اطلاع جامعی ندارم اما دو طرف را دعوت به آرامش وسازش میکنم چون با انتقام گیری مشکلی حل نمیشود وفقط سوتفاهمات را بیشتر میکند
دوشنبه 21 آبان 1386

سیما - ایران - مشهد
چرا فرهنگ تسامح ایرانی را به فرهنگ خشونت تبدیل کنیم ایا هر کس زور داشت باید به دیرگران زور بگه کاشکی از کوروش یاد میگرفتیم
دوشنبه 21 آبان 1386

سعید - ایران - قم
من ساکن شهر قم هستم، اتفاقا توی اون درگیری حسینیه شریعت کاملا از نزدیک شاهد ماجرا بودم، شما نمیدونید که اونا به اسم درویش مسلکی چه کارها که توی حسینیه انجام نمیدادند، قربون حضرت علی برم که هنوز هم غریبه، به اسمش هر کاری میکنن، فیلم درگیریهای شهر قم 20 دقیقه بصورت مستقیم از شبکه های تلویزیونی آلمان و فرانسه پخش شد، بیشتر کسانی که با اونا درگیر شدند خود مردم بودند، یعنی یه حرکت خودجوش مردمی بود، چون مردم دیگه از دستشون ذله شده بودند، در آخر باید بگم که ما صراط مستقیم داریم نه صراط‌های مستقیم راه اسلام یکی هست، الحق مع علی و العلی مع الحق، خود حضرت علی علیه‌السلام فرمودند: نادان یا تندرو هست یا کُندرو
دوشنبه 21 آبان 1386

جمال - ایران - کرج
میدونیددراویش میگن ما اصلا جهنم نداریم همش بهشته فقط خوشیها کم یا زیاده به یکی از این دراویش گفتم :اگه راست میگید بمن بگید که (( برو به درک درک کجای بهشته )) آقا توش موند نموند ؟
دوشنبه 21 آبان 1386

بابک -نیا - کانادا - تورونتو
بابا به دراویش توهین نکنید مگه حضرت محمد نفرمودند: الفقر الفخری ( افتخار من درویش بودن منه) اقا سعید قم اون مردمی که به دراویش تو قم حمله کردند همه از فریبخوردگان یا از مزدوران رژیم اند. ضمنا مگه اونا چیکار کرده بودند که از دستشون ذله شده بودید؟ این مردم که عمریه از دست این حکومت ذله شدند.
سه‌شنبه 22 آبان 1386

فرهاد - ایران - رشت
در اینکه مزدوران رژیم وحشی هستند هیچ شکی نیست.اما توصیه میکنم در مورد این سلسله تحقیق کنید وبعد اظهار نظر کنید.هیچ میدانیدچرا روز به روز مرام ومسلک این سلسله بیشتر در دل مردم نفوذ میکند چیست؟
سه‌شنبه 22 آبان 1386

هادی - ایران - اصفهان
بهتر انهایی که چیزی راجع بع فقر و درویشی نمی دانند کمی بیشتر سعی کنند و از خدا خالصانه بخواهند که حقیقت را به آنها نشان دهد. آنهایی که حضرت علی را به شهادت رساندند همان هایی بودند که شب ها نماز شب مخواندند و پیشانی هایشان از نماز خواندن زیاد پینه بسته بود. ولی متاسفانه بویی از ایمان و اسلام نبرده بودند و فقط به ظاهر اسلام دلخوش بودند و به خیال خودشان مسلمان واقعی بودند. در صورتی که علی (ع) اسلام و قران ناطق بود. حالا هم نباید زیاد تعجب کنیم که عده ای از خدا بیخبر که معلوم نیست چرا و .... امدند و حسینیه دراویش گنابادی که یکی از بهحق ترین سلسله های فقر و درویشی است را به جرم اینکه دنباله رو اسلام واقعی هستند رو یک شبه خراب میکنند. پس شما چه فرقی با خوارج دارید. شمایی که خودتان رو مسلمان واقعی میدونید. دست از این اعمال زشت بردارید.به خدا فردا باید جواب پس بدید. تمام شنیده هارو راجع به درویشی کنار بگذارید.خودتون بروید و عملا تحقیق کنید. بروید داخل حسینیه های دراویش گنابادی و ببینید چه کسانی دارند به اسلام واقعی عمل میکنند.مگه نماز خواندن- قران خواندن- مثنوی خواندن گناه داره.انهایی که حسینیه ها رو خراب میکنند فردا با صاحب اسم همان حسینیه طرف هستندو توجیهی برای این اعمال زشتشان ندارند جز اینکه بگویند دراویش کارهای خلاف میکنند. بابا چه کارمیکنند؟ بروید و ببینید. اینقدر دروغ و بهتان نزینید...... انشا ا... خدا دلهاتون رو پذیرای درک فقر و درویشی بکندو همگی ما را هدایت فرماید.جرم دراویش گنابادی فقط خداپرستی است چه دنیایی شده!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 23 آبان 1386

مبارز - ایران - بروجرد
شما که دم از عرفان و فقر می زنید باید به چند سوال پاسخ دهند. دلیل حمایت کشورهای غربی که هیچ گونه آگاهی و دلسوزی نسبت به مردم ایران نداشته اند از تصوف و عرفا چیست؟ - چرا با فرافکنی اقدام خود جوش مردم را به انحراف می کشید حال آنکه خود از نزدیک شاهد هیچ چیز نبوده اید - با وجود ضربت خوردن حضرت علی در مسجد چرا شما از مسجد و نهج البلاغه بیزار و به خانقاهی روی آورده اید که خود در مورد آن احکام گوناگون می دهید و هیچ توصیه ای به برگزاری واجبات در آن نشده است؟
چهار‌شنبه 23 آبان 1386

رضا - ایران - اصفهان
بابا اینا با این وحشی گری هاشون روی اسراییل رو هم کم کردند. اخه چکار به حسینیه دارید. خدا همه شما را نابود کنه انشا ا... لعنت خدا به شما از خدا بی خبرا
چهار‌شنبه 23 آبان 1386

یوسف - ایران - کرمان
سعید از قم تو که راست می گی م ولی لعنت بر ادم دروغگو ن
یکشنبه 27 آبان 1386

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.