بـراتیســلاوا، شهــر قصــه‌هـا

بـراتیســلاوا، شهــر قصــه‌هـا

چه دلتان بخواهد و از قبل با اینجا آشنا باشید و چه برای گردش و خرید و تفریح به مناطق اعیانی و پایتخت‌های معروف اروپا سفر کرده‌اید، همه در اروپا بازدید از این شهر توام با زیبایی و آرامش را توصیه می‌کنند. 
    
     قلعه‌های باشکوه 
    «براتیسلاوا» شهر قصه‌ها و قلعه‌های باشکوه، خانه‌های دلباز و بالکن‌هایی با چشم‌انداز رنگ و نور و طبیعت و البته رود زیبای «دانوب» در دو قدمی شماست.پایتختی بزرگ و غنی و جذاب که فقط 430 هزار نفر سکنه دارد و یکی از توریستی‌ترین نقاط اروپا و فاصله‌ آن با «وین» پایتخت اتریش فقط 60 کیلومتر است.این یک رکورد به عنوان نزدیک‌ترین فاصله بین دو پایتخت است و به همین دلیل تعجبی ندارد اگر حتی با اسم و جذابیت‌های «براتیسلاوا» آشنا نباشید.
    این فاصله اندک با شهری به شهرت و زیبایی «وین»، نام «براتیسلاوا» را در سایه قرار داده اما در عمل بخشی از اعتبار و جذابیت پایتخت «اتریش» مدیون این شهر است.
    اغلب حتی به عنوان نگین «وین» و یک منطقه دیدنی و مناسب گردش و تفریح اطراف پایتخت اتریش معرفی می‌شود، اما آرامش، جذابیت و سرگرمی‌های آن مخصوص براتیسلاواست!
    بعد از تجزیه چکسلوواکی در 1993، «براتیسلاوا» عنوان پایتخت «اسلوواکی» و مقر حکومتی، جایگاه مجلس ملی و رییس‌جمهور و همچنین قلب اقتصادی علمی و فرهنگی کشور را کسب کرد. محدوده شهر قدیمی که سابقه تاریخی چندین قرن اهمیت و اعتبار و قدرت را دارد و قصر باشکوه سلطنتی از دیدنی‌ترین نقاط اروپا هستند.
    
    زندگی ارزان و شاد
    اهمیت «براتیسلاوا» در موقعیت جغرافیایی نزدیک به اغلب پایتخت‌های معروف، اروپا، زندگی ارزان، آرام و شادترآنهاست.این شهری است که امکانات و جذابیت‌های پایتخت‌هایی مانند لندن، پاریس، وین و دیگر شهرهای مشهور توریستی اروپا را یک جا دارد!
    « میکالسکا اولیکا» یا خیابان «سنت مایکل» سمبل‌ این تعریف است. کافه‌هایی رنگارنگ که میز و صندلی‌هایشان زیر سایبان‌های کنار خیابان قرار دارد و پر از توریست‌های بین‌المللی و دانشجویان داخلی و خارجی است.
    سه دانشگاه بزرگ و معتبر «براتیسلاوا» بیش از 60 هزار دانشجو دارند و ویژگی دیگر شهر وجود دسته‌های کوچک و بزرگ موسیقی از انواع مدرن و کلاسیک با و آواز و حتی مسابقه نوازندگی است. خیابان‌های شهر به خصوص در تابستان مانند یک سالن کنسرت بزرگ و میزبان جشنواره موسیقی بین‌المللی هستند.شادی و نشاط و رنگ و نور در پایتخت فقط یک کارت پستال نیست! «براتیسلاوا» بزرگ‌ترین شهر «اسلوواکی» و مرکز تجارت و دارای جذابیت ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران خارجی است که به عنوان موتور اصلی کشور 26 درصد اقتصاد آن را متمرکز کرده است.معروف‌ترین غذاها و بهترین شربت‌های مرکز اروپا در محدوده شهر قدیمی انتظار شما را می‌کشد و نشستن کنار حوضچه‌ها و استخرهای میادین و پارک‌های شهر و حتی گذاشتن پاهایتان در آب شفاف هم مجاز و رایج است!
    
     تاریخ اسلوواکی
    میدان مرکزی شهر سمبل این آسایش لذت، سرگرمی و البته جاذبه‌های تاریخی و معماری است. بنای تاریخی دوره «ماکسیمیلیان» (1572)، در حاشیه میدان و مقابل آن هم ردیف میز و صندلی‌هایی زیر سایبان سرخ‌رنگ و سایه درختان و نمای فواره آب، مجموعه‌ای دلپذیر برای شما پدید می‌آورد. در آن سوی تالار قدیمی شهر در ضلع شمالی «کوتچرفلد پالاس» که محل سفارت فرانسه است وجود دارد. جایی که در 1847 موسیقیدان مشهور روسی«آنتون جی‌روبینشتاین» زندگی و آثار خود را خلق کرده است.بناهای مختلف مانند کلیسای ژزوئیت‌ها (1638) که هم اهمیت تاریخی و هم جذبه توریستی‌ دارند. خانه زیبای «یوهان نپوماک هامل» آهنگساز مشهور و هم دوره «موترارت» «هایدن» و «سالییری» (که همگی با هم در وین موسیقی می‌‌آموختند)، با گلدان‌های مقابل پنجره‌هایش و ابزار و اثاثیه‌ای که یادآور این بزرگان دنیای موسیقی هستند.
    کلیسای سنت «الیزابت» که به خاطر رنگ آبی آسمان از کف تا سقف آن و یک برج ساعت زیبا به کلیسای آبی شهرت دارد در دو قدمی شماست اما فکر نکنید «براتیسلاوا» فقط یک موزه است!در بخش غربی شهر چشم‌انداز بی‌پایان مزارع و جنگل‌ و تپه‌هایی که شبیه یک باغ گل و گیاه هستند در حاشیه رود آبی رنگ «دانوب» گسترده شده است.
    غروب و شب «براتیسلاوا» بی‌تعطیلی تا صبح، چهره‌ مدرن و توریست پسندی را ارائه می‌کند که قلمرو انبوه دانشجویان خارجی، مسافران و البته جوانان شهر است. در کنار آن همه بنای تاریخی فرهنگ غنی و قرن‌ها هنر و معماری امکانات و تفریحات امروزی هم به شکل کامل و البته ارزان‌تر و با دسترسی آسان وجود دارد این شگفتی «براتیسلاوا»ست. اگر به هر دلیل و به هر پایتخت بزرگ یا شهرهای معروف اروپا سفر کرده‌اید، «براتیسلاوا» تقریبا در دو قدمی شماست! این سبد کوچک و رنگارنگ را که انواع جذابیت، تفریح، خرید و گردش توریستی را کنار هم جمع کرده هرگز فراموش نکنید. از خوردن و نوشیدن و گردش تاریخی و خرید و آسایش در دل طبیعت با چشم‌انداز دانوب و اقامتی شاهانه در قصرهای باشکوه لذت ببرید. جایی که «شاه‌آندراس دوم» دختر 4 ساله‌اش «الیزابت» را به عقد «لودویگ چهارم» درآورد (1211) و به قصر «وارتبورگ» فرستاد تا در سال 1221 ازدواج کند را از نزدیک ببیند. با سرنوشت افسانه‌ای این ملکه که زود بیوه شد و به یک حامی مشهور و یاری‌رسان فقرا و بیماران تبدیل گردید، آشنا شوید.
    با خط آهنی حیرت‌انگیز با قطار برقی که از سال 1914، «براتیسلاوا» را به «وین» پایتخت اتریش وصل می‌کند، سفر کنید و از امکانات و تفریحات این شهر مبهوت شوید. در بازگشت حتما چند تا از آن کتابچه‌های راهنمای مصور توریستی «مارتی اسلوبودا» را به عنوان سوغاتی برای دوستان و اقوام خود می‌‌آورید تا در سندی برای باور کردن تعریف‌‌های شما و محرکی برای سفر خودشان به این پایتخت شگفت‌انگیز باشد!

مسعود - اسلوواک - براتزیلوا
واقعا زیباست.من یازده سال است که در این شهر سکونت دارم. و راضی هستم
شنبه 19 آبان 1386

مارتینا - اسلواک - مارتین
درووووغ.شما در مارتین سکونت داری.
شنبه 19 آبان 1386

آهی - امارات - دبی
من سال 95 از این شهر دیدن کردم. بیشتر به یک ده شباهت دارد تا پایتخت یک کشور اروپایی.هر چند که زمانی پایتخت مجارستان نیز بوده. اصلا با تعاریفتان موافق نیستم.
یکشنبه 20 آبان 1386

رحمت - اسلواک - مارتین
شهر زیبا و ارامی است و هوای خوبی دارد.
دوشنبه 21 آبان 1386

رویا - ایران - مشهد
درست مثل شهرای ایران خودمون میمونه
سه‌شنبه 22 آبان 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟