تذکر به احمدی نژاد درباره اخراج اساتید دانشگاهها

تذکر به احمدی نژاد درباره اخراج اساتید دانشگاهها

10 نماینده مجلس ایران روز دوشنبه، 5 شهریور، به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور تذکر دادند که دستور توقف اخراج اساتید دانشگاههای تهران و "شهید بهشتی" را صادر کند.
سر در دانشگاه تهران
رئیس دانشگاه تهران از احتمال بازگشت اساتید اخراجی سخن گفت

بر اساس گزارشهای رسانه های ایران، برخی اساتید صاحب نام، با سابقه و نزدیک به خط فکری اصلاح طلبان در دانشگاهها در روزهای اخیر، با احکام مختلف از کار برکنار شده اند.

دربرخی از این گزارشها آمده، یکی از این اساتید هم اکنون خارج از ایران است و استاد دیگری هم که به تازگی به ایران بازگشته به دلیل آنچه "غیبت غیرموجه" خوانده شده، از ادامه تدریس در دانشگاه منع شده است.

در حالی که نمایندگان معترض، در تذکر خود به محمود احمدی نژاد، این اقدامات را اخراج سیاسی اساتید دانشگاهها عنوان کرده اند، عباسعلی عمید زنجانی، رئیس روحانی دانشگاه تهران در واکنش به این اعتراضات اعلام کرده، برکناری این افراد به دلایلی چون در خواست بازنشستگی و غیبت طولانی مدت آنها بوده و سیاسی نیست.

رئیس دانشگاه تهران همچنین گفت احتمالا بعد از بررسی مجدد احکام افرادی که غیبت غیر موجه داشته اند، رای هیات بدوی شکسته شده و آنها به دانشگاه باز خواهند گشت.

محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم نیز روز یکشنبه، 4 شهریور با رد اخبار مربوط به اخراج برخی اساتید از دانشگاه‌ها گفت: تا این لحظه هیچ دانشگاهی قصد اخراج اساتید را ندارد، مگر اینکه بر اساس ضوابط و قوانین و تشخیص کمیته انضباطی اساتید، برخی از اساتید اخراج شوند.

نظارت بر سفرهای خارجی اساتید دانشگاهها

در همین حال، برخی منابع خبری در ایران از صدور بخشنامه ای در مورد سفرهای خارجی اساتید دانشگاهها خبر داده اند.

بر اساس این گزارشها، اساتید طبق این بخشنامه موظف شده اند هرگونه رفت آمد خود به خارج از ایران را به همراه برنامه سفرشان به حراست دانشگاه ها اطلاع بدهند.

اما وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در این باره گفته است، این مسئله به سالها قبل بر می گردد و موضوع تازه ای نیست.

به گفته محمد مهدی زاهدی، هیچ مصوبه جدیدی در این مورد وجود ندارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟