استقبال ایران از نخست وزیری براون

استقبال ایران از نخست وزیری براون

وزارت خارجه ایران از روی کار آمدن گوردون براون به عنوان نخست وزیر بریتانیا استقبال کرده است.
تونی بلر و گوردون براون نخست وزیران قبلی و فعلی بریتانیا
سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت 'تونی بلر وجهه خوبی در منطقه نداشت'

محمد علی حسینی سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در تهران گفت: "ما از انتخاب گوردون براون به عنوان نخست وزیر انگلیس (بریتانیا) استقبال می کنیم".

آقای بروان، هفته گذشته ( چهارشنبه 27 ژوئن)، جانشین تونی بلر نخست وزیر بریتانیا در یک دهه گذشته شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، آقای حسینی ابراز امیدواری کرد که دولت جدید بریتانیا به رهبری گوردون براون، "رویکرد مناسب تر و بی طرفانه ‌تری در خصوص مسائل منطقه ‌ای و بین ‌المللی" در پیش گیرد.

ایران، ماه مه گذشته پس از آنکه زمان کناره گیری تونی بلر از مقام نخست وزیری بریتانیا اعلام شد، از این تصمیم استقبال کرد. وزیر خارجه این کشور گفت که این امر، "قطعاً می تواند بر روابط خارجی این کشور (بریتانیا)، از جمله با ایران، تاثیر مثبتی داشته باشد".

محمد علی حسینی
'بلر وجهه خوبی در منطقه نداشت و گمان نمی کنم تاثیر خوبی در حل مسائل منطقه داشته باشد'

وزارت خارجه ایران، اکنون در نخستین موضعگیری خود از زمان روی کار آمدن گوردون براون، از کنار رفتن تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا استقبال کرده است.

محمد علی حسینی ابراز امیدواری کرد که با روی کار آمدن آقای براون، به گفته او "شیوه های نادرست گذشته و ایراد اتهامات واهی" مورد تجدید نظر قرار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، توضیحی در مورد "اتهامات واهی" نداد، اما به نظر می رسد اشاره وی، به موضعگیریهای متعدد تونی بلر در مورد ایران و متهم کردن دولت این کشور به ارسال اسلحه برای شورشیان در عراق و افغانستان باشد.

نخست وزیر بریتانیا، در ماه دسامبر گذشته (آذرماه 85)، ایران را یک "تهدید استراتژیک بزرگ" در منطقه خاورمیانه نامید و دولت آن کشور را به مشکل آفرینی متهم کرد.

پس از آن، دز براون وزیر دفاع دولت آقای بلر نیز، در ماه مه گذشته (اردیبهشت امسال)، ایران را به کمک به طالبان در افغانستان متهم کرد.

وجهه بلر

تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا، با کناره گیری از این مقام، به عنوان نماینده کمیته چهارجانبه (سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه) در امور خاورمیانه انتخاب شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، به این انتخاب واکنش منفی نشان داد.

محمد علی حسینی گفت: "بلر وجهه خوبی در منطقه نداشت و گمان نمی کنم تاثیر خوبی در حل مسائل منطقه داشته باشد".

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.