بانکهای ایران برای پرداخت دیه وام می دهند

بانکهای ایران برای پرداخت دیه وام می دهند

بانکهای ایران ملزم شده اند به کسانی که به صورت غیرعمد باعث مرگ یا نقص عضو افراد شده و به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه (خونبها) قربانیان زندانی شده اند، وام قرض الحسنه (بدون بهره) بدهند تا این دسته از مجرمان از زندان آزاد شوند.
زندان
برخی از افراد نیکوکار و نهادهای خیریه به افرادی که به دلیل ناتوانی از پرداخت دیه زندانی شده اند کمک مالی می کنند

این تصمیم به پیشنهاد قوه قضائیه و با تصویب آیین نامه اجرائی بند م تبصره قانون بودجه سال جاری خورشیدی در هیئت وزیران صورت گرفته است و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته شده، 120 میلیارد تومان است.

میزان دیه کامل برای مردان در سال جاری 35 میلیون تومان و برای زنان نصف این مبلغ اعلام شده است که این مبلغ در صورتی که جرم در ماههای محرم، رجب، ذی قعده و ذی حجه که ماههای حرام نامیده می شوند واقع شده باشد، دوبرابر می شود.

این وام به تشخیص ستاد دیه استانها پرداخت می شود و آن گونه که در مصوبه هیئت وزیران آمده، این ستادها باید ابتدا بکوشند اولیای دم، یعنی خانواده افراد جانباخته در قتل غیرعمد را تشویق کنند تا گذشت کنند و از شکایت خود صرف نظر کنند یا در مبلغ دیه تخفیفی قائل شوند.

در ایران بیمه های مسئولیت مدنی وجود دارد که افرادی که به دلیل قتل غیرعمد یا قتل ناشی از خطای محض در دادگاه محکوم می شوند می توانند برای پرداخت دیه از آن استفاده کنند.

اما بسیاری از افراد به دلائل مختلف، همچون بالا بردن تعرفه این بیمه ها امکان برخورداری از بیمه را پیدا می کنند و از آنجا که پرداخت مبلغ دیه بسیار بالاتر از توانایی بسیاری از مردم ایران است، ناگزیر روانه زندان می شوند.

تا پیش از آنکه دولت برای کمک به این دسته از محکومان وامی در نظر بگیرد، معمولاً آنان با استفاده از قاعده ای حقوقی به عنوان "افلاس" می بایستی مراجع قضائی را قانع می کردند که به هیچ وجه توانایی پرداخت دیه ندارند و در صورت پذیرش این درخواست، مبلغ دیه از بودجه دولتی پرداخت می شد.

اما استفاده از چنین امکان حقوقی روندی طولانی دارد و محکومان تا پیش از آنکه افلاس آنها برای دادگاه ثابت شود مدتها در زندان می ماندند.

برخی از افراد نیکوکار و نهادهای خیریه نیز به افرادی که به دلیل ناتوانی از پرداخت دیه زندانی شده اند کمک مالی می کنند و در سالهای اخیر صداوسیمای ایران تبلیغات زیادی برای ترغیب افراد به کمک به این دسته از زندانیان کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.