حضور گسترده نیروهای ویژه پلیس در خیابان های تهران

حضور گسترده نیروهای ویژه پلیس در خیابان های تهران

 دبیر شورای اطلاع رسانی نیروی انتظامی، روز شنبه نهم تیر، از گشتزنی نیروهای ویژه پلیس برای جلوگیری از وقوع دوباره حوادث شامگاه سه شنبه  که پس ازاعلام سهمیه بندی بنزین در سطح شهرهای ایران روی داد، خبر داد.

تصویری از نا آرامی های شامگاه سه شنبه در تهران

سرهنگ مهدی احمدی با اعلام این مطلب به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حوادث شامگاه سه شنبه را انجام شده از سوی آنچه که وی «تعدادی اراذل و اوباش تحت تعقیب پلیس» خواند، دانست.

وی با غیرمنتظره نامیدن اعتراض های گسترده مردم به سهمیه بندی بنزین، گفت: «عده ای از اراذل و اوباش که تحت تعقیب پلیس و حاملان سلاح سرد بودند، حوادث چند شب گذشته را سبب شدند و از آنجا که از سوی پلیس تحت تعقیب قرار داشتند، پس از دستگیری، تحویل مقامات قضایی شدند.»

سرهنگ احمدی  افزود:«این افراد با ارتکاب سرقت و حمله به اماکن مختلف، خساراتی را به اموال شخصی افراد وارد کردند.»

اطلاعیه شامگاه سه شنبه وزارت نفت و شورای اطلاع رسانی دولت در خصوص آغاز سهمیه بندی بنزین از ساعت ۲۴، تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران را به صحنه درگیری مردم با نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی ها تبدیل کرد.

یک مقام نیروی انتظامی، ناآرامی های شامگاه سه شنبه در اعتراض به سهمیه بندی نیزین را کار « تعدادی اراذل و اوباش» نامید. 

در پایتخت ایران، مردم خشمگین به پمپ بنزین ها هجوم بردند و چندین پمپ بنزین را در تهران و اسلامشهر به آتش کشیدند، اتوبان های نیایش و رسالت را بستند، و علیه برخی از مقامات، از جمله محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، شعار دادند.

دبیر شورای اطلاع رسانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران،  تعداد بازداشت شدگان حوادث تهران را بیش از ۸۰ نفر اعلام کرد و افزود: «متهمان همچنین خساراتی به دو فروشگاه، تعدادی بانک و پمپ بنزین وارد کردند.»

پیش از این، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، از دستگیری ۳۰۰ نفر خبر داد و سایر خبرگزاری ها از مجروح شدن تعدادی از مردم بدون ذکر آمار آن خبر دادند.

به گفته این مقام نیروی انتظامی، از روز حادثه تاکنون، حضور نیروهای ویژه پلیس در سطح شهرتهران پررنگ تر شده است و «برای تحت کنترل قرار دادن شرایط ، نیروهای پلیس جهت پیشگیری از حوادث مشابه، اقدام به گشت زنی می کنند.»

او در مورد مدت حضور نیروهای ویژه پلیس در تهران، به طور تلویحی از حضور «نامحدود» آنها در خیابان های پایتخت ایران سخن گفت و افزود:«این نیروها تا هر زمان که ضرورت ایجاد کند، در سطح شهر حضور خواهند داشت.»

دبیر شورای اطلاع رسانی نیروی انتظامی همچنین گفت: «پس از دستگیری اراذل و اوباش، از فردای اعلام سهمیه بندی بنزین تاکنون، حوادث قابل توجهی در سطح کشور رخ نداده است.»

پیش از این نیز، صبوری، معاون سیاسی - امنیتی فرمانداری تهران نیز در واکنش به هجوم مردم به پمپ بنزین ها، از اتخاذ «تدابیر ویژه» در تهران خبر داده بود.

درگیری در شهرهای ایران درهمین ارتباط، منابع رسمی جمهوری اسلامی گزارش هایی را از درگیری در شهرهای تهران، بیرجند، اصفهان، بندر عباس، یاسوج، ایلام، استان خراسان رضوی، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی، گرگان، و مازندران منتشر کرده اند.

در این خصوص، روز جمعه، خبرگزاری ایلنا به نقل از مقام های جمهوری اسلامی ایران گزارش شد که دردرگیری های شهر یاسوج، دو نفر کشته شده اند.

برخی از گزارش ها نیز، که توسط منابع و خبرگزاری های رسمی درایران تایید نشده اند، حاکیست که دستکم ۱۵۰ نفر در یاسوج بازداشت شده اند.

این گزارش های تایید نشده همچنین حکایت از کشته شدن تعدادی از مردم معترض در ناآرامی های ناشی از سهمیه بندی بنزین در شهرهای مختلف و یا زخمی شدن شماری از مردم براثر شلیک گلوله دارند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.