کروبی در جواب جنتی: مگر می‌شودبا خواب و نذر و نیاز کشور اداره کرد؟

کروبی در واکنش به سخنان جنتی: مگر می‌شود با با خواب و نذر و نیاز کشور را اداره کرد؟

دبیرکل حزب اعتمادملی در واکنش به سخنان اخیر آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان گفت: نمی توان حکومت را با خواب اداره کرد بلکه باید مدیریت کرد زیرا هر حکومت بر اساس مسائل طبیعی مسیر خود را سپری می‌کند و با خواب و نذر و نیاز نمی‌توان به تصمیم‌گیری در امور حکومتی پرداخت. البته ما توسل به ائمه و توکل به خدا را در جای خود قبول داریم زیرا خداوند و ائمه در هر شرایطی کمک دهنده به ما هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی کروبی با اشاره به اظهارات خطیب موقت نماز جمعه تهران به نقل از یکی از دوستانش مبنی بر این‌که " در زمان انتخابات در تاکسی از راننده پرسیدم به چه کسی رای می‌دهی؟ او گفت: نمی‌دانم اما مادرم که چند سال پیش فوت کرده دیشب به خوابم آمده و گفت به احمدی‌نژاد رای بده. از این نمونه‌ها بسیار است" ادامه داد: اگر یک روحانی ساده‌اندیش و درس نخوانده‌ای در روستایی یا حسینیه‌ای و مسجدی این‌گونه سخن می‌گفت یک امر طبیعی بود، ولی از این‌که آقای جنتی به عنوان یک مجتهد، آدم باسواد و تحصیل کرده‌ای که که عضو شورای نگهبان است آن‌هم در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در سراسر دنیا منعکس می‌شود این حرف‌ها را می‌زند من بسیار تعجب می‌کنم.

وی با بیان این‌که " چنین اظهاراتی موجب تزلزل جایگاه روحانیت است" گفت: همواره علما، روحانیون و شخصیت‌های سیاسی مراقب هستند که برای گفتار و اعمال خود در مسائل دینی و اخلاقی، سیاسی و اجتماعی استدلال و برهانی منطقی بر پایه و دانش و علم داشته باشند و هموراه علما و روحانیون در حوزه‌های علمیه که کانون تنویر افکار و تعلیم و تربیت همه بزرگان بوده به برخورد با این طرز تفکر می‌پرداختند.

کروبی با بیان خاطراتی از دوران انتخابات خرداد 76 تاکید کرد: ما از همه بزرگانی با گرایش‌های مختلف سیاسی می‌خواهیم که مسائل خرافی و غیرعادی را درمسائل حکومتی دخالت ندهند؛ زیرا این باعث می‌شود که چنین امری به فرهنگ تبدیل شود که ناچاریم با آن برخورد کنیم که البته در مواردی برخورد هم کرده‌ایم . در مواردی خود ما در ایجاد چنین فرهنگی مقصر بوده‌ایم.

دبیرکل حزب اعتمادملی ادامه داد: البته اگر ما می‌خواستیم از این حرف‌ها بزنیم مواردی وجود داشت مانند این موضوع که در زمان انتخابات اول ریاست جمهوری خاتمی، همسر یکی از شهدای مشهور نقل می‌کرد در هنگامی که متحیر از این بوده که به چه کسی رای دهد آن شهید به خوابش آمده و به او گفته که به خاتمی رای دهند. پس از این‌گونه موارد وجود دارد ولی تا به حال حتی در جلسات خصوصی آن را نقل نکرده‌ایم.

کروبی با اشاره به اندیشه‌های امام(ره) در برخورد با چنین اظهاراتی گفت: حضرت امام(ره ) هموراه بر این نکته تاکید می‌کردند که نمی‌توان حکومت را با خواب و معجزه اداره کرد و حتی اگر زمانی به بزرگان، علما و شخصیت‌های سیاسی به دیدن امام(ره) می‌رفتند و از خواب و یا ارتباط با امام زمان(عج) برایش تعریف می‌کردند ایشان همیشه به شوخی می‌گفت که من کور باطن هستم و حتی در مقابل چنین اظهاراتی در مواردی برخوردهای تندی می‌کردند و می‌گفتند که اصلا از این حرف‌ها نزنید مگر می‌شود با خواب کشور را اداره کرد.

وی تصریح کرد: امام(ره) همواره با این طرز تفکر مبارزه می‌کرد و حتی داستان‌های زیادی از ایشان، شیخ انصاری و آیت‌الله بروجردی وجود دارد که حتی در برابر مسائلی که درباره اهل شهود و مدعیان سیر و سلوک مطرح می‌شد ایستادگی می‌کرد که اگر لازم باشد این داستان‌ها را که بسیاری از بزرگان در جریان این داستا ن‌ها هستند را نقل می‌کنم.

دبیرکل حزب اعتمادملی در عین حال افزود: البته اصل علم شهود و سیر و سلوک و کشف کرامت واقعیت دارد و من هیچ‌گاه آن را انکار نمی‌کنم و حتی در نامه‌های عرفانی و اجتماعی که از حضرت امام(ره) پس از رحلتش به دست آمده می‌خوانیم که ایشان به مرحوم حاج احمدآقا توصیه می‌کند اگر به نقطه‌ای از سیر و سلوک نرسیدید هیچ وقت اصل آن موضوع را انکار نکنید چراکه بسیاری به آن رسیده‌اند.

وی با اشاره به برخوردهای حضرت امام(ره) با این طرز تفکر یادآور شد: زمانی برخی از بزرگان و علما نزد امام(ره) آمدند و درباره فردی صحبت کردند که از ارتباط با امام زمان(عج) صحبت می‌کند ولی حضرت امام(ره ) حرف‌های آن را نمی‌پذیرفت تا این‌که با اصرار آن بزرگان مجبور به پذیرش این موضوع و دیدار با آن افراد مدعی شد، ولی حضرت امام(ره) سوال و جواب‌هایش را به گونه‌ای تنظیم کرده بود که افراد مدعی ارتباط با امام زمان(عج ) از پاسخگویی بازماندند و حتی نامه‌های تند و توهین‌آمیزی را علیه ایشان نوشتند.

کروبی گفت: بنابراین اصل وجود کشف و شهود به جای خود محفوظ است ولی امام خمینی(ره) هرگز در مسائل حکومتی به این‌گونه مسائل اتکا نکرد، جز در مواردی که برای جلوگیری از مغرور شدن اطرافیان و برای تعلیم و تربیت و آن هم با بیان این‌که خداوند لطفی در حق بنده‌اش کرده است این‌گونه مسائل را مورد توجه قرار می‌داد، مانند ماجرای آزادسازی خرمشهر که در کنار تقدیر از سربازهای جبهه اعلام کرد که خرمشهر را خدا آزاد کرد تا آن‌ها گرفتار غرور نشوند.

وی گفت: حضرت امام(ره) همواره هنگام تصمیم‌گیری‌های حساس و سرنوشت‌ساز بر این موضوع تاکید می‌کرد که خداوند این راهکارها را به ذهن من رسانده است تا از ایجاد شائبه‌هایی جلوگیری کند.

دبیرکل حزب اعتمادملی در عین حال خطاب به آیت‌الله احمد جنتی گفت: شما به عنوان دبیرمحترم شورای نگهبان باید در آستانه انتخابات کاملا بی‌طرفی خود را حفظ کنید و البته من از اعضای شورای نگهبان اعم از حقوقدان و فق‌ها به ویژه از آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مومن خواهش می‌کنم که به ایشان توصیه کنند تا در آستانه انتخابات از چنین موضع‌گیری‌هایی پرهیز کنند زیرا کشف کرامت برای یک جریان در اذهان مردم تاثیرگذار است.

کروبی هم‌چنین با اشاره به سخنان اخیر احمد جنتی مبنی بر ذکر داستانی از خواب و نذر و نیاز برای رای دادن مردم روند انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری را یادآور شد و در این‌باره گفت: هرچند که من نمی‌خواستم قضایای گذشته را یادآوری کنم ولی اظهارات اخیر آقای جنتی من را بر آن داشت که بگویم اگر قرار است خوابی نقل شود باید خواب یکساعته من نقل شود که در طول آن اتفاقات بسیاری افتاد.

وی توضیح داد: صبح روز انتخابات زمانی که پس از خواندن نماز صبح خوابیدم، پسر بزرگ من حسین به همراه تعدادی از دوستان به وزارت کشور رفتند و در آن زمان بیش از 14 میلیون رای در سایت وزارت کشور شمارش شده بود و من نفر اول بودم و بزرگواری که آقای جنتی از ایشان تعریف می‌کنند نفر سوم و آقای هاشمی نفر دوم بودند ولی در همان ساعت یکی از معاون وقت وزارت کشور ناظران کاندیداها از جمله پسر من را از اتاق سایت بیرون کرد که به دنبال آن همه چیز دگرگون شد. پس از این که ناظران را بیرون کردند در فاصله کمی سخنگوی وقت شورای نگهبان شتاب زده به اعلام آرا پرداخت که البته نتایجی که او اعلام کرد بر خلاف نتایجی بود که از آرای شمارش شده در سایت وزارت کشور به دست آمده بود و بنابراین وقتی من بیدار شدم نفر سوم بودم. این ماجرا از تدبیر شورای نگهبان و نظارت و اجرای دقیق و از برکت دولت اصلاحات بود که چنین انتخاباتی برگزار شد و بعد از آن هم رییس دولت اصلاحات فرمود که تاکنون چنین انتخاباتی به این خوبی برگزار نشده است.

وی خاطرنشان کرد که در همان ایام ملاقاتی با مقام معظم رهبری داشته و در مورد آرا با ایشان صحبت کرده است.

کروبی با اشاره به مباحثی که در آن مقطع در مورد بازشماری آرا مطرح شده بود نیز گفت: آقایان پافشاری می‌کردند که انتخابات به خوبی برگزار شده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت نهم با موفقیت به مسیر خود ادامه دهد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.