جشنواره بین المللی مد در تهران

جشنواره بین المللی مد در تهران

دومین جشنواره مد لباس زنان در ایران به نام 'زنان سرزمین من'، از روز شنبه 9 تیر (30 ژوئن) برگزار خواهد شد. این جشنواره که هدف آن ترویج پوشش مورد پذیرش جمهوری اسلامی برای زنان است، امسال به صورت بین المللی برگزار می شود.
نمونه ای از لباس هایی که خانم ها در ایران می پوشند

برگزاری این جشنواره با موج تازه برخورد با آنچه در ایران 'بدحجابی' خوانده می شود همزمان شده است.

در ماه های اخیر ماموران پلیس با حضور گسترده در خیابان ها و اماکن عمومی شهرهای بزرگ ایران، نظارت سختگیرانه ای را بر نوع پوشش زنان به اجرا گذاشته اند و با کسانی که آرایش غلیظ و یا پوششی متفاوت با استانداردهای جمهوری اسلامی دارند برخورد می کنند.

محمد آزاد، رئیس شورای اصناف ایران، اخیرا در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: چون نیروی انتظامی در حال برخورد با لباسهای نا مناسب است، قرار است اصناف، لباسهای جایگزین مناسب را به مردم ارایه کنند.

آقای آزاد همچنین وعده داد برای واحدهایی که لباسهای به گفته وی "مناسب" را عرضه کنند، امتیازاتی از قبیل معافیت های مالیاتی در نظر گرفته می شود.

فرحناز قند فروش، دبیر جشنواره "زنان سرزمین من" در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره این جشنواره گفت: امسال طراحان لباس از بیش از 10 کشور، از جمله ترکیه، لبنان، سوریه، عربستان سعودی، افغانستان، پاکستان، کشمیر و مراکش در این جشنواره حضور خواهند داشت.

استاندار تهران سال گذشته اعلام کرده بود پس از اضافه شدن کشورهای مسلمان به این جشنواره، در سال های بعد کشورهای دیگر نیز به این مجموعه خواهند پیوست.

به گفته خانم قند فروش، پوشاکی که در این جشنواره در معرض دید مردم قرار می گیرد، قبل از نمایش داوری می شود. وی به دلایل داوری کردن لباس ها، پیش از برگزاری جشنواره اشاره ای نکرد و همچنین نگفت که آیا داوری صرفا به بخش خارجی اختصاص دارد یا در بخش داخلی هم اعمال می شود.

'پوشش مردم در حال تغییر است'

مریم محمد صادقی، کارشناس جامعه شناسی و پژوهشگر مسایل زنان در ایران معتقد است در پی اجرای طرح "مبارزه با بدحجابی" وضعیت پوشش زنان و دختران ایرانی به گونه ای کاملا محسوس تغییر کرده است.

خانم محمد صادقی می گوید خانمها غالبا تلاش می کنند طوری لباس بپوشند که توجه ماموران نیروی انتظامی را جلب نکرده و اخطار نگیرند.

نگرانی از برخورد پلیس، بر کار فروشندگان لباس نیز تاثیر گذاشته است.

علی یاراحمدی، یک بوتیک دار در تهران می گوید در انتخاب اجناس بیشتر از سابق وسواس به خرج می دهد و تلاش می کند لباسهایی را در معرض فروش بگذارد که از نظر نیروی انتظامی "مشکل دار" نباشند تا مردم راحت تر آنها را بخرند.

آقای یار احمدی می گوید، البته بعضی لباسهای خارجی کماکان مثل قبل مشتریان ویژه خود را دارند اما فکر می کنم اینجور آدمها کم اند و اکثریت با کسانی است که می خواهند بتوانند به راحتی در خیابانها تردد کنند بدون اینکه کسی مزاحم آنها بشود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.