پلیس لندن در تعقیب مظنونین بمبگذاری دو خودرو

پلیس لندن در تعقیب مظنونین بمبگذاری دو خودرو

پلیس لندن در صدد دستگیری افرادی است که در دو خودرو در مرکز این شهر مواد انفجاری کار گذاشته بودند.
انتقال خودروی بنز از محل
هر دو خودرو برای بررسی، از محل انتقال داده شده اند

این مواد انفجاری خنثی شده اند اما افسران عالیرتبه پلیس گفته اند در صورت انفجار، تلفات گسترده ای بر جای می گذاشتند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت کار گذاشتن این مواد انفجاری را به عهده نگرفته اما منابع امنیتی می گویند ممکن است کار پیکارجویان اسلامی باشد.

گفته می شود که در مورد هر دو خودرو، شواهد فراوانی وجود که پلیس هم اکنون در حال بررسی این شواهد است.

گزارش هایی در دست که نشان می دهد پلیس تصویری واضح از یک فرد مظنون در اختیار دارد که توسط یکی از دوربین های مدار بسته گرفته شده. تعداد زیادی از این دوربین ها در منطقه نصب شده بود.

اعضای یک کمیته ویژه دولتی که برای رسیدگی به اینگونه موارد تشکیل شده، قرار است امروز جلسه داشته باشند.

پلیس لندن غروب روز جمعه (29 ژوئن) برای دومین بار در طول یک روز از کشف خودروی بمبگذاری شده در این شهر خبر داد.

خودروی اول حدود ساعت دو بامداد جمعه به وقت محلی، در حالی که مقابل تفریحگاه شبانه ای در خیابان هی مارکت، نزدیک میدان پیکادلی در قلب شهر لندن پارک شده بود، کشف و موادمنفجره کارگذاشته شده در آن خنثی شد.

پلیس اعلام کرد که خودروی بمبگذاری شده دوم در فاصله ای نه چندان دورتر در خیابان پارک لین در نزدیکی هایدپارک در مرکز شهر لندن کشف شده و موادمنفجره درون آن شبیه موادی بوده که در خودروی اول کار گذاشته شده بود.

این موادمنفجره شامل مقدار قابل توجهی بنزین و میخ همراه با سیلندرهای گاز بوده و آن گونه که پلیس اعلام کرده، قرار بوده است که این خودرو در محلی نزدیک محلی که خودروی اول متوقف شده بود و تفریحگاههای شبانه لندن در آن متمرکزند منفجر شود.

اما پلیس خودروی دوم را در حالی یافته که در محل توقف ممنوع پارک شده بوده و مأمورانی که از وجود موادمنفجره در آن بی خبر بودند آن را به پارکینگ منتقل کرده بودند.

این بار نیز همچون پس از کشف خودروی نخست، بر مسیرهای منتهی به محلی که امکان می رفته خودرو در آن منفجر شود، مقررات محدودیت آمد و شد اعمال شد.

خودروی نخست قرار بوده به صورت فرمان از راه دور منفجر شود اما مأموران پلیس قبل از انفجار، چاشنی انفجار را پیدا کردند و تعدادی سیلندر گاز مایع را که صندوق عقب خودرو قرار داشت از آن خارج ساختند.

دربان تفریحگاه شبانه ای که خودرو در مقابل آن متوقف شده بوده گفته که خودروی مرسدس بنز نقره ای رنگی را مشاهده کرده بوده که به شکلی غیرعادی هدایت می شده و راننده پس از برخورد خودرو با سطل زباله، از آن خارج شده و پا به فرار گذاشته است.

دولت بریتانیا احتمال دست داشتن "عناصر بین المللی" را در ماجرای خودروهای بمبگذاری شده لندن مطرح کرده است.

کشف این دو خودروی بمبگذاری شده یک هفته قبل از دومین سالگرد انفجارهای انتحاری در خطوط قطار زیرزمینی و اتوبوس لندن که به دست چهار مسلمان بریتانیایی انجام شد صورت می گیرد.

در جریان انفجارهای دو سال پیش، علاوه بر چهار فرد بمبگذار، 52 مسافر اتوبوس و قطار زیرزمینی نیز جان خود را از دست دادند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.